Přečtěte si: Moderní technologie v elektrické dopravě: zpráva z konference

Home | O smart city | Zajímavé projekty | Moderní technologie    
  O nás | Rozhovory-komentáře | Konference | Partneři | Kontakty

IROP v letech 2021 – 2027: méně štědrý „bruselský strýček“, o podrobnostech se jedná

16.10.2019 Integrovaný regionální operační program (IROP) je důležitým prostředkem pro spolufinancování českých investičních projektů z prostředků Evropských strukturálních a investičních fondů. Tento program v gesci Ministerstva pro místní rozvoj ČR bude pokračovat i po skončení současného dotačního období. Podrobnosti se stále dolaďují. Jedno je však jisté: Současná štědrá míra dotací, dosahující až 85 %, se již opakovat nebude. Bylo to zřejmé při zahájení Roadshow IROP, které v polovině října 2019 proběhlo v Akademii veřejného investování Ministerstva pro místní rozvoj.

Roadshow k IROP

Cílem této roadshow je představit nejen změny a novinky v IROP pro období 2021-2027, ale také nastavení a zaměření Integrovaných územních investic (ITI) a Komunitně vedeného místního rozvoje (CLLD) pro období 2021-2027.

Roadshow IROP postupně navštíví během podzimu 2019 a jara 2020 všechna krajská města.

Míra podpory a podporované oblasti

Už dlouho je známo, že celkové množství peněz, které bude Evropská unie v období 2021-2027 rozdělovat, bude menší, než v období 2014-2020. Tomu odpovídá i menší plánovaný objem peněz pro IROP, který činí přibližně 100 mld. Kč. Změní se také míra podpory, která bude odstupňována podle rozvinutosti regionu. Současnou a předpokládanou míru podpory podle regionů ukazuje tabulka níže.

Předběžně jsou známy oblasti, do kterých bude směřována podpora z IROP. Jedná se například o vzdělávací a sociální infrastrukturu, eGovernment a kybernetickou bezpečnost nebo rekonstrukci silnic II. třídy. K určité obměně v podpoře dojde u komunitně vedeného místního rozvoje nebo u investic do zdravotnictví, kde se nově objeví například urgentní příjmy. Nově přibydou témata revitalizace veřejných prostranství nebo podpora veřejné infrastruktury cestovního ruchu.

Mezi tématy, o nichž se jedná, jsou rovněž opatření v oblasti energetické účinnosti, využívání energie z obnovitelných zdrojů nebo rozvoj inteligentních energetických systémů, sítí a skladování energie na místní úrovni. Dále jsou zde otázky přizpůsobení se změnám klimatu, prevence rizik a odolnosti vůči katastrofám nebo udržitelného hospodaření s vodou. Prostor v neposlední řadě dostává také podpora zelené infrastruktury v městském prostředí i městská mobilita.

Zaměření témat se bude průběžně zpřesňovat v závislosti na vyjednávání programu s Evropskou komisí. S prvními výzvami v IROP lze počítat v roce 2021.

Zájemci o bližší podrobnosti v oblasti financování investic do elektrických autobusů získají informace z první ruky na listopadové konferenci „Elektrické autobusy pro město VIII“, již tradičně pořádané jako doprovodný program veletrhu Czechbus provozovateli tohoto portálu.

Investiční dotace – „peníze zdarma“ a také budoucí problémy

Závěrem je dlužno připomenout, že dotovaná část aktiv se neodepisuje. Provozovatel si tedy nemůže „dát stranou“ nezdaněné prostředky na jejich budoucí obnovu.

Investiční dotace tak mohou nastartovat používání ekologických technologií nebo napomoci realizaci společensky prospěšných projektů, zároveň však zakládají budoucí problémy s obnovou pořízeného majetku. Z lepšího do horšího se nikomu nechce – jistě ne občanům zvyklým na komfort díky evropským dotacím.

Je proto třeba s dotacemi zacházet velmi obezřetně a zároveň hledat zdroje financování, které umožní budoucí obnovu majetku v požadovaném rozsahu a kvalitě.

MMR ČR a redakce Smartcityvpraxi.cz

Tabulka © MMR ČR

Ilustrační foto © archiv redakce Smartcityvpraxi.cz

Další informace zde

 Přečtěte si také:

Ostrava začala řešit reklamní smog, nezapomíná ani na nevhodně svítící reklamy

11.10.2019 Řada měst má jako svoji důležitou prioritu chránit svůj urbanistický a architektonický charakter veřejného prostoru, jeho jedinečnost a genius loci. Důležitý krok v tomto směru učinilo město Ostrava, které vydalo v říjnu 2019 manuál o tom, jak správně pracovat s venkovní reklamou. Doporučuje správné postupy a příklady, aby reklama byla čitelná, přehledná, vkusná a efektivní. Ostrava tak jako jedno z prvních měst v ČR (ne-li vůbec první) začíná řešit reklamní smog na svém území.

Celý článek zde

Osm základních principů SUMP: užitečné vodítko pro plánování městské mobility bez ohledu na velikost města

8.10.2019 V říjnu 2019 byl odborné veřejnosti prezentován metodický dokument „GUIDELINES for Developing and Implementing a Sustainable Urban Mobility Plan (2nd Edition)“ pro přípravu Plánů udržitelné mobility (SUMP). Jeho součástí je i osm užitečných základních principů, které jsou aplikovatelné při plánování městské mobility bez ohledu na velikost města – v případě menších měst tedy například formou dopravního generelu.

Celý článek zde

Nová výzva MŽP a MPO na podporu veřejného osvětlení: prospěšný počin vlády i rozpaky

21.8.2019 Města a obce mohou získat příspěvek na rekonstrukci veřejného osvětlení díky společným výzvám Ministerstva životního prostředí (pro obce v chráněných krajinných oblastech) a Ministerstva průmyslu a obchodu (pro ostatní obce), vyhlášeným v srpnu 2019. Žádosti mohou být podávány od 1. září do 31. října 2019. Tuto vládní podporu lze v principu považovat za velmi užitečný počin, který ve svém důsledku může městům a obcím přispět k lepšímu a ekologicky šetrnějšímu veřejnému osvětlení i k úsporám energie, a následně i peněz z městských či obecních rozpočtů. S tímto užitečným počinem se nicméně pojí i některá „ale“, na které chceme v tomto článku rovněž upozornit.

Celý článek zde

Jak si „srovnat svoje smart noty“: nabízíme interaktivní školení smart city pro města, obce a regiony

Řada českých měst a obcí má v současné době zájem o postavení „smart city“ či „chytré obce“ a k tomuto postavení již často podniká konkrétní kroky. Problém je, že pojem smart city provází v ČR (ostatně i jinde ve světě) řada nedorozumění – od pojímání smart city jako pouhého „digitálního města“ po technické výstřelky typu „chytré“ lavičky. V této situaci se provozovatelé našeho portálu, firma Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services, rozhodli nabídnout městům, obcím a dalším institucím zainteresovaným na rozvoji „smart“ konceptu krátké interaktivní školení pro praktickou realizaci tohoto konceptu v jejich konkrétních podmínkách.

Celý článek zde

Smart city v praxi: první kniha českého autora o konceptu smart city a jeho zavádění v každodenním životě


Chytrým městem, obcí, či regionem, označovaným souhrnně pojmem „smart city“, rozumíme koncept strategického řízení, při němž jsou využívány moderní technologie z oblasti energetiky a služeb, mobility a informatiky pro ovlivňování kvality života ve městě, a následně k dosahování hospodářských a sociálních cílů. Nejde tedy o pouhé „digitální město“ nebo o nepromyšlené pořizování nákladných moderních technologií pro potřebu měst a regionů, jak je tento pojem někdy mylně interpretován. Zhruba stopadesátistránková barevná publikace Smart city v praxi s bohatým obrazovým doprovodem je přednostně určena jako praktická příručka těm, pro něž koncept smart city představuje každodenní práci řídících pracovníků a specialistů při vytváření strategie chytrého města a při jejím naplňování pomocí projektů moderních technologií. 

Více o knize zde

Knihu je možné zakoupit v e-shopu vydavatelství Profi Press zde


Cyklus odborných konferencí „Smart city v praxi“, „Efektivní elektromobilita v organizacích“ a „Elektrické autobusy pro město“

Konference „Elektrické autobusy pro město“ se již od svého prvního běhu v říjnu 2013 vyprofilovala jako zcela ojedinělá prezentační a vzdělávací akce i jako místo vzájemné výměny aktuálních zkušeností mezi profesionály z elektrické osobní dopravy. Díky svému zaměření na konkrétní téma, konkrétní prezentující a konkrétní publikum se tato konference stala prostředkem přímé komunikace mezi výrobci elektrobusů a trolejbusů (včetně jejich komponent a infrastruktury) a jejich provozovateli a uživateli. V neposlední řadě zde hrají důležitou roli i zástupci institucí, které rozhodují o financování této dopravy, nebo mají v tomto ohledu aktuální a spolehlivé informace. Konference „Efektivní elektromobilita v organizacích“ je první konferencí svého druhu v ČR, prezentující elektromobily jako dopravní prostředek pro organizace soukromého a veřejného sektoru, ne tedy a priori jako luxusní nebo zábavní předmět pro elektromobilní nadšence a jejich sdružení. Obsah konference je cíleně zaměřen na organizace a správce jejich vozového parku.  Konference „Smart city v praxi“ je zaměřena především na ty zástupce měst a obcí a veřejných organizací, kteří se budou rozhodovat o volbě konkrétních řešení od konkrétního dodavatele pro definování a naplňování investičních projektů, jimiž je koncept smart city v daném městě realizován.

Pozvánky na tyto konference a zprávy z těchto a dalších konferencí naleznete v naší rubrice Konference zde


Consulting Services: Naše odborné služby

Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services je konzultační firma v oblasti inovativních technologií pro dopravu a smart city (včetně energetiky a vodíkových technologií), která rovněž provozuje informační portály www.smartcityvpraxi.cz a www.proelektrotechniky.cz a organizuje odborné akce. V rámci našich odborných služeb Vám nabízíme vypracování strategie smart city, spolupráci na vytváření strategických dokumentů, vytváření a realizace projektů pro smart city, další odborné konzultační služby (studie, průzkumy, analýzy), vytváření a realizace dalších projektů s inovativními technologiemi (automatická vozidla, vodíkové technologie, elektromobilita aj.), specializované vzdělávací akce „na klíč“, prezentační a autorské služby (prezentace na konferencích, portálech). Celý článek zde


Co to je a jak funguje inteligentní město – smart city

Pojmem smart city rozumíme koncept strategického řízení města, resp. obce nebo regionu (pro jednoduchost hovořme dále pouze o „smart city“ bez dalšího rozlišení), při němž jsou využívány moderní technologie pro ovlivňování kvality života ve městě. Přitom dochází k synergiím mezi různými aktivitami a veřejnými službami, díky nimž město funguje – především doprava, logistika, bezpečnost, energetika, správa budov, atd. V konceptu smart city je současně kladen důraz na „tvrdé“ i „měkké“ aspekty řízení života ve městě a na soulad „šedé“ a „zelené“ infrastruktury města. Celý článek zde


Smart city – inteligentní město, město budoucnosti

Na redakci našeho portálu se obrátili kolegové s prosbou, abychom koncept smart city vysvětlili mladým čtenářům ve věku -nácti nebo čerstvých -ceti. Takové prosbě nejde odolat, zvlášť když ve zmíněném věku je právě teď generace našich dětí. Vymyslel jsem si tedy návštěvu ve fiktivním smart city a duchem jsem se přitom vrátil o nějakých třicet let zpátky. Redakční počítač byl najednou pryč a já posedával v moderním vlaku, s cizími nápisy za okny…

Celý článek zde























http://www.proelektrotechniky.cz/elektromobilita.php




















Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services