Přečtěte si: Moderní technologie v elektrické dopravě: zpráva z konference

Home | O smart city | Zajímavé projekty | Moderní technologie    
  O nás | Rozhovory-komentáře | Konference | Partneři | Kontakty

SIGFOX rozšiřuje svou síť na Slovensko

12.12.2016 Síť pro internet věcí SIGFOX, která v ČR nyní pokrývá téměř 88 % populace a připravuje první komerční aplikaci v Liberci, se začala rozšiřovat také na Slovensko. Jak oznámili v prosinci 2016 Sigfox a český operátor této sítě společnost SimpleCell Networks, SIGFOX už nyní pokrývá zhruba 30 % populace Slovenské republiky (viz mapka dole).

Výhradním operátorem SIGFOX na Slovensku bude společnost SimpleCell Networks Slovakia. Díky spolupráci se společností Towercom zde má SIGFOX na začátku prosince 2016 cca 30 % pokrytí.

SimpleCell Networks Slovakia a.s. je prvním slovenským operátorem sítě určené pro Internet věcí (IoT) postavené na technologii SIGFOX. Síť SIGFOX doplňuje existující širokopásmová připojení jednoduchým, levným a energeticky nenáročným systémem zajišťujícím přenos malého množství dat na velké vzdálenosti.

Modem SIMPLE, který je k tomuto účelu využíván, má spotřebu při vysílání jen 5 – 45mA a v klidu nemá spotřebu žádnou. Zařízení se SIGFOX tak vydrží na baterii 5 až 15 let vůči měsíční výdrži s GSM Data či s WiFi modemem. Modem je řádově levnější než ostatní technologie a cena předplatného za data, vzhledem k použití bezlicenčního pásma, je nižší než u přenosu dat v síti mobilních telefonů GSM. Zároveň prudce klesá cena instalace a vývoje aplikací.

Propojení České republiky a Slovenska v oblasti rozvoje a provozování této sítě přináší významné provozní a ekonomické výhody všem zúčastněným, plynoucí z využití zkušeností z České republiky a propojení obou trhů na úrovni výrobců hardwaru a integrátorů služeb.

Na slovenském trhu už některé strategicky důležité firmy spouštějí první pilotní projekty založené na technologii SIGFOX:

První je Liptovská vodárenská společnost, jejímž záměrem je široké nasazení senzorů, které zvýší efektivitu primární distribuční sítě. Detekce úniků nebo krádeží vody přispěje jak ochraně životního prostředí, tak snížení cen koncovým zákazníkům.

Největší společnost na Slovensku v oboru teplárenství a facility managementu, ENGIE, bude senzory SIGFOX využívat k odhalování ztrát při vytápění a klimatizaci skladových, nebo kancelářských prostor. Významně tak přispěje k energetické úspornosti budov.

O novinkách a dalších záměrech v oblasti internetu věcí s využitím sítě SIGFOX bude možné se dovědět na připravované konferenci Smart city v praxi II v březnu 2017 na brněnském veletrhu AMPER 2017.

redakce Smartcityvpraxi.cz, s využitím podkladů SimpleCell Networks

Obrázek © SimpleCell Networks

Ilustrační foto © archiv redakce Smartcityvpraxi.cz

Další informace zde

 Přečtěte si také:

Monitoring parkovacích míst v Liberci – první komerční projekt internetu věcí v ČR postavený na technologii SIGFOX

21.11.2016 Pro potřebu internetu věcí, tedy identifikace věcí a sledování jejich pohybu po internetu, je v ČR od počátku roku 2016 budována síť SIGFOX. Jak byla v listopadu 2016 informována veřejnost, první komerční projekt fungující v síti SIGFOX začalo realizovat město Liberec, které touto technologií bude monitorovat 240 parkovacích míst v šesti lokalitách města. Síť SIGFOX tak definitivně přechází z fáze pilotních a zkušebních projektů ke komerčnímu využití. Dodavatelem koncového řešení a integrátorem technologie je společnost ČD – Telematika. Celý článek zde


Aplikace v Espoo pomáhá zjišťovat závady na městských komunikacích

9.11.2016 Rozmanité aplikace pro chytré telefony pomáhají usnadnit život obyvatelům chytrých měst – smart city – a jejich počet a zaměření se neustále rozvíjejí. Zajímavou aplikaci začalo v listopadu 2016 zkoušet finské město Espoo. S její pomocí mohou občané upozornit na závady na silnicích a cestách, jako například spadlé dopravní značení nebo vážné poškození vozovky. Celý článek zde


Internet věcí: síť SIGFOX pokrývá 85 % území ČR

25.10.2016 Internet věcí, tedy identifikace věcí a sledování jejich pohybu po internetu, je důležitým prostředkem jak pro rozvoj průmyslové automatizace, tak při rozvoji konceptu smart city. Pro potřebu internetu věcí je v ČR od počátku roku 2016 budována síť SIGFOX . V říjnu 2016 dosáhla tato síť na území ČR významného pokroku: celkem 85% pokrytí, což odpovídá zhruba stejnému podílu lidí, kteří mají v ČR k síti SIGFOX přístup. Bylo nainstalováno 177 stanic z celkem plánovaných 300. Celý článek zde


Projekt iCity: smart city Genova má osm aplikací usnadňujících život občanům

5.10.2015 Evropský projekt iCity pro rozvoj konceptu smart city, který průběžně sledujeme na našem portále, představil v létě 2015 osm fungujících informačních aplikací v italském Janově (italsky: Genova), usnadňujících každodenní život občanům a návštěvníkům tohoto inteligentního města v nejrůznějších oblastech. Projekt iCity využívá moderní technologie pro efektivní řízení základních životních funkcí města. Partnery tohoto projektu, který probíhá již od roku 2012, jsou města Barcelona, Bologna, Janov a Londýn. Barcelona je vedoucím městem tohoto projektu. Mezi průmyslové partnery patří společnosti, jako CISCO nebo Albertis Telecom. Sektor výzkumu reprezentují organizace Citilab, Fraunhofer a UOC.  Celý článek zde


SIGFOX: Česká republika bude mít komunikační síť pro internet věcí

2.3.2016 Internetem věcí (IoT) rozumíme identifikaci věcí a sledování jejich pohybu po internetu. O tomto fenoménu se hovoří především v souvislosti s automatizací v průmyslu a logistice v rámci konceptu Industry 4.0 a stále více také u inteligentního řízení mobility, jako jsou například parkovací systémy. Česká republika se brzy připojí k zemím, které budou součástí globální sítě internetu věcí SIGFOX. Tato síť překonává cenové a technické bariéry dosud zpomalující rozvoj internetu věcí a funguje ve 13 zemích světa. Celorepublikovou veřejnou komunikační síť SIGFOX začala počátkem roku 2016 budovat společnost SimpleCell Networks a.s. ve spolupráci s T-Mobile. Celý článek zde

























http://www.proelektrotechniky.cz/elektromobilita.php




















Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services