Přečtěte si: Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy

Home | O smart city | Zajímavé projekty | Moderní technologie    
  O nás | Rozhovory-komentáře | Konference | Partneři | Kontakty

Ostrava stále zelenější: Norské fondy pomáhají se snižováním dopadů klimatických změn

1.8.2023 Ostrava přizpůsobuje veřejné prostory klimatickým změnám realizací celé řady opatření. Díky zeleným projektům dochází k odstranění betonových ploch a jejich nahrazení přírodními materiály, osázení městského prostoru dalšími stromy, keři, založení květnatých luk i trvalkových zákonů a mnohé další. O zajímavých podrobnostech byla veřejnost informována v červenci 2023.

Terminál Dubina

Projekty spolufinancované z Norských fondů

Při této příležitosti bylo představeno několik projektů spolufinancovaných z Norských fondů. Proměnu betonových ploch v atraktivní zelené lokality v městském obvodu Ostrava-Jih přinese projekt REPLACE – Zeleň místo betonu.

Proměnou prostoru již prošly také lokality ve Slezské Ostravě v rámci projektu Náves Heřmanice, ulice K Návsi.

Třetí projekt nazvaný Budování zelené infrastruktury v Ostravě-Radvanicích a Bartovicích – etapa B, spolufinancovaný z Norských fondů, přinesl zeleň do této části města.

Cílem projektů je zmírnit dopady klimatických změn ve zmíněných obvodech. Je tak vytvářen přívětivější veřejný prostor pro život, který přispěje kvalitnějšímu bydlení jako podmínce pro to, aby se lidé nestěhovali z města.

Projekt REPLACE – Zeleň místo betonu

V městském obvodu Ostrava-Jih dojde v rámci projektu REPLACE – Zeleň místo betonu k výměně povrchu na ploše o rozloze téměř 22 000 m². Odstraněny budou nejen betonové plochy, ale také zastaralé konstrukce dříve užívané ke klepání koberců, sušáky na prádlo, lavičky, pískoviště nebo zídky. Na místě odstraněných betonových ploch bude založena nová výsadba. Projektem tak vznikne na 1 686 m² záhonů trvalek, 524 keřů a 4 329 m² květnatých luk.

Součástí projektu je i ozelenění dopravního uzlu Terminál Dubina (viz foto), který denně využívá ke své přepravě téměř 16 tisíc lidí. V rámci celkové revitalizace tak došlo k nahrazení nekvalitních travních porostů za novou výsadbu cibulovin, trvalek, travin a keřů. V místě zapleveleného svahu podél tramvajového kolejiště a v okolí tramvajového obratiště byly osázeny květnaté louky. Nevzhledné, vyšlapané koridory ve svahu u zastávky nahradily betonové šlapáky.

Hlavním realizátorem tohoto projektu je statutární město Ostrava a společně s městským obvodem by Ostrava na projekt měla získat 22,5 mil. Kč z Norských fondů. Finance pocházejí konkrétně z dotační výzvy Bergen.

Realizace projektu byla zahájena v únoru 2022 a potrvá až do konce roku 2023.

Další projekty

Slezská Ostrava se již těší z revitalizace prostoru před kostelem a průchodu i svahu za kostelem. Asfaltové plochy byly nahrazeny přírodním povrchem. Proběhla výsadba stromů, květinových záhonů, oprava vodního prvku i úprava svahu na květinovou a motýlí louku.

Městská část Radvanice a Bartovice v roce 2022 ukončila realizaci projektu „Budování zelené infrastruktury v Ostravě – Radvanicích a Bartovicích – etapa B." Tento projekt řešil úpravu sedmi oblastí – aleje v ulici Dalimilova, ulice Třanovského, ulice Karvinské, včetně výsadby stromů a terénních úprav, zeleně před radnicí a školou v Radvanicích, zeleně kolem domů s pečovatelskou službou v Bartovicích a významných krajinných prvků v ulici Bartovická.

Nově bylo celkem vysazeno 259 listnatých stromů, 18 jehličnatých stromů, 2 588 keřů, 1997 trvalek, 677 travin, 21 424 cibulovin a dále bylo založeno 152 m² květnaté louky, 480 m² letničkových záhonů z přímého výsevu a 50 m² vyvýšených záhonů. Součástí projektu byly rovněž zpevněné plochy a vhodný mobiliář.

Cílem projektu byla realizace přírodě blízkých opatření, pozitivně ovlivňující dopady v souvislosti se změnou klimatu na území obvodu a zlepšení kvality sídelní zeleně v městském obvodu, který je negativně ovlivněn činností nedaleké průmyslové aglomerace. Provedená revitalizace zeleně podpořila snížení prašnosti, hlučnosti a přispěla k estetizaci prostoru.

Celkové náklady projektu činily 15,1 mil. Kč, přičemž finance z dotační výzvy Bergen Norských fondů byly ve výši přesahující 10,6 mil. Kč.

redakce Smartcityvpraxi.cz

Foto © Statutární město Ostrava/Lukáš Kaboň

Další informace zde

 Přečtěte si také:

Dobrá praxe z Prahy: monitoring mikroklimatu a sdílení získaných dat na platformě Golemio

28.7.2023 Efektivnější plánování městské výstavby i snadnější údržba mobiliáře a zeleně díky sledování mikroklimatu v Praze. To je cílem pilotního projektu monitoringu mikroklimatických parametrů v městském prostředí, za kterým stojí městská společnost Operátor ICT (OICT). Výsledky měření nyní veřejně zpřístupnila v červenci 2023 v datové platformě Golemio pro všechny zájemce.

Celý článek zde
Národní program Životní prostředí podpoří zadržování vody v krajině

8.6.2023 Státní fond životního prostředí ČR otevřel na začátku června 2023 dvě nové dotační výzvy z Národního programu Životní prostředí, které pomohou české krajině se lépe adaptovat na negativní projevy změny klimatu. Dotace pomohou vzniku či revitalizaci malých vodních nádrží, tůní, mokřadů nebo meandrujícím korytům řek.

Celý článek zde
Družice ukazují, že Evropa vysychá

5.6.2023 Letošní zima byla druhou nejteplejší v historii Evropy. Většina jižní a západní Evropy byla v důsledku této mimořádně suché a teplé zimy zasažena výraznými anomáliemi z hlediska půdní vlhkosti. Ukazují to data z mise ESA SMOS (Soil Moisture and Ocean Salinity), která je používána k monitorování úrovně vlhkosti v půdě (nejen) v Evropě. Naší odborné veřejnosti byla představena v květnu 2023.

Celý článek zde
Jednotný standard územních plánů pro lepší srozumitelnost, kontrolovatelnost a koordinaci

14.3.2023 Povinnost zpracování a odevzdání územně plánovacích dokumentací v jednotném standardu je ve stavebním zákoně zakotvena od března 2020. Jednotný standard územních plánů představuje požadavky na uspořádání elektronických dat územně plánovacích dokumentací a na grafické vyjádření jejich vybraných jevů. Cílem je umožnit prezentaci a sdílení územně plánovacích dokumentací v národním geoportálu územního plánování, zajistit jejich lepší srozumitelnost, kontrolovatelnost a koordinaci, využít data pro analytickou činnost a zajistit plnění požadavků směrnice INSPIRE z hlediska poskytování údajů o plánovaném využití území.

Celý článek zde


Moderní technologie i příroda ve městě, veřejné i soukromé finance, dobré i méně dobré příklady z praxe: zpráva z konference Smart city v praxi VIII

22.3.2023 Dne 21. března 2023 proběhl, opět jako doprovodný program veletrhu AMPER 2023 další, již osmý, ročník tradiční konference pořádané provozovateli tohoto portálu, konzultační firmou Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services. Konference o 90 účastnících, převážně z municipalit a městských služeb, se konala pod záštitou místopředsedy vlády pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj a primátorky statutárního města Brna.

Celý článek zde


Dobrá praxe z Ostravy: Zahrada u galerie PLATO kultivuje veřejný prostor

25.10.2022 Zahrada tvořící veřejný prostor nově zrekonstruovaných jatek na galerii PLATO byla dokončena ve druhé polovině října 2022. Proměna původně nevzhledného okolí galerie započala v dubnu 2022. Nový veřejný prostor galerie PLATO nabídne příjemné místo k trávení volného času obyvatelům i návštěvníkům Ostravy.

Celý článek zde


Pro zdravou přírodu i volný čas: Obnovené rašeliniště drží vodu v krajině

18.10.2022 Kde najdeme domov vzácného bělopáska tavolníkového, masožravky bublinatky jižní, kuňky obecné, jeřába popelavého či vážky jasnoskvrnné? Na Borkovických blatech – revitalizovaném rašeliništi, které dostalo znovu šanci na svou existenci. Historicky těžce poškozené, vytěžené rašeliniště se dočkalo komplexní obnovy. Informuje o tom informační zpravodaj Státního fondu životního prostředí ČR Priorita 10/2022. Přírodní rezervace Borkovická blata je chráněné území, které bylo vyhlášeno z důvodu ochrany zachovalého fragmentu ekosystému ručně vytěženého rašeliniště přechodového pánevního typu s charakteristickou flórou a faunou. Rezervací prochází naučná stezka Blatská stezka. Nachází se v okrese Tábor v katastrálním území Borkovice v severozápadní části Soběslavských Blat tři kilometry severně od obce Mažice.

Celý článek zde


Dobrá praxe z Ostravy: ozelenění tramvajové trati s využitím rozchodníků

5.10.2022 Tratě ostravských tramvají jsou průběžně pokrývány zelení. Jak byla v září 2022 informována veřejnost, další tramvajový úsek v Ostravě bude ozeleněný unikátní technologií. V ulici Horní, v úseku mezi zastávkou ÚMOb Jih až po křížení s ulicí Provaznickou, bude tramvajovou trať pokrývat vegetační kryt z rozchodníků vsazených do speciálního systému rozebíratelných sadebních buněk.

Celý článek zde
Jak čelit oteplování měst: dobrá praxe z Brna

1.9.2022 Města se v horkých dnech stávají tepelnými ostrovy, jejichž teplota průběžně narůstá. O dobrou praxi, jak tomuto fenoménu čelit, se v srpnu 2022 podělilo s odbornou veřejností vedení statutárního města Brna. Na území Brna dochází v posledních třiceti letech k výraznému oteplení povrchů, zejména v periferii, ve vznikajících či rozrůstajících se průmyslových oblastech nebo nákupních centrech. Zajímavá je situace u sídlišť, jako jsou Vinohrady nebo Starý Lískovec. Město zavádí řadu opatření, která mají následky zmírnit, jako je podpora zelených střech či parkových ploch. 

Celý článek zde


Inspirace pro zelenomodrou infrastrukturu měst: projekt lokality Na Rybníčku v Plzni

12.7.2022 Městský obvod Plzeň 4 spolu s partnery představil v prvním červnovém týdnu veřejnosti plánovanou proměnu lokality Na Rybníčku, zanedbaného místa naproti konečné trolejbusu číslo 16 v Doubravce. Projekt obnovy bývalého panského dvora včetně vizualizací pochází od renomovaného plzeňského Ateliéru Soukup, Opl, Švehla. Z místa, které znají lidé díky vodní nádrži a objektu, jenž částečně slouží jako ubytovna, se má stát oáza klidu a setkávání.

Celý článek zde


Zavlažovací vaky s vodou chrání hradecké stromy před suchem

21.6.2022 Městské stromy, které ohrožuje dlouhodobé sucho, v Hradci Králové zachraňují za pomoci speciálních zavlažovacích vaků. Díky nim voda odtéká pomalu ke kořenům až devět hodin. Při výsadbě nových stromů je navíc využíván také granulát, který déle udrží vodu v okolí jejich kořenů. Mobilní zavlažovací vaky jsou využívány zejména u mladých stromů do tří let po výsadbě, které jsou náchylné na nedostatek vody.

Celý článek zde


Videozáznamy našich přednášek ke smart city

28.5.2021 Videozáznamy našich přednášek ke smart city jsou nyní shromážděny na jednom místě v samostatné rubrice.

Podívejte se zde:


Brožura Příběhy chytrých pomocníků

24.5.2021 Naše brožura Příběhy chytrých pomocníků vychází již od roku 2019 jako doprovodná publikace našich každoročních konferencí Smart city v praxi. Velmi nás těší setrvalý zájem municipalit o chytrá řešení pro normální život v chytrých městech a zájem průmyslu takováto řešení vyvíjet, zkoušet a dodávat. K tomu, aby se tyto zájmy potkaly, je tu i tato naše brožura.Čtenáři v ní najdou zajímavé a čtivě podané příklady praktického využití moderních technologií ve městech.

Přejeme příjemné počtení a spoustu inspirace. 

Všechna vydání naší brožury Příběhy chytrých pomocníků jsou k dispozici zde


Živá strategie pro chytré město, obec či region: nabízíme naše služby odborného poradenství

22.4.2021 Základem úspěšného „chytrého“ města, obce či regionu je jeho strategie. Aby takováto strategie byla prakticky použitelným a stále „živým“ dokumentem, k tomu nabízí provozovatel tohoto portálu, naše konzultační firma Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services, městům, obcím a dalším zainteresovaným osobám své odborné služby. Opíráme se při nich o čtvrtstoletí praxe v manažerském poradenství, z toho téměř sedm let při rozvoji smart citíes v ČR, v neposlední řadě jako spoluautoři aktualizované oficiální metodiky smart city nebo vítězné strategie smart city Blatná.

Celý článek zde


Smart city v praxi: první kniha českého autora o konceptu smart city a jeho zavádění v každodenním životě


Chytrým městem, obcí, či regionem, označovaným souhrnně pojmem „smart city“, rozumíme koncept strategického řízení, při němž jsou využívány moderní technologie z oblasti energetiky a služeb, mobility a informatiky pro ovlivňování kvality života ve městě, a následně k dosahování hospodářských a sociálních cílů. Nejde tedy o pouhé „digitální město“ nebo o nepromyšlené pořizování nákladných moderních technologií pro potřebu měst a regionů, jak je tento pojem někdy mylně interpretován. Zhruba stopadesátistránková barevná publikace Smart city v praxi s bohatým obrazovým doprovodem je přednostně určena jako praktická příručka těm, pro něž koncept smart city představuje každodenní práci řídících pracovníků a specialistů při vytváření strategie chytrého města a při jejím naplňování pomocí projektů moderních technologií. 

Více o knize včetně možnosti zakoupení zde


Cyklus odborných konferencí „Smart city v praxi“ a „Elektrické autobusy pro město“

Konference „Elektrické autobusy pro město“ se již od svého prvního běhu v říjnu 2013 vyprofilovala jako zcela ojedinělá prezentační a vzdělávací akce i jako místo vzájemné výměny aktuálních zkušeností mezi profesionály z elektrické osobní dopravy. Díky svému zaměření na konkrétní téma, konkrétní prezentující a konkrétní publikum se tato konference stala prostředkem přímé komunikace mezi výrobci elektrobusů a trolejbusů (včetně jejich komponent a infrastruktury) a jejich provozovateli a uživateli. V neposlední řadě zde hrají důležitou roli i zástupci institucí, které rozhodují o financování této dopravy, nebo mají v tomto ohledu aktuální a spolehlivé informace.  Konference „Smart city v praxi“ je zaměřena především na ty zástupce měst a obcí a veřejných organizací, kteří se budou rozhodovat o volbě konkrétních řešení od konkrétního dodavatele pro definování a naplňování investičních projektů, jimiž je koncept smart city v daném městě realizován.

Pozvánky na tyto konference a zprávy z těchto a dalších konferencí naleznete v naší rubrice Konference zde


Consulting Services: Naše odborné služby

Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services je konzultační firma v oblasti inovativních technologií pro dopravu a smart city (včetně energetiky a vodíkových technologií), která rovněž provozuje informační portály www.smartcityvpraxi.cz a www.proelektrotechniky.cz a organizuje odborné akce. V rámci našich odborných služeb Vám nabízíme vypracování strategie smart city, spolupráci na vytváření strategických dokumentů, vytváření a realizace projektů pro smart city, další odborné konzultační služby (studie, průzkumy, analýzy), vytváření a realizace dalších projektů s inovativními technologiemi (automatická vozidla, vodíkové technologie, elektromobilita aj.), specializované vzdělávací akce „na klíč“, prezentační a autorské služby (prezentace na konferencích, portálech). Celý článek zde
















http://www.proelektrotechniky.cz/elektromobilita.php




















Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services