Přečtěte si: Konference Smart city v praxi VI se připravuje - sledujte aktuální informace

Home | O smart city | Zajímavé projekty | Moderní technologie    
  O nás | Rozhovory-komentáře | Konference | Partneři | Kontakty

OIG Power představil nabíjecí stanici pro elektromobily spolu s bateriovým úložištěm pro decentralizovanou energetiku a využití obnovitelných zdrojů

24.5.2018 Český start-up OIG Power představil v květnu 2018 v Praze odborné veřejnosti a médiím novou dobíjecí stanici pro elektromobily a další prvky pro rozvoj bezemisní dopravy v městském prostředí. Jejich významnou součástí je také na trhu již nabízené bateriové úložiště CES BATTERY BOX, využívající fotovoltaické zdroje energie a podporující koncept decentralizované energetiky.

CES BATTERY BOX

V Česku vyvinutý revoluční bateriový systém CES BATTERY BOX (viz foto vpravo) je na trhu již od roku 2017. Tento systém propojuje výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů s jejím skladováním, a především možností inteligentně řídit její spotřebu a využívat ji k fungování všech elektrických spotřebičů v objektu. Je určený jak pro rodinné domy, tak pro rozmanité organizace. Dodává se v několika verzích s kapacitou 4,8/7,2/9,6/12 kWh.

Fungování tohoto systému znázorňuje schéma na obrázku č. 1.

Ve spojení s fotovoltaickými zdroji, kde se předpokládá výkon v rozmezí 3 000 – 15 000 Wp (verze „Home Premium“), využívá CES BATTERY BOX čtyřiadvacetihodinový cyklus, který ukazuje obrázek č. 2. Baterie vykrývá potřebu elektrické energie v okrajových částech dne, kdy ještě není dostatek slunečního světla, ale spotřeba energie má ranní a večerní špičku.

Toto úložiště energie rovněž umožňuje využívat dražších a levnějších tarifů během dne, například v rámci hromadného dálkového ovládání („noční proud“). 

Obr. 1 Schéma fungování CES BATTERY BOX 
Obr. 2 CES BATTERY BOX  ve čtyřiadvacetihodinovém cyklu

Za toto řešení byla společnost oceněna GRAND PRIX FOR ARCH 2017 za nejlepší exponát veletrhu a ve španělském Bilbau si převzala cenu Quality Innovation Prize 2017 v kategorii Business Micro and Startups. Výhradním partnerem pro prodej systémů se v České a Slovenské republice stala společnost ČEZ.

Nabíjecí stanice a bateriové lavičky OIG Power

Nabíjecí stanice pro elektromobily, představená v květnu 2018, funguje na bázi střídavého proudu a nabízí výstupní výkon 18 kW na tři fáze, tj. 6 kW na jednu při kombinaci EKO zdroje a sítě. V případě EKO zdroje je možný maximální výstupní výkon 9,9 kW na tři fáze, tj. 3,3 kW na fázi z jednoho bateriového boxu.

Ve finální fázi testování je také zapojení šesti bateriových boxů paralelně za sebou. Tímto bude výkon navýšen na 108 kW, v případě režimu EKO na 60 kW. Stanice dokáže inteligentně spolupracovat s bateriovými úložišti OIG Power, včetně představené lavičky, stejně jako s dalšími podobnými zařízeními jiných výrobců. Stanice může být připojena do rozvodné sítě, kdy umožňuje ve spolupráci s úložištěm využívat noční proud, nebo fungovat v ryze ostrovních systémech.

Lavička OIG Power s bateriovým úložištěm, rovněž představená při prezentaci v květnu 2018, bude v základní variantě disponovat kapacitou 19 kWh a vedle spolupráce s nabíjecími stanicemi umožní i indukční dobíjení ostatních přístrojů, které touto funkcí disponují. Dobíjecí stojany ve verzi pro tři elektrokola nabídnou kapacitu 7,2 kWh, v provedení pro šest kol 9,6 kWh.

Design všech prvků nabíjecí stanice a bateriového zásobníku v lavičce, které mají široké použití v městském prostředí, vytvořil ateliér Olgoj Chorchoj pod vedením prof. Michala Froňka.

Představené technologie cílí na podporu využívání obnovitelných zdrojů a rozvoj elektromobility zvláště v městském prostředí, kde jsou obyvatelé nejvíce ohrožení negativními vlivy emisí (viz zpráva EEA) a kde má rovněž omezení hluku dopravy nejvýznamnější efekty (viz analýza z Rotterdamu). Lokální využívání obnovitelných zdrojů jednak přispívá k celkovému zlepšení vlivu na životní prostředí v globálním měřítku, a jednak řeší problém případné nedostatečné kapacity distribuční sítě v daném místě. V neposlední řadě může významně ovlivnit ekonomiku celého takto navrženého systému.

redakce Smartcityvpraxi.cz, s využitím podkladů OIG Power

Obrázky a vizualizace © OIG Power

Další informace zde

 Přečtěte si také:

Reportáž Smartcityvpraxi.cz: za volantem Streetscooteru

21.5.2018 Malé elektrické nákladní automobily Streetscooter, které pro vlastní potřebu i pro třetí strany dodává skupina Deutsche Post DHL, jsou čtenářům našich portálů známé již z dřívějška. Tato pozoruhodná vozidla jsou nyní k dispozici i pro české zákazníky – s rozmanitými nástavbami je nabízí firma CV TECH, sídlící v průmyslovém parku Nupharo nedaleko Ústí nad Labem. S potěšením jsme přijali jejich nabídku zkusit si jízdu s tímto malým elektrickým nákladním automobilem sami v areálu zmíněného průmyslového parku. Zajímavé přitom bylo srovnání s našimi nedávnými zkušenostmi s „elektrickou multikárou“ Goupil a osobním elektromobilem Nissan.

Celý článek zde


EV Fleet Analyser optimalizuje jízdu elektrických vozidel i na silnicích, kudy ještě nikdy nejela

18.5.2018 V březnu 2018 představila nizozemská technologická firma ViriCiti ve spolupráci s nizozemskou firmou Simacan, zaměřenou na geografické informační systémy a jejich aplikaci v logistice, již dříve avizovaný řídicí a informační systém EV Fleet Analyser. Jeho aktuální podoba umožňuje modelování budoucí spotřeby energie i na trasách, jimiž vozidlo dosud neprojelo.

Celý článek zde


Projekt PACTE zve města k účasti na průzkumu pohybové aktivity obyvatel

12.5.2018 Málo pohybu, zejména u lidí ve městech, se stále více stává civilizačním problémem s vážnými potenciálními i reálnými zdravotními dopady na populaci. Podpora aktivního pohybu – včetně například vytváření podmínek pro cyklodopravu a pěší chůzi – je proto stále důležitější součástí smart cities. Na pomoc této podpoře přichází evropský projekt PACTE – Promoting Active Cities Throughout Europe (propagování aktivních měst v Evropě), který v dubnu 2018 zveřejnil elektronický nástroj pro sběr dat o aktivitě obyvatel ve městech pro svůj průzkum a vyzývá evropská města k zapojení do tohoto průzkumu.

Celý článek zde


Reportáž Smartcityvpraxi: za volantem „elektrické multikáry“ Goupil

24.4.2018 Malé elektrické nákladní a užitkové automobily – lidově „multikáry“ – značky Goupil jsou úspěšně v provozu v zahraničí i v několika českých městech, například ve službách Veřejné zeleně města Brna (viz foto níže). Poznat je mohli také účastníci odborných konferencí Efektivní elektromobilita v organizacích a Smart city v praxi, pořádaných provozovateli našeho portálu. Nenechali jsme si proto ujít příležitost se s těmito zajímavými vozidly seznámit naživo a přijali jsme jednoho slunného dubnového dopoledne 2018 pozvání jejich distributora, společnosti Eurogreen s.r.o., na předváděcí akci na mosteckém automobilovém polygonu.

Celý článek zde


Konference Smart city v praxi III: česko-slovenské zkušenosti, smart city a smart regiony, nové technologie a nejistá budoucnost investičních dotací

22.3.2018 Dne 20. března 2018 opět proběhla jako doprovodný program brněnského veletrhu AMPER 2018 odborná konference Smart city v praxi III, pořádaná konzultační firmou Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services, která je provozovatelem našeho portálu. Majitel firmy a její hlavní konzultant Jakub Slavík, jehož odborná publikace Smart city v praxi byla rok po slavnostním křtu vyprodána v celém svém dvoutisícovém nákladu, byl zároveň odborným garantem konference. Konference se konala pod záštitou ministryně pro místní rozvoj ČR a slovenského města Nitry. Generálním partnerem konference byla automobilka Porsche Česká republika (elektromobily Volkswagen), hlavními partnery společnosti ČD - Telematika, TECO a VARS BRNO a partnery CETC Europe, ČSOB, E.ON, Eurogreen a Operátor ICT. Celý článek včetně prezentací ke stažení zde


Consulting Services: Naše odborné služby

Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services je konzultační firma v oblasti inovativních technologií pro dopravu a smart city (včetně energetiky a vodíkových technologií), která rovněž provozuje informační portály www.smartcityvpraxi.cz a www.proelektrotechniky.cz a organizuje odborné akce. V rámci našich odborných služeb Vám nabízíme vypracování strategie smart city, spolupráci na vytváření strategických dokumentů, vytváření a realizace projektů pro smart city, další odborné konzultační služby (studie, průzkumy, analýzy), vytváření a realizace dalších projektů s inovativními technologiemi (automatická vozidla, vodíkové technologie, elektromobilita aj.), specializované vzdělávací akce „na klíč“, prezentační a autorské služby (prezentace na konferencích, portálech). Celý článek zde


Europe Direct: nová generace evropských informačních středisek v provozu od ledna 2018

1.3.2018 Jedním z hlavních komunikačních kanálů mezi Evropskou unií a jejími občany jsou informační střediska Europe Direct (viz logo). Jejich hlavním, nejobecnějším cílem je poskytovat občanům snadný přístup k informacím o Evropské unii a jejích aktivitách. Tato střediska, která nejsou sama součástí nebo organizací Evropském komise, mají za úkol poskytovat objektivní informace o veškerém dění v rámci Evropské unie. Od začátku roku 2018 funguje nová generace těchto informačních center, která bude v provozu po následující tři roky.    

Celý článek zde
http://www.proelektrotechniky.cz/elektromobilita.php
Copyright © 2012 – 2021 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services