Přečtěte si: Moderní technologie v elektrické dopravě: zpráva z konference

Home | O smart city | Zajímavé projekty | Moderní technologie    
  O nás | Rozhovory-komentáře | Konference | Partneři | Kontakty

Plánování krajiny a městská zeleň


Ochranné pásmo vedení na Písecku ošetřují ovce a kráčivý bagr

30.8.2024 Porost pod vedením přenosové soustavy na Písecku pilotně udržují ovce primitivního plemene a kráčivý bagr se speciálně vyvinutým adaptérem, který vyřezává náletové dřeviny při zachování nízkého bylinného patra. O podrobnostech byla odborná veřejnost informována v srpnu 2024.

Celý článek zde


Borský park v Plzni zdobí nové záhony s trvalkami

19.8.2024 Nové záhony s trvalkami jsou od začátku léta 2024 k vidění v Borském parku. Šest záhonů se nachází u nejfrekventovanějších rozcestí parkových cest, kde okrašlují pohled na trávníky a vzrostlé stromy. Záhony osázeli městští zahradníci ze Správy veřejného statku města Plzně.

Celý článek zde


Park pod hvězdami – další příspěvek k městské zeleni v Brně

1.7.2024 Brněnské parky a všechna stromořadí ve správě organizace Veřejná zeleň města Brna (VZMB) čítají 77,5 hektarů parkových ploch, kolem 18 tisíc stromů a téměř 4 tisíce městských záhonů. O další veřejnou zeleň se starají samy městské části. V červnu 2024 k ní přibyl park jménem Park pod hvězdami, rozkládající se na brněnské Kraví Hoře. Na nový park se přeměnilo zanedbané prostranství nad Gymnáziem Matyáše Lercha. Původně tu byla těžko přístupná lokalita na místě bývalých zahrádek.

Celý článek zde


Ochranné pásmo elektrického vedení: Louka místo stromů splňuje požadavky na zeleň i bezpečnost

16.5.2024 Stromy představují důležitou součást zelené infrastruktury měst. Problém však nastane, pokud se stromy nacházejí v ochranném pásmu elektrického vedení. Stromy zde totiž nesmějí přerůst tři metry. Řešení ukázalo v květnu 2024 město Plzeň v Borském parku: Místo stromů zaselo pod vedením vysokého napětí luční květiny.

Celý článek zde


Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy: Zpráva z konferencí Smart city v praxi IX a Efektivní elektromobilita v organizacích IV

21.3.2024 Ve dnech 19. a 20. 3. proběhly, opět jako doprovodný program veletrhu AMPER, v areálu brněnského výstaviště dvě odborné konference pořádané provozovateli tohoto portálu: 9. ročník konference Smart city v praxi a 4. ročník konference Efektivní elektromobilita v organizacích. Konference byly zaměřeny na moderní technologie v mobilitě, energetice a dalších oblastech, včetně problematiky strategického řízení a financování. Konferencí se dohromady zúčastnilo na 130 odborníků z řad veřejných služeb, municipalit, dopravců, škol a dalších relevantních organizací.

Celý článek zde


Operační program Životní prostředí podpoří veřejné služby i krajinu

12.3.2024 Nový balíček výzev z Operačního programu Životní prostředí 2021–2027 (OP ŽP), ohlášený na začátku března 2024, nabízí finanční podporu na řešení, která pomohou zlepšit energetickou účinnost gastro provozů a prádelen v sektoru školství, zdravotnictví a v sociálních službách. Další výzva podpoří stav a bezpečnost krajiny.

Celý článek zde


Ostrava stále zelenější: Norské fondy pomáhají se snižováním dopadů klimatických změn

1.8.2023 Ostrava přizpůsobuje veřejné prostory klimatickým změnám realizací celé řady opatření. Díky zeleným projektům dochází k odstranění betonových ploch a jejich nahrazení přírodními materiály, osázení městského prostoru dalšími stromy, keři, založení květnatých luk i trvalkových zákonů a mnohé další. O zajímavých podrobnostech byla veřejnost informována v červenci 2023. Při této příležitosti bylo představeno několik projektů spolufinancovaných z Norských fondů. Proměnu betonových ploch v atraktivní zelené lokality v městském obvodu Ostrava-Jih přinese projekt REPLACE – Zeleň místo betonu.

Celý článek zde
Dobrá praxe z Prahy: monitoring mikroklimatu a sdílení získaných dat na platformě Golemio

28.7.2023 Efektivnější plánování městské výstavby i snadnější údržba mobiliáře a zeleně díky sledování mikroklimatu v Praze. To je cílem pilotního projektu monitoringu mikroklimatických parametrů v městském prostředí, za kterým stojí městská společnost Operátor ICT (OICT). Výsledky měření nyní veřejně zpřístupnila v červenci 2023 v datové platformě Golemio pro všechny zájemce.

Celý článek zde
Národní program Životní prostředí podpoří zadržování vody v krajině

8.6.2023 Státní fond životního prostředí ČR otevřel na začátku června 2023 dvě nové dotační výzvy z Národního programu Životní prostředí, které pomohou české krajině se lépe adaptovat na negativní projevy změny klimatu. Dotace pomohou vzniku či revitalizaci malých vodních nádrží, tůní, mokřadů nebo meandrujícím korytům řek.

Celý článek zde
Družice ukazují, že Evropa vysychá

5.6.2023 Letošní zima byla druhou nejteplejší v historii Evropy. Většina jižní a západní Evropy byla v důsledku této mimořádně suché a teplé zimy zasažena výraznými anomáliemi z hlediska půdní vlhkosti. Ukazují to data z mise ESA SMOS (Soil Moisture and Ocean Salinity), která je používána k monitorování úrovně vlhkosti v půdě (nejen) v Evropě. Naší odborné veřejnosti byla představena v květnu 2023.

Celý článek zde
Dobrá praxe z Ostravy: V srdci Mariánských Hor vznikne “zelená” ulice přátelská pro chodce a cyklisty

15.5.2023 V srdci ostravské čtvrti Mariánské Hory vznikne “zelená” ulice přátelská pro chodce a cyklisty. Projekt nevzniká „na zelené louce“, ale rozvíjí připravovanou rekonstrukci vodovodu a kanalizace v jedné ze zdejších ulic. Proměnu místa uvítají hlavně chodci a cyklisté. Veřejnost o tom byla informována v polovině května 2023.

Celý článek zde
Jednotný standard územních plánů pro lepší srozumitelnost, kontrolovatelnost a koordinaci

14.3.2023 Povinnost zpracování a odevzdání územně plánovacích dokumentací v jednotném standardu je ve stavebním zákoně zakotvena od března 2020. Jednotný standard územních plánů představuje požadavky na uspořádání elektronických dat územně plánovacích dokumentací a na grafické vyjádření jejich vybraných jevů. Cílem je umožnit prezentaci a sdílení územně plánovacích dokumentací v národním geoportálu územního plánování, zajistit jejich lepší srozumitelnost, kontrolovatelnost a koordinaci, využít data pro analytickou činnost a zajistit plnění požadavků směrnice INSPIRE z hlediska poskytování údajů o plánovaném využití území.

Celý článek zde


Evropské dotace na zelenou infrastrukturu ve městech a obcích: otevřeny výzvy z IROP

13.3.2023 Na revitalizaci zelených prostranství, ale i snížení dopadů klimatických změn ve městech a obcích cílí tři výzvy Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), o nichž ve druhém březnovém týdnu 2023 informovalo veřejnost Ministerstvo pro místní rozvoj. Žadatelé získají podporu například na výsadbu stromů nebo na projekty zaměřené na hospodaření se srážkovou vodou.

Celý článek zde


Operační program Životní prostředí podporuje záchranu veřejné zeleně i půdy v krajině

3.3.2023 Obce, veřejné instituce i pro soukromé osoby mohou čerpat pro realizaci nákladnějších projektů k záchraně, obnově nebo zvětšení ploch zeleně ve veřejném prostoru prostředky v rámci dotační výzvy z Operačního programu Životní prostředí. Výzva pokrývá rovněž realizaci projektů k odstraňování starých meliorací pro odvodnění půdy nebo například rušení drenážních trubek, aby se jejich pomocí dál neprohlubovalo půdní sucho. Na začátku března 2023 na tuto již otevřenou výzvu upozornil veřejnost Státní fond Životního prostředí.

Celý článek zde


Dobrá praxe z Hradce Králové: Výtěžek z prodeje nepotřebných věcí financuje městskou zeleň

21.1.2023 V roce 2020 spustilo město Hradec Králové ve spolupráci s Hradeckými službami projekt re-use. Ve sběrných dvorech byly otevřeny tzv. re-use pointy, kam mohou lidé odnášet nepotřebné věci, ty jsou pak za drobný obnos prodávány. Výtěžek za rok 2022 byl věnován na výsadbu několik stovek nových stromů, kterou realizovaly Městské lesy Hradec Králové.

Celý článek zde


Teplo z jaderné elektrárny neuškodí přírodě: Horkovod z Temelína do Českých Budějovic překlene přírodní biotop po visutém mostě

13.12.2022 Bude dlouhý přes sto metrů a pomůže překonat přírodní biotop mezi Pěnským rybníkem a rybníkem Křivonoska. Takový bude speciální visutý most, který v první polovině prosince 2022 instalují technici nedaleko Hluboké nad Vltavou. Následně na něj umístí horkovodní potrubí propojující České Budějovice a Jadernou elektrárnu Temelín. Stavba tohoto mostu vyplynula z územního řízení. Prakticky stejný most je budován i poblíž vlakového nádraží Hluboká nad Vltavou a ještě jeden, výrazně kratší, povede přes Bezdrevský potok. Až na tyto tři výjimky je celé potrubí umístěno přibližně metr a půl pod zemí.

Celý článek zde


Dny zahradní a krajinářské tvorby v Luhačovicích na téma „V přízemí“

29.11.2022 Ve dnech 23. – 25. 11. 2022 se v Luhačovicích po dvouleté pauze konal již 25. ročník tradiční konference „Dny zahradní a krajinářské tvorby“ pořádané Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu, která je vždy vrcholnou událostí roku. Odborným garantem se tentokrát stala mezinárodně uznávaná autorizovaná krajinářská architektka Ing. Jana Pyšková, která zvolila téma „V přízemí“, jež bylo pojato jako zaměření na přízemní vrstvy krajinného krytu, tedy trávníky a travobylinná společenstva, záhony, mokřady aj. Myšlenky ani úroveň konference však rozhodně přízemní nebyly. V přeneseném slova smyslu se přednášená témata týkala „přízemí“ nebo spíše základů práce krajinářských architektů a zahradních projektantů i realizátorů, jako je legislativa pravomocí ZAKA, návrat k řemeslům, udržitelnost, znovuobjevení domácích druhů rostlin aj.

Celý článek zde


Dobrá praxe z Ostravy: Zahrada u galerie PLATO kultivuje veřejný prostor

25.10.2022 Zahrada tvořící veřejný prostor nově zrekonstruovaných jatek na galerii PLATO byla dokončena ve druhé polovině října 2022. Proměna původně nevzhledného okolí galerie započala v dubnu 2022. Nový veřejný prostor galerie PLATO nabídne příjemné místo k trávení volného času obyvatelům i návštěvníkům Ostravy.

Celý článek zde


Pro zdravou přírodu i volný čas: Obnovené rašeliniště drží vodu v krajině

18.10.2022 Kde najdeme domov vzácného bělopáska tavolníkového, masožravky bublinatky jižní, kuňky obecné, jeřába popelavého či vážky jasnoskvrnné? Na Borkovických blatech – revitalizovaném rašeliništi, které dostalo znovu šanci na svou existenci. Historicky těžce poškozené, vytěžené rašeliniště se dočkalo komplexní obnovy. Informuje o tom informační zpravodaj Státního fondu životního prostředí ČR Priorita 10/2022. Přírodní rezervace Borkovická blata je chráněné území, které bylo vyhlášeno z důvodu ochrany zachovalého fragmentu ekosystému ručně vytěženého rašeliniště přechodového pánevního typu s charakteristickou flórou a faunou. Rezervací prochází naučná stezka Blatská stezka. Nachází se v okrese Tábor v katastrálním území Borkovice v severozápadní části Soběslavských Blat tři kilometry severně od obce Mažice.

Celý článek zde


Dobrá praxe z Ostravy: ozelenění tramvajové trati s využitím rozchodníků

5.10.2022 Tratě ostravských tramvají jsou průběžně pokrývány zelení. Jak byla v září 2022 informována veřejnost, další tramvajový úsek v Ostravě bude ozeleněný unikátní technologií. V ulici Horní, v úseku mezi zastávkou ÚMOb Jih až po křížení s ulicí Provaznickou, bude tramvajovou trať pokrývat vegetační kryt z rozchodníků vsazených do speciálního systému rozebíratelných sadebních buněk.

Celý článek zde
Jak čelit oteplování měst: dobrá praxe z Brna

1.9.2022 Města se v horkých dnech stávají tepelnými ostrovy, jejichž teplota průběžně narůstá. O dobrou praxi, jak tomuto fenoménu čelit, se v srpnu 2022 podělilo s odbornou veřejností vedení statutárního města Brna. Na území Brna dochází v posledních třiceti letech k výraznému oteplení povrchů, zejména v periferii, ve vznikajících či rozrůstajících se průmyslových oblastech nebo nákupních centrech. Zajímavá je situace u sídlišť, jako jsou Vinohrady nebo Starý Lískovec. Město zavádí řadu opatření, která mají následky zmírnit, jako je podpora zelených střech či parkových ploch. 

Celý článek zde


Inspirace pro zelenomodrou infrastrukturu měst: projekt lokality Na Rybníčku v Plzni

12.7.2022 Městský obvod Plzeň 4 spolu s partnery představil v prvním červnovém týdnu veřejnosti plánovanou proměnu lokality Na Rybníčku, zanedbaného místa naproti konečné trolejbusu číslo 16 v Doubravce. Projekt obnovy bývalého panského dvora včetně vizualizací pochází od renomovaného plzeňského Ateliéru Soukup, Opl, Švehla. Z místa, které znají lidé díky vodní nádrži a objektu, jenž částečně slouží jako ubytovna, se má stát oáza klidu a setkávání.

Celý článek zde


Zavlažovací vaky s vodou chrání hradecké stromy před suchem

21.6.2022 Městské stromy, které ohrožuje dlouhodobé sucho, v Hradci Králové zachraňují za pomoci speciálních zavlažovacích vaků. Díky nim voda odtéká pomalu ke kořenům až devět hodin. Při výsadbě nových stromů je navíc využíván také granulát, který déle udrží vodu v okolí jejich kořenů. Mobilní zavlažovací vaky jsou využívány zejména u mladých stromů do tří let po výsadbě, které jsou náchylné na nedostatek vody.

Celý článek zde


Inspirace z Plzně: kombinovaný povrch vozovky v rezidenční čtvrti přispěje k zadržování vody

30.5.2022 Inspiraci v oblasti hospodaření s dešťovou vodou lze nalézt v Plzni u „zeleného“ projektu městských komunikací, realizovaného na přelomu května a června 2022. Tento nový kombinovaný povrch, který má přispět k zadržování vody v krajině, dostanou ulice Kyjovská a Nad Zámkem v plzeňském obvodě Malesice.

Celý článek zde


Zelené Brno: Protipovodňová opatření na Svratce přivedou život k vodě

20.1.2022 V lednu 2022 začala v Brně výstavba protipovodňových opatření na Svratce v úseku od Riviéry po viadukt na Uhelné. Kromě ochrany města před stoletou vodou má nové pojetí nábřeží přilákat lidi k řece a vytvořit uprostřed města přírodní relaxační zónu. Protipovodňová opatření na zhruba tříkilometrovém úseku podél Svratky mají být hotová v říjnu 2023. Řeka se po jejich dokončení v úseku od Riviéry až po Uhelnou vymaní z vysokého koryta a rozlije se více do krajiny. Právě to je základním prvkem, který má zvýšit bezpečnost města v případě velké vody. Nábřeží se navíc dostane blíže vodní hladině a vznikne nová rekreační i volnočasová zóna, ve které bude vysazeno více než 600 nových stromů.

Celý článek zde


Netkaná textilie a městská zeleň – komplexní pohled na zdánlivě „efektivní“ řešení

2.12.2021 Zhutnělá půda, černá textilie, oblázky a pár rostlin. Takto vypadá stále ještě mnoho záhonů nejen na zahradách, ale bohužel i ve městech a obcích. V tomto článku si ukážeme, proč je tento způsob pěstování veřejné zeleně velmi problematický a jak to jde lépe. Slavkov u Brna je významným historickým městem, kterému bylo v roce 2020 uděleno třetí místo v Indexu kvality života. Je, bohužel, paradoxně také téměř učebnicovým příkladem toho, jak při zakládání vegetačních prvků nepostupovat.

Celý článek zde


Tramvaje a zelená infrastruktura města: Vědci ze tří výzkumných organizací a Dopravní podnik hl. m. Prahy otestují experimentální travní koberce

15.11.2021 Tramvajová trať v Bělohorské ulici na pražském Břevnově se během následujících dvou let stane součástí vědeckého experimentu. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) a vědci ze tří výzkumných organizací na ní budou testovat speciální nové nízkoúdržbové travní koberce, které byly položeny na dvou místech tratě v úseku mezi zastávkami Drinopol a U Kaštanu. Odborná veřejnost o tom byla informována v listopadu 2021.

Celý článek zde


Nový park místo brownfieldu na Kraví hoře v Brně

22.10.2021 V květnu letošního roku začala revitalizace brownfieldu bývalé vojenské jídelny na Kraví hoře. Stavbařům stačilo 63 dní, aby místo o rozloze více než 3 tisíce m² proměnili v nový park. Následně byl ponechán čas na to, aby se ujala vysázená tráva a další zeleň. V úterý 19. října 2021 byl park slavnostně otevřen.

Celý článek zde


Jizerskohorské bučiny jsou naší první přírodní lokalitou světového dědictví UNESCO

29.9.2021 Česká republika má první přírodní lokalitu oceněnou jako skutečná součást dědictví celého lidstva. Výbor pro světové dědictví UNESCO (Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu) totiž schválil zapsání národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny na Seznam světového dědictví UNESCO.  Unikátní komplex Jizerskohorských bučin se jako vůbec první česká přírodní lokalita stal skutečnou součástí dědictví celého lidstva. Jizerskohorské bučiny se nyní dostaly mezi takové poklady světové přírody, jako je proslulý Yellowstonský národní park, Bělověžský prales, Bajkalské jezero, africké pláně v Serengeti, Velký bariérový útes u Austrálie nebo vodopády Iguazú na hranicích Brazílie a Argentiny.

Celý článek zde


Zatravněné tramvajové koleje: přínosy, způsoby zatravňování a příklady z Ostravy a Prahy

30.6.2021 Zatravněné tramvajové koleje se stále více stávají každodenním obrazem ve městech, která provozují tramvajovou dopravu. Příkladem chce jít Ostrava, kde Dopravní podnik Ostrava (DPO) začal v červnu 2021 osazovat tramvajový pás na Výškovické ulici. Částečně zatravněný bude i zcela nový tramvajový úsek Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP), jehož stavba byla zahájena rovněž v červnu 2021.

Celý článek zde


Přátelské a zelené Brno v roce 2021: regenerace brownfielu Kraví Hora a revitalizace městské zeleně

28.1.2021 Ani v současné složité době nezapomíná vedení Brna, jednoho z úspěšných českých smart cities, na rozvojové aktivity, které občanům a návštěvníkům města zpříjemní život. Podívejme se na dvě z nich, připravované pro rok 2021. První je projekt regenerace prostoru bývalé jídelny Gigant na Kraví Hoře – na místě neužívaných a chátrajících objektů vznikne nový park, který se začlení do Masarykovy čtvrti. Blížící se jaro přinese rovněž velké pokračování obnovy městské zeleně – na třech místech budou zahájeny revitalizační práce.

Celý článek zde


Urban sprawl v kontextu smart city

13.11.2020 Urban sprawl jako jeden z projevů překotné suburbanizace je závažný fenomén rozvoje měst. Zatímco suburbanizace je přirozený jev, urban sprawl je velmi nezdravý po stránce ekonomické, ekologické a sociální. Lze mu však zabránit vhodnými synergiemi při implementaci konceptu smart city a územního plánování.

Celý článek zde


Obec Bratčice: náves se starou nádrží se proměnila v živé centrum

19.10.2020 Říjnové vydání časopisu Státního fondu životního prostředí Priorita představilo zajímavou případovou studii revitalizace vodní plochy v obci Bratčice v okrese Brno-venkov o sedmi stech obyvatelích. Podívejme se zde na nejzajímavější momenty tohoto pozoruhodného projektu. V Bratčicích místu neřeknou jinak než Na Bahně. Ještě nedávno to byl neutěšený prostor s typickou požární nádrží z betonových bloků ze sedmdesátých let. Ačkoli jde o náves ve středu obce, její prostor zdaleka neodpovídal požadavkům, které by měla splňovat.

Celý článek zde


Reportáž Smartcityvpraxi.cz: Finové? Máme se od nich hodně co učit…

(Postřehy naší spolupracovnice Kateřiny Slavíkové z Helsinek)

9.9.2019 Severské země jsou proslulé svou vyspělostí, nejen co se týká péče o životní prostředí či vzdělávání, ale také v oblasti městského/krajinného plánování. A tak jsem se rozhodla na začátku září 2019 zahrnout do kratičké návštěvy Helsinek také prozkoumání finského hlavního města z poněkud odbornějšího pohledu. A nestačila jsem se divit.

Celý článek zde

Suburbanizace: strašák nebo řešitelný problém?

7.4.2018 Život městských periferií neodmyslitelně souvisí s procesem suburbanizace. Tento pojem lze chápat jako děj, při kterém jsou komerční, průmyslové a rezidenční části sídelní struktury přesouvány z center měst na jejich okraje, aby se tam mohly dále rozrůstat. V důsledku toho dochází k záběru původní krajiny (nejčastěji zemědělské půdy) a k rozrůstání malých měst, nacházejících se v okolí velkých metropolí. V těchto malých městech pak vznikají komerční, rezidenční a průmyslové zóny. Autorka tohoto článku, studentka Mendelovy univerzity v Brně, se nad aktuálním problémem suburbanizace dále zamýšlí a rozvíjí jej na konkrétním příkladu oblasti na jihovýchodě Prahy, odkud sama pochází, tudíž suburbanizace je pro ni velmi živý pojem. Konkrétní poznatky, které zde uvádí, vycházejí z jejího výzkumu v obci Modletice, jehož závěry přiměřeně aplikuje na celou uvedenou oblast. Celý článek zde


Bikesharing Venturilo: Varšavou na kole

23.10.2017 Systém sdílených bicyklů (bikesharing), ať už poháněných elektricky nebo „lidskou silou“, je velmi populární v mnoha „chytrých“ městech jako způsob podpory cyklistiky a bezemisní dopravy obecně. Příkladem může být smart city Vídeň, ale také třeba polské hlavní město Varšava. O praktické zkušenosti s tamním bikesharingem, provozovaným společností Venturilo, se s našimi čtenáři podělila spolupracovnice naší redakce Kateřina Slavíková, studentka Mendelovy univerzity v Brně a varšavské Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Celý článek zde
Zelená infrastruktura v Drážďanech dává městu život

6.6.2017 Cílevědomě rozvíjená zelená infrastruktura je jedním z nezastupitelných prvků smart city. Saská metropole Drážďany je v tomto směru názorným příkladem hodným následování. Zelená infrastruktura zde podporuje základní funkce života ve městě, podtrhuje jeho historické prvky a zahlazuje následky druhé světové války. O podrobnostech se můžete dočíst ve studentské odborné práci Kateřiny Slavíkové z Mendelovy univerzity, která Vás provede zelenou infrastrukturou tohoto zajímavého města. Práce je ke stažení zde























http://www.proelektrotechniky.cz/elektromobilita.php




















Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services