Přečtěte si: Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy

Home | O smart city | Zajímavé projekty | Moderní technologie    
  O nás | Rozhovory-komentáře | Konference | Partneři | Kontakty

Europe Direct: nová generace evropských informačních středisek v provozu od ledna 2018

1.3.2018 Jedním z hlavních komunikačních kanálů mezi Evropskou unií a jejími občany jsou informační střediska Europe Direct (viz logo). Jejich hlavním, nejobecnějším cílem je poskytovat občanům snadný přístup k informacím o Evropské unii a jejích aktivitách. Tato střediska, která nejsou sama součástí nebo organizací Evropském komise, mají za úkol poskytovat objektivní informace o veškerém dění v rámci Evropské unie. Od začátku roku 2018 funguje nová generace těchto informačních center, která bude v provozu po následující tři roky.    

Síť Europe Direct nabízí občanům tři typy informačních středisek.

První z nich je síť více než 480 regionálních infocenter, která se nacházejí po celém území Evropské unie. V České republice v současnosti najdete 11 infocenter. V Praze roli Europe Direct zastává Evropský dům, kde sídlí Zastoupení Evropské komise v ČR, jež síť metodicky řídí a spolufinancuje. V ČR kromě toho fungují regionální infocentra v městech Brno, Bruntál, České Budějovice, Dvůr Králové n/L., Hradec Králové, Jihlava, Kroměříž, Liberec, Most, Olomouc, Ostrava, Pardubice a Plzeň.

Síť Europe Direct dále tvoří Evropská dokumentační střediska, která působí v rámci univerzitních knihoven a pomáhají vysokým školám a výzkumným pracovištím při vzdělávání a výzkumu v oblasti evropské integrace.

Jako třetí typ informačního střediska nabízí Europe Direct telefonickou pomoc a poradenství v národním jazyce. K dispozici je na telefonním čísle 00 800 67 89 10 11 zdarma odkudkoli v EU.

Charakteristickým rysem nové generace Europe Direct je posun od statického konceptu, kdy Europe Direct pouze reagovala na požadavky na informace, k proaktivnímu přístupu, kde se tato centra angažují v rámci občanské společnosti. K tomu patří organizování debat a povzbuzování občanů, aby hovořili o svých záležitostech a vytvářeli evropské veřejné mínění. Některá informační střediska mohou v rámci svých aktivit také iniciovat mezinárodní a přeshraniční rozvojové projekty, a podpořit tak řešení konkrétních potřeb nebo problémů.

redakce Smartcityvpraxi.cz

Obrázek © Europa.eu

Internetové stránky Europa Direct v České republice zde

Další informace zde

 Přečtěte si také:

Projekt ZeEUS: elektrobusy v Münsteru bilancují demonstrační provoz

27.2.2018 Evropský projekt demonstračních provozů elektrických autobusů ZeEUS se zvolna chýlí ke svému závěru. Prvním městem, které bilancuje jejich provoz v rámci tohoto projektu, se stal 300tisícový německý Münster s pěti průběžně dobíjenými elektrobusy od nizozemského výrobce VDL Bus & Coach. Hodnocený demonstrační provoz probíhal od září 2015 do dubna 2017. Elektrobus VDL Citea SLF-120 Electric je 12m nízkopodlažní elektrobus o přepravní kapacitě 80 cestujících (sedících a stojících). Elektrobusy v Münsteru používají pohonný systém ZAwheel od německého výrobce Ziehl-Abegg. Jeho základem jsou bezpřevodovkové vodou chlazené synchronní motory s permanentními magnety výkonu 113 kW, pohánějící individuálně každé kolo hnací nápravy. Jako zásobník energie slouží trakční baterie o kapacitě 62,5 kWh.

Celý článek zde


Zpráva SmartCityWorld a Philips Lighting: nejvíce „smart“ městy na světě jsou Singapur, Londýn a Barcelona

23.2.2018 Mezinárodní internetový portál SmartCityWorld.net ve spolupráci s globálním dodavatelem osvětlovacích technologií Philips Lighting uveřejnil v únoru 2018 zprávu s názvem „Smart cities: understanding the challenges and opportunities“ (porozumění výzvám a příležitostem). Na základě průzkumu mezi odborníky a dalšími rozhodujícími činiteli v rozmanitých funkcích vyhodnotila tato zpráva města Singapur, Londýn a Barcelonu jako nejlepší světová smart cities. Zpráva se také zamýšlí nad faktory, které podporují nebo naopak komplikují rozvoj inteligentních měst.

Celý článek zde


Platforma HERE Mobility Marketplace podporuje koncept „mobilita jako služba“

5.2.2018 Koncept „mobilita jako služba“ se stále více stává frekventovaným pojmem při využívání moderních informačních technologií pro usnadnění a celkové zefektivnění mobility občanů při využívání různých druhů dopravy. Na pomoc praktické aplikaci tohoto konceptu přichází v lednu 2018 HERE Mobility, dceřiná firma nizozemské společnosti HERE Technologies zaměřené na digitální mapy a podporu autonomní mobility, s platformou HERE Mobility Marketplace.

Celý článek zde


Vedli jsme seminář k smart city Nitra

23.1.2018 Západoslovenské město Nitra s cca 80 tisíci obyvatel a bohatou historií je významným slovenským průkopníkem konceptu smart city. Čtenářům našeho portálu je známý její úspěšný projekt bike-sharingu. Rozvoji tohoto smart city napomohl i celodenní seminář, vedený provozovateli našeho portálu, který se konal v první polovině ledna 2018. Cílem první, výkladové části semináře bylo seznámit tým smart city Nitra s konceptem a ekonomikou chytrých měst a se zajímavými zahraničními zkušenostmi.

Celý článek zde


Reportáž Smartcityvpraxi.cz: odpoledne s autonomním minibusem v Bad Birnbachu

2.1.2018  O zahájení provozu autonomního elektrického minibusu v Bad Birnbachu provozovaného německými státními drahami (Deutsche Bahn, DB) byli již čtenáři našich portálů informováni. Čas mezi svátky na konci roku 2017 využila naše redakce k tomu, aby se na tento bezesporu zajímavý projekt podívala blíže a podělila se o dojmy a postřehy, které člověk nezíská, pokud si věc neprohlédne na vlastní oči.

Celý článek zde


Projekt ZeEUS o financování elektrobusů v Evropě: roztříštěné zdroje, podpora výzkumu nepomůže bez podpory investic

13.10.2017 Elektrobusy jsou obecně cca 2–3krát dražší než srovnatelné dieselové autobusy. K investicím je přitom třeba připočíst také náklady na nabíjecí infrastrukturu. Úspora v provozních nákladech není zpravidla tak velká, aby tento rozdíl v investicích za dobu provozní životnosti vozidla vykompenzovala. Přínosem, který na celospolečenské úrovni zvýšené náklady vykompenzuje, jsou bezesporu ušetřené externality a s nimi i související socioekonomické výdaje. Nicméně to, co nakonec rozhoduje o jejich pořízení, bývají konkrétní peněžní toky pro dopravce a zadavatele veřejné dopravy. Elektrické autobusy v městské dopravě se proto až na výjimky neobejdou bez nějaké formy finanční podpory z veřejných zdrojů. Jak konstatuje zpráva evropského projektu ZeEUS zveřejněná v září 2017, tyto zdroje jsou dnes velmi roztříštěné a nesourodé. Celý článek zde


Publikace Smart city v praxi: 1100 výtisků od slavnostního křtu v březnu 2017

28.8.2017 Odborná publikace Smart city v praxi od Jakuba Slavíka, provozovatele našeho portálu, která je zároveň první publikací k tématu chytrých měst od českého autora, zaznamenala v srpnu 2017 významný milník: Od slavnostního křtu v březnu 2017 bylo prodáno 1100 výtisků, tedy více než polovina nákladu. Svědčí to o zájmu odborné i laické veřejnosti o tuto problematiku, podanou přehledně a čtenářsky přístupně. V neposlední řadě je to dobrá zpráva pro partnery publikace, společnosti E.ON, ABB, ČEZ a Gordic, kteří s ní spojili své jméno, a dali tak najevo svůj zájem o aktivní rozvíjení konceptu smart city. 

Celý článek zde


Výsledky předběžného průzkumu: trh inteligentních parkovacích technologií v ČR zatím neexistuje, je třeba jej vytvořit

16.8.2017 Jednou z moderních technologií, které pomáhají naplňovat koncept smart city, jsou systémy chytrého parkování s využitím internetu věcí, kombinující senzory na parkovišti s navigačními systémy, a umožňující tak řidičům rychle nalézt nejbližší volné místo k parkování. Ačkoli se o těchto systémech hovoří především v souvislosti s rozvojem měst, mohou mít stejně tak své místo ve velkých průmyslových, kancelářských nebo jiných soukromých objektech, kde usnadní život obyvatelům, zaměstnancům nebo návštěvníkům a díky optimálnímu využití parkovišť mohou ušetřit nová parkovací místa.  Není proto divu, že inteligentní parkovací systémy a možnosti jejich uplatnění přitahují průmyslové dodavatele rozmanitých „chytrých“ technologií. Na popud jednoho z nich provedla v průběhu července a srpna 2017 konzultační firma Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services, která je provozovatelem tohoto portálu, předběžný průzkum českého trhu inteligentních parkovacích technologií. Celý článek zde


Zelená infrastruktura v Drážďanech dává městu život

6.6.2017 Cílevědomě rozvíjená zelená infrastruktura je jedním z nezastupitelných prvků smart city. Saská metropole Drážďany je v tomto směru názorným příkladem hodným následování. Zelená infrastruktura zde podporuje základní funkce života ve městě, podtrhuje jeho historické prvky a zahlazuje následky druhé světové války. O podrobnostech se můžete dočíst ve studentské odborné práci Kateřiny Slavíkové z Mendelovy univerzity, která Vás provede zelenou infrastrukturou tohoto zajímavého města. Práce je ke stažení zde


Cyklus odborných konferencí „Smart city v praxi“, „Efektivní elektromobilita v organizacích“ a „Elektrické autobusy pro město“

1.6.2017 Konference „Elektrické autobusy pro město“ se již od svého prvního běhu v říjnu 2013 vyprofilovala jako zcela ojedinělá prezentační a vzdělávací akce i jako místo vzájemné výměny aktuálních zkušeností mezi profesionály z elektrické osobní dopravy. Díky svému zaměření na konkrétní téma, konkrétní prezentující a konkrétní publikum se tato konference stala prostředkem přímé komunikace mezi výrobci elektrobusů a trolejbusů (včetně jejich komponent a infrastruktury) a jejich provozovateli a uživateli. V neposlední řadě zde hrají důležitou roli i zástupci institucí, které rozhodují o financování této dopravy, nebo mají v tomto ohledu aktuální a spolehlivé informace. Konference „Efektivní elektromobilita v organizacích“ je první konferencí svého druhu v ČR, prezentující elektromobily jako dopravní prostředek pro organizace soukromého a veřejného sektoru, ne tedy a priori jako luxusní nebo zábavní předmět pro elektromobilní nadšence a jejich sdružení. Obsah konference je cíleně zaměřen na organizace a správce jejich vozového parku.  Konference „Smart city v praxi“ je zaměřena především na ty zástupce měst a obcí a veřejných organizací, kteří se budou rozhodovat o volbě konkrétních řešení od konkrétního dodavatele pro definování a naplňování investičních projektů, jimiž je koncept smart city v daném městě realizován.

Pozvánky na tyto konference a zprávy z těchto a dalších konferencí naleznete v naší rubrice Konference zde















http://www.proelektrotechniky.cz/elektromobilita.php






















Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services