Přečtěte si: Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR

Home | O smart city | Zajímavé projekty | Moderní technologie    
  O nás | Rozhovory-komentáře | Konference | Partneři | Kontakty

Netkaná textilie a městská zeleň – komplexní pohled na zdánlivě „efektivní“ řešení

2.12.2021 Zhutnělá půda, černá textilie, oblázky a pár rostlin. Takto vypadá stále ještě mnoho záhonů nejen na zahradách, ale bohužel i ve městech a obcích. V tomto článku si ukážeme, proč je tento způsob pěstování veřejné zeleně velmi problematický a jak to jde lépe.

Na úvod příklad jednoho nešťastného řešení

Slavkov u Brna je významným historickým městem, kterému bylo v roce 2020 uděleno třetí místo v Indexu kvality života. Je, bohužel, paradoxně také téměř učebnicovým příkladem toho, jak při zakládání vegetačních prvků nepostupovat.

Na samotné hranici památkové zóny dle platných dokumentů vzniká nová veřejná „zeleň“. Uvozovky jsou použity proto, že se vlastně o zeleň v pravém slova smyslu nejedná. Naopak jde o pravděpodobně největší prohřešek, kterého se můžou technické služby města, potažmo zahradní architektura jako praktický obor, dopustit. Podrobnosti jsou zřejmé z fotografií k tomuto článku a z jejich popisků.

Pohled na jeden ze záhonů ve Slavkově u Brna; oblázky budou pokrývat celou plochu

Velkým úskalím tohoto řešení přitom je, že mnoho lidí stále neví, co je na takovém způsobu založení zeleně špatně. Vedení měst tak schvaluje dále tyto koncepty a obyvatelé nemají pocit, že by své daně platili zbytečně.

Co je dobré pro zemědělce…

Černá netkaná textilie se u nás začala používat na přelomu milénia a důvod byl prostý – zabránit prorůstání plevele, a tím si ušetřit práci s čištěním záhonu. Původně byl tento materiál určen pro použití v zemědělství, zejména v oblasti zelinářství pro pěstování jednoletých kultur jako jsou jahody, zelí aj.

Zde je jeho použití oprávněné, zejména proto, že se počítá s tím, že bude po sklizni textilie sejmuta a půda bude obdělána.

…začalo se kvůli „zlevnění“ používat i v městech

Myšlenka bezúdržbové zeleně se – bohužel – stala pro některé zahradníky i zastupitele tak silnou, že začali „netkanku“ používat také při zakládání okrasných trvalkových záhonů. Tady samotná textilie však nevypadá esteticky, proto se na ní začaly pokládat různé druhy mulče (dřevní štěpka, kůra, kačírek či oblázky), které jsou ovšem původně určené k pokládce přímo na nakypřenou půdu.

Z pohledu následné údržby se zdánlivě jedná o senzaci – následující roky je zapotřebí minimum zásahů: dosadba neujatých rostlin, zalívání a stříhání odkvetlých částí. Žádné pletí, žádné usměrňování expanzivních taxonů. Největší investice jsou při založení vegetačního prvku.

Kde je tedy problém

Celý problém tkví ve faktu, že textilie sice zabrání prorůstání plevele, ale také zabraňuje dalším důležitým procesům:

•    přirozené vsakování vody,

•    řádná cirkulace vzduchu v půdě,

•    dekompozice (rostlinné zbytky ani nepřijdou do přímého kontaktu s půdou),

•    rozrůstání vysazených rostlin tak, aby došlo k jejich úplnému zápoji.

Extrémně řídký spon výsadby neumožňující vznik plného zápoje

Zejména v kombinaci s mulčem následně podporuje:

•    přehřívání a přemokřování půdy, což vede k tvorbě plísní a dalších houbových chorob,

•    hutnění půdy,

•    vymývání organických látek.

Jednoduše řečeno se půda v důsledku výše zmíněných faktorů stává mrtvou.

Pro rostliny to tedy znamená:

•    nedostatek prokořenitelného prostoru,

•    nedostatek přirozených organických živin,

•    přemokření nebo naopak nedostatek vláhy,

•    narušení rostlinných pletiv v důsledku přehřátí či promrzání půdy.

Zhutnělá půda ještě před pokládkou netkané textilie

Jak s městskou zelení lépe

Rozdíl při technologii založení a následné péče o záhon bez použití textilie je následující:

•    v půdě probíhá přirozená dekompozice a cirkulace vzduchu – je živá,

•    půda není textilií hutněna, čímž vzniká dostatek prokořenitelného prostoru,

•    významně se snižuje riziko vzniku plísní a jiných houbových chorob,

•    půda se tak snadno nepřehřívá ani nepromrzá, což významně snižuje riziko odumření rostlin,

•    rostliny se mohou rozmnožovat, tedy zhušťovat svůj zápoj, kterým neproroste plevel.

Celkově lze tedy tvrdit, že je takový záhon mnohem udržitelnější a přibližně po třech letech, kdy se vytvoří plný zápoj, se péče o něj redukuje na minimum. A při správné údržbě vydrží mnoho let.

A jak je to s financemi

Mnoho zahrádkářů i měst si myslí, že použitím textilie v kombinaci s mulčem ušetří za následnou péči.

V krátkodobém časovém horizontu je to pravda. V kontextu dlouhodobé existence záhonu (která je v případě použití trvalek očekávána) je však třeba počítat s dalšími náklady spojenými s odumřením vysazených rostlin v důsledku výše zmíněných faktorů, případně obohacováním půdy o její organickou složku.

Suma sumárum, vůbec nejde o úsporu financí. Při podrobnější kalkulaci se často stává, že v dlouhodobém časovém horizontu vychází ten „přirozený“ záhon levněji.

Záhon po dešti – voda zůstává na textilii a nevsakuje se do půdy

Nezapomínejme také na etickou stránku věci

Toho, kdo má přírodu rád a cítí s ní, napadají v této souvislosti i další provokativní otázky:

Opravdu jsme ti, kdo si mohou dovolit zcela vědomě umrtvovat tu nejdůležitější substanci na Zemi – půdu? Jen kvůli zdánlivé úspoře peněz a vlastní lenosti? A opravdu vnímáme rostliny jen jako spotřební zboží, které můžeme kdykoliv vyměnit kus za kus, a ne jako živé organismy se kterými je potřeba zacházet opatrně a s respektem?

Závěrečné doporučení městům

Stejně jako v případě šedé a modré infrastruktury či strategického plánování, je i u městské zeleně nanejvýš žádoucí přemýšlet dál, než na jedno volební období, a navíc s ohledem na přírodu. Ve městech je ten kousek živé přírody zvaný městská zeleň natolik důležitý pro lidi, že si určitě zaslouží více, než jen pouhý „spotřební“ přístup.

Kateřina Slavíková

Foto © Bc. Jitka Dosedlová

 Přečtěte si také:

Tramvaje a zelená infrastruktura města: Vědci ze tří výzkumných organizací a Dopravní podnik hl. m. Prahy otestují experimentální travní koberce

15.11.2021 Tramvajová trať v Bělohorské ulici na pražském Břevnově se během následujících dvou let stane součástí vědeckého experimentu. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) a vědci ze tří výzkumných organizací na ní budou testovat speciální nové nízkoúdržbové travní koberce, které byly položeny na dvou místech tratě v úseku mezi zastávkami Drinopol a U Kaštanu. Odborná veřejnost o tom byla informována v listopadu 2021.

Celý článek zde


Nový park místo brownfieldu na Kraví hoře v Brně

22.10.2021 V květnu letošního roku začala revitalizace brownfieldu bývalé vojenské jídelny na Kraví hoře. Stavbařům stačilo 63 dní, aby místo o rozloze více než 3 tisíce m² proměnili v nový park. Následně byl ponechán čas na to, aby se ujala vysázená tráva a další zeleň. V úterý 19. října 2021 byl park slavnostně otevřen.

Celý článek zde


Jizerskohorské bučiny jsou naší první přírodní lokalitou světového dědictví UNESCO

29.9.2021 Česká republika má první přírodní lokalitu oceněnou jako skutečná součást dědictví celého lidstva. Výbor pro světové dědictví UNESCO (Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu) totiž schválil zapsání národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny na Seznam světového dědictví UNESCO.  Unikátní komplex Jizerskohorských bučin se jako vůbec první česká přírodní lokalita stal skutečnou součástí dědictví celého lidstva. Jizerskohorské bučiny se nyní dostaly mezi takové poklady světové přírody, jako je proslulý Yellowstonský národní park, Bělověžský prales, Bajkalské jezero, africké pláně v Serengeti, Velký bariérový útes u Austrálie nebo vodopády Iguazú na hranicích Brazílie a Argentiny.

Celý článek zde


Videozáznamy našich přednášek ke smart city

28.5.2021 Videozáznamy našich přednášek ke smart city jsou nyní shromážděny na jednom místě v samostatné rubrice.

Podívejte se zde:


Brožura Příběhy chytrých pomocníků

24.5.2021 Naše brožura Příběhy chytrých pomocníků vychází již od roku 2019 jako doprovodná publikace našich každoročních konferencí Smart city v praxi. Velmi nás těší setrvalý zájem municipalit o chytrá řešení pro normální život v chytrých městech a zájem průmyslu takováto řešení vyvíjet, zkoušet a dodávat. K tomu, aby se tyto zájmy potkaly, je tu i tato naše brožura.Čtenáři v ní najdou zajímavé a čtivě podané příklady praktického využití moderních technologií ve městech.

Přejeme příjemné počtení a spoustu inspirace. 

Všechna vydání naší brožury Příběhy chytrých pomocníků jsou k dispozici zde


Chytré technologie, řešení problémů suburbanizace i Parkinsonovy zákony

Zpráva z konference Smart city v praxi VI, tentokrát jako online studio

18.5.2021 Dne 18. května 2021 proběhl další ročník již tradiční konference pořádané provozovateli tohoto portálu, konzultační firmou Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services. Vzhledem k protiepidemickým opatřením proběhla konference tentokrát jako online studio, kdy před kamerou vystoupili zúčastnění odborníci, které na YouTube v přímém přenosu sledovala stovka zástupců municipalit, městských služeb a dalších relevantních institucí.

Celý článek s prezentacemi a videozáznamem konference zde


Živá strategie pro chytré město, obec či region: nabízíme naše služby odborného poradenství

22.4.2021 Základem úspěšného „chytrého“ města, obce či regionu je jeho strategie. Aby takováto strategie byla prakticky použitelným a stále „živým“ dokumentem, k tomu nabízí provozovatel tohoto portálu, naše konzultační firma Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services, městům, obcím a dalším zainteresovaným osobám své odborné služby. Opíráme se při nich o čtvrtstoletí praxe v manažerském poradenství, z toho téměř sedm let při rozvoji smart citíes v ČR, v neposlední řadě jako spoluautoři aktualizované oficiální metodiky smart city nebo vítězné strategie smart city Blatná.

Celý článek zde


Fotoreportáže z našich smart měst a obcí

V létě 2020 zpracovával provozovatel tohoto portálu, naše firma Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services, analýzu a zhodnocení vybraných strategií českých smart měst, obcí a regionů. 

Podívejte se:


Urban sprawl v kontextu smart city

13.11.2020 Urban sprawl jako jeden z projevů překotné suburbanizace je závažný fenomén rozvoje měst. Zatímco suburbanizace je přirozený jev, urban sprawl je velmi nezdravý po stránce ekonomické, ekologické a sociální. Lze mu však zabránit vhodnými synergiemi při implementaci konceptu smart city a územního plánování.

Celý článek zde


Obec Bratčice: náves se starou nádrží se proměnila v živé centrum

19.10.2020 Říjnové vydání časopisu Státního fondu životního prostředí Priorita představilo zajímavou případovou studii revitalizace vodní plochy v obci Bratčice v okrese Brno-venkov o sedmi stech obyvatelích. Podívejme se zde na nejzajímavější momenty tohoto pozoruhodného projektu. V Bratčicích místu neřeknou jinak než Na Bahně. Ještě nedávno to byl neutěšený prostor s typickou požární nádrží z betonových bloků ze sedmdesátých let. Ačkoli jde o náves ve středu obce, její prostor zdaleka neodpovídal požadavkům, které by měla splňovat.

Celý článek zde


Jak si „srovnat svoje smart noty“: nabízíme interaktivní školení smart city pro města, obce a regiony

Řada českých měst a obcí má v současné době zájem o postavení „smart city“ či „chytré obce“ a k tomuto postavení již často podniká konkrétní kroky. Problém je, že pojem smart city provází v ČR (ostatně i jinde ve světě) řada nedorozumění – od pojímání smart city jako pouhého „digitálního města“ po technické výstřelky typu „chytré“ lavičky. V této situaci se provozovatelé našeho portálu, firma Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services, rozhodli nabídnout městům, obcím a dalším institucím zainteresovaným na rozvoji „smart“ konceptu krátké interaktivní školení pro praktickou realizaci tohoto konceptu v jejich konkrétních podmínkách.

Celý článek zde

Smart city v praxi: první kniha českého autora o konceptu smart city a jeho zavádění v každodenním životě


Chytrým městem, obcí, či regionem, označovaným souhrnně pojmem „smart city“, rozumíme koncept strategického řízení, při němž jsou využívány moderní technologie z oblasti energetiky a služeb, mobility a informatiky pro ovlivňování kvality života ve městě, a následně k dosahování hospodářských a sociálních cílů. Nejde tedy o pouhé „digitální město“ nebo o nepromyšlené pořizování nákladných moderních technologií pro potřebu měst a regionů, jak je tento pojem někdy mylně interpretován. Zhruba stopadesátistránková barevná publikace Smart city v praxi s bohatým obrazovým doprovodem je přednostně určena jako praktická příručka těm, pro něž koncept smart city představuje každodenní práci řídících pracovníků a specialistů při vytváření strategie chytrého města a při jejím naplňování pomocí projektů moderních technologií. 

Více o knize včetně možnosti zakoupení zde


Cyklus odborných konferencí „Smart city v praxi“ a „Elektrické autobusy pro město“

Konference „Elektrické autobusy pro město“ se již od svého prvního běhu v říjnu 2013 vyprofilovala jako zcela ojedinělá prezentační a vzdělávací akce i jako místo vzájemné výměny aktuálních zkušeností mezi profesionály z elektrické osobní dopravy. Díky svému zaměření na konkrétní téma, konkrétní prezentující a konkrétní publikum se tato konference stala prostředkem přímé komunikace mezi výrobci elektrobusů a trolejbusů (včetně jejich komponent a infrastruktury) a jejich provozovateli a uživateli. V neposlední řadě zde hrají důležitou roli i zástupci institucí, které rozhodují o financování této dopravy, nebo mají v tomto ohledu aktuální a spolehlivé informace.  Konference „Smart city v praxi“ je zaměřena především na ty zástupce měst a obcí a veřejných organizací, kteří se budou rozhodovat o volbě konkrétních řešení od konkrétního dodavatele pro definování a naplňování investičních projektů, jimiž je koncept smart city v daném městě realizován.

Pozvánky na tyto konference a zprávy z těchto a dalších konferencí naleznete v naší rubrice Konference zde


Consulting Services: Naše odborné služby

Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services je konzultační firma v oblasti inovativních technologií pro dopravu a smart city (včetně energetiky a vodíkových technologií), která rovněž provozuje informační portály www.smartcityvpraxi.cz a www.proelektrotechniky.cz a organizuje odborné akce. V rámci našich odborných služeb Vám nabízíme vypracování strategie smart city, spolupráci na vytváření strategických dokumentů, vytváření a realizace projektů pro smart city, další odborné konzultační služby (studie, průzkumy, analýzy), vytváření a realizace dalších projektů s inovativními technologiemi (automatická vozidla, vodíkové technologie, elektromobilita aj.), specializované vzdělávací akce „na klíč“, prezentační a autorské služby (prezentace na konferencích, portálech). Celý článek zde


















http://www.proelektrotechniky.cz/elektromobilita.php




















Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services