Přečtěte si: Konference Smart city v praxi VI se připravuje - sledujte aktuální informace

Home | O smart city | Zajímavé projekty | Moderní technologie    
  O nás | Rozhovory-komentáře | Konference | Partneři | Kontakty

Barevné osvětlení rekonstruovaného mostu v holandském Zutphenu svěřili Tecomatu Foxtrot

4.4.2018 Původní most přes řeku IJssel se stal součástí široce pojaté přestavby nábřeží v holandském Zutphenu, které dostalo podobu parku s řadou nových míst k posezení s výhledem na vodu i na historické věže hansovního města Zutphen na jihu. Město pověřilo projektem kancelář Moederscheim Moonen Architects z Rotterdamu. Realizovaný projekt byl městu předán v závěru roku 2017.

Klenutý most má základní osvětlení tvořeno 24 LED projektory 49M firmy SILL. Mostovka vyhrazená chodcům a cyklistům je dále osazena 131 barevnými svítidly LED LUMENPULSE RGB-W. Schodiště z mostu na břeh je osvětleno 26 reflektory BEGA RGB-W. Diody RGB-W, které jsou řízené předřadníky s protokolem DMX a DALI, jsou základním světelným zdrojem, kterým lze programově vytvořit jakoukoliv barvu i dynamickou scénu. Záměrem architektů bylo celé osvětlení ovládat interaktivně. Například barvou signalizovat venkovní teplotu. Samozřejmostí byl i požadavek na ruční provoz pro ad hoc nastavení osvětlení v určitých výjimečných dnech.

Pro dodavatele osvětlení, společnost Spie, bylo nalezení partnera pro správné ovládání osvětlení a realizaci interaktivních funkcí opravdovou výzvou. Ve výběrovém řízení, které šlo do posledního detailu, bylo vybráno řešení firmy B & R design BV s použitím systému Tecomat Foxtrot CP-1015. Tento PLC je vybaven submodulem MR-0105, takže přímo v základním modulu disponuje dvěma linkami DMX. Potřebných 128 kanálů sběrnice Dali poskytují dva moduly C-DL-0064M připojené sběrnici CIB. Základní uživatelské rozhraní tvoří dotyková obrazovka ID-36, přes kterou probíhají všechna nastavení lokálního ovládání z „velitelského můstku”.

Pro řízení barvy osvětlení podle venkovní teploty byly pod mostem umístěny dva snímače teploty PT1000. V programu je teplota v rozmezí –5 °C a +25 °C přiřazena škále od modré po červenou. V mrazivé noci pod –5 °C svítí most modře. Naopak v letním horkém večeru při +25° C bude svítit červeně. PLC Tecomat Foxtrot se také stará o zapnutí osvětlení mostu při západu slunce a vypnutí při východu slunce v průběhu roku podle vestavěných astronomických hodin. V pozdních nočních hodinách je osvětlení automaticky ztlumeno na 60 %. Jak pro servis, tak pro normální funkční provoz je Tecomat Foxtrot připojen do internetu přes router 4G / LTE. Přístup přes vnitřní webovou aplikaci Foxtrotu umožňuje jak technickým službám města Zutphen, tak servisnímu technikovi vzdáleně ovládat a programovat barvy nebo získat informace o aktuálním stavu systému. Pro vylepšení komfortu umístila firma B & R Design na most IP kameru, s níž je možné sledovat dění na mostě včetně stavu osvětlení opravdu „live“.

Na technickém návrhu a dodávce řešení se podílely společnosti Damsteegt/De Boer ve spolupráci s firmou Spie a B & R design.

Arjan Van Der Vinne

převzato z TecoInfo, březen 2018

Foto © TECO

Další informace na www.tecomat.cz

 Přečtěte si také:

Konference Smart city v praxi III: česko-slovenské zkušenosti, smart city a smart regiony, nové technologie a nejistá budoucnost investičních dotací

22.3.2018 Dne 20. března 2018 opět proběhla jako doprovodný program brněnského veletrhu AMPER 2018 odborná konference Smart city v praxi III, pořádaná konzultační firmou Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services, která je provozovatelem našeho portálu. Majitel firmy a její hlavní konzultant Jakub Slavík, jehož odborná publikace Smart city v praxi byla rok po slavnostním křtu vyprodána v celém svém dvoutisícovém nákladu, byl zároveň odborným garantem konference. Konference se konala pod záštitou ministryně pro místní rozvoj ČR a slovenského města Nitry. Generálním partnerem konference byla automobilka Porsche Česká republika (elektromobily Volkswagen), hlavními partnery společnosti ČD - Telematika, TECO a VARS BRNO a partnery CETC Europe, ČSOB, E.ON, Eurogreen a Operátor ICT. Celý článek včetně prezentací ke stažení zde


Aplikace Tuner4TRONIC Field pomáhá lokálnímu nastavení inteligentního veřejného osvětlení

16.3.2018 Inteligentní veřejné osvětlení je zpravidla ovládáno centrálně s využitím datových úložišť na cloudu. Mohou však nastat situace, kdy je třeba svítidla nastavit individuálně v terénu a kdy cloudová správa může věc spíše komplikovat. Na pomoc v těchto situacích přichází v březnu 2018 dodavatel osvětlovacích technologií Osram se smartphonovou aplikací Tuner4TRONIC Field.

Celý článek zde


Smart Fusion Pole: 200 chytrých sloupů od American Tower a Philips Lighting do ulic města Huntington Beach

2.3.2018 O konceptu chytrého sloupu veřejného osvětlení sloužícího také jako infrastruktura pro informační technologie jsme čtenáře našich portálů informovali v září 2017. Od února 2018 začal mít tento sloup s obchodním označením Smart Fusion Pole, tedy „Sloup s chytrým propojením“, své první praktické využití: Na základě smlouvy uzavřené mezi municipalitou a dodavatelským konsorciem společností Philips Lighting (osvětlovací technologie) a American Tower Corporation (infrastruktura bezdrátových komunikací) bude dvě stě takovýchto sloupů instalováno v kalifornském městě Huntington Beach. 

Celý článek zde


Zpráva SmartCityWorld a Philips Lighting: nejvíce „smart“ městy na světě jsou Singapur, Londýn a Barcelona

23.2.2018 Mezinárodní internetový portál SmartCityWorld.net ve spolupráci s globálním dodavatelem osvětlovacích technologií Philips Lighting uveřejnil v únoru 2018 zprávu s názvem „Smart cities: understanding the challenges and opportunities“ (porozumění výzvám a příležitostem). Na základě průzkumu mezi odborníky a dalšími rozhodujícími činiteli v rozmanitých funkcích vyhodnotila tato zpráva města Singapur, Londýn a Barcelonu jako nejlepší světová smart cities. Zpráva se také zamýšlí nad faktory, které podporují nebo naopak komplikují rozvoj inteligentních měst.

Celý článek zde


Cyklus odborných konferencí „Smart city v praxi“, „Efektivní elektromobilita v organizacích“ a „Elektrické autobusy pro město“

1.6.2017 Konference „Elektrické autobusy pro město“ se již od svého prvního běhu v říjnu 2013 vyprofilovala jako zcela ojedinělá prezentační a vzdělávací akce i jako místo vzájemné výměny aktuálních zkušeností mezi profesionály z elektrické osobní dopravy. Díky svému zaměření na konkrétní téma, konkrétní prezentující a konkrétní publikum se tato konference stala prostředkem přímé komunikace mezi výrobci elektrobusů a trolejbusů (včetně jejich komponent a infrastruktury) a jejich provozovateli a uživateli. V neposlední řadě zde hrají důležitou roli i zástupci institucí, které rozhodují o financování této dopravy, nebo mají v tomto ohledu aktuální a spolehlivé informace. Konference „Efektivní elektromobilita v organizacích“ je první konferencí svého druhu v ČR, prezentující elektromobily jako dopravní prostředek pro organizace soukromého a veřejného sektoru, ne tedy a priori jako luxusní nebo zábavní předmět pro elektromobilní nadšence a jejich sdružení. Obsah konference je cíleně zaměřen na organizace a správce jejich vozového parku.  Konference „Smart city v praxi“ je zaměřena především na ty zástupce měst a obcí a veřejných organizací, kteří se budou rozhodovat o volbě konkrétních řešení od konkrétního dodavatele pro definování a naplňování investičních projektů, jimiž je koncept smart city v daném městě realizován.

Pozvánky na tyto konference a zprávy z těchto a dalších konferencí naleznete v naší rubrice Konference zde


Consulting Services: Naše odborné služby

Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services je konzultační firma v oblasti inovativních technologií pro dopravu a smart city (včetně energetiky a vodíkových technologií), která rovněž provozuje informační portály www.smartcityvpraxi.cz a www.proelektrotechniky.cz a organizuje odborné akce. V rámci našich odborných služeb Vám nabízíme vypracování strategie smart city, spolupráci na vytváření strategických dokumentů, vytváření a realizace projektů pro smart city, další odborné konzultační služby (studie, průzkumy, analýzy), vytváření a realizace dalších projektů s inovativními technologiemi (automatická vozidla, vodíkové technologie, elektromobilita aj.), specializované vzdělávací akce „na klíč“, prezentační a autorské služby (prezentace na konferencích, portálech). Celý článek zde


http://www.proelektrotechniky.cz/elektromobilita.php
Copyright © 2012 – 2021 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services