Přečtěte si: Moderní technologie v elektrické dopravě: zpráva z konference

Home | O smart city | Zajímavé projekty | Moderní technologie    
  O nás | Rozhovory-komentáře | Konference | Partneři | Kontakty

Strategie „jednoplanetového“ města: veřejné osvětlení v Cardiffu pamatuje na ekonomiku, ekologii i na zrakově postižené občany

11.12.2017 Historický Cardiff je hlavní město Walesu ve Velké Británii. Má 320 tisíc stálých obyvatel a ročně jej navštíví kolem 20 miliónů turistů. Těm všem začíná od listopadu 2017 sloužit nové veřejné osvětlení, integrující v sobě moderní světelné zdroje a technologie pro jejich řízení. V neposlední řadě vychází toto osvětlení vstříc také potřebám občanů se zrakovým postižením, pro něž je orientace v nočním prostředí obzvlášť náročná. Tento projekt je součástí strategie Cardiffu pro dosažení podmínek „jednoplanetového města“.

Základem projektu modernizace veřejného osvětlení v Cardiffu je instalace 14 tisíc LED světelných zdrojů typu Philips Luma LED od Philips Lighting, s teple bílým odstínem (3000 K). Tyto světelné zdroje jsou bezdrátově propojeny v systému Philips CityTouch. Jeho základem je softwarová platforma, umožňující pomocí webových aplikací efektivně a jednoduše řídit veřejné osvětlení podle okamžitých podmínek a požadavků. Tento systém nabízí dvě základní aplikace:

CityTouch LightWave umožňuje na dálku řídit jednotlivé zdroje světla nebo jejich skupiny a zpětně monitorovat jejich podmínky a spotřebu energie. Lze tak jednoduše a přitom ekonomicky zvýšit či snížit intenzitu osvětlení podle počasí nebo událostí (například rušná doprava na křižovatkách nebo zásah záchranných složek) v místě, kde se světelné zdroje nacházejí.

CityTouch LightPoint napomáhá efektivní správě a údržbě veřejného osvětlení. Pomocí zpracovaných dat o jednotlivých zdrojích světla vytváří potřebné mapy a diagramy, včetně například plánů údržby.

Cardiff se stal již tisícím projektem, kde byla tato technologie použita, od roku 2012, kdy byla poprvé uvedena na trh.

Předpokládá se, že moderní světelné zdroje spolu s řídicím systémem uspoří dohromady 60 % energie na veřejné osvětlení, což představuje roční úsporu 750 tisíc liber (téměř 22 mil. Kč).  

Celý projekt je realizován ve spolupráci městského zastupitelstva, dodavatele Philips Lighting a poradenské společnosti Jacobs Ltd. Při jeho přípravě proběhl průzkum mezi obyvateli ohledně jejich očekávání od moderního veřejného osvětlení. Jejich výsledkem bylo mimo jiné určení barevného odstínu osvětlení, ale také například požadavek, aby obyvatelé se zrakovým postižením měli kolem svých domů intenzivnější veřejné osvětlení.

Toto veřejné osvětlení je součástí strategie Cardiffu stát se do roku 2050 „Jednoplanetovým městem“ (One Planet City), zatímco v současné době je „tříplanetovým městěm“. Význam této symboliky je následující:

Pokud by všichni na světě spotřebovávali energii a generovali oxidy uhlíku v takové míře, jako dnes Cardiff, bylo by třeba tří takových planet, aby je podpořily. To však není udržitelné. Naproti tomu „jednoplanetový“ Cardiff ve své vizi a strategii k jejímu naplnění nespotřebuje více, než je schopen vytvořit, a to díky svému efektivnímu hospodaření s energií a dalším ekologicky pojatým oblastem života ve městě.  

redakce Smartcityvpraxi.cz

Foto © Philips Lighting Holding B.V.

Další informace zde a také zde

 Přečtěte si také:

Nové veřejné osvětlení v Balgheimu: teplá bílá pro město a parky, studená bílá na silnice

9.10.2017 Balgheim je obec o cca 1100 obyvatelích uprostřed horské přírody v německém Baden-Württembersku, představující se světu jako „klein aber fein“ – tedy „malá ale hezká“. Nezůstává jen u slov. Při rekonstrukci svého veřejného osvětlení pomocí LED zdrojů dbá jak na energetickou efektivnost řešení, tak na jeho přátelskost vůči lidem a přírodě. Tomu odpovídají mj. odstíny použité bílé a zařízení pro regulaci intenzity osvětlení. V Balgheimu bylo v září 2017 v rámci rekonstrukce veřejného osvětlení instalováno přes 200 nových svítidel od Osram Lighting Solutions. Pro osvětlení městských ulic a parků bylo použito 176 Siteco LED svítidel typu DL30 s teple bílým odstínem (3000 Kelvin). Na hlavních silnicích bylo instalováno 36 Siteco LED svítidel typu Streetlight 10 s neutrálně bílým odstínem (4000 Kelvin).

Celý článek zde


Jednoduchá osvětlovací příručka pro obce: užitečný pomocník při zavádění efektivního a šetrného veřejného osvětlení

6.10.2017 Veřejné osvětlení má sice nepatrný podíl na celkové spotřebě energie ve státě a na souvisejících emisích, nicméně jeho podíl na obecních výdajích není zanedbatelný. Ve snaze o zefektivnění se pak mnohé obce stávají snadným objektem rozmanitých prodejců svítidel o rozmanité kvalitě, zpravidla na bázi LED zdrojů. Kromě toho nevhodné použití klasických i moderních svítidel poškozuje přírodu i lidské zdraví (viz rozhovor s Dr. Janem Hollanem). V této situaci přichází na pomoc municipalitám Ministerstvo životního prostředí se Svazem měst a obcí České republiky, které vydaly dokument zvaný „Jednoduchá osvětlovací příručka pro obce“. Zveřejněn byl mj. v září 2017 v newsletteru Priorita na stránkách Státního fondu životního prostředí.

Celý článek zde


„Smart pole“: Philips Lighting a American Tower Corporation vyvinou „chytrý sloup“ pro veřejné osvětlení a komunikace

15.9.2017 Vypadá to jako docela obyčejný sloup veřejného osvětlení se svítidlem na vrcholu. Ve skutečnosti jde o důmyslný vysílač, vybavený uvnitř anténami a další radiokomunikační a telekomunikační technikou, řídicí jednotkou pro inteligentní veřejné osvětlení, případně rozmanitými senzory. Takový je koncept chytrého sloupu („smart pole“), na jehož společném vývoji se v září 2017 dohodli globální dodavatel osvětlovací techniky Philips Lighting a American Tower Corporation, globální společnost působící v infrastruktuře bezdrátových komunikací. Cílem je zejména podpořit rozvoj konceptu smart city v USA. Celý článek zde


Publikace Smart city v praxi: 1100 výtisků od slavnostního křtu v březnu 2017

28.8.2017 Odborná publikace Smart city v praxi od Jakuba Slavíka, provozovatele našeho portálu, která je zároveň první publikací k tématu chytrých měst od českého autora, zaznamenala v srpnu 2017 významný milník: Od slavnostního křtu v březnu 2017 bylo prodáno 1100 výtisků, tedy více než polovina nákladu. Svědčí to o zájmu odborné i laické veřejnosti o tuto problematiku, podanou přehledně a čtenářsky přístupně. V neposlední řadě je to dobrá zpráva pro partnery publikace, společnosti E.ON, ABB, ČEZ a Gordic, kteří s ní spojili své jméno, a dali tak najevo svůj zájem o aktivní rozvíjení konceptu smart city. 

Celý článek zde


Cyklus odborných konferencí „Smart city v praxi“, „Efektivní elektromobilita v organizacích“ a „Elektrické autobusy pro město“

1.6.2017 Konference „Elektrické autobusy pro město“ se již od svého prvního běhu v říjnu 2013 vyprofilovala jako zcela ojedinělá prezentační a vzdělávací akce i jako místo vzájemné výměny aktuálních zkušeností mezi profesionály z elektrické osobní dopravy. Díky svému zaměření na konkrétní téma, konkrétní prezentující a konkrétní publikum se tato konference stala prostředkem přímé komunikace mezi výrobci elektrobusů a trolejbusů (včetně jejich komponent a infrastruktury) a jejich provozovateli a uživateli. V neposlední řadě zde hrají důležitou roli i zástupci institucí, které rozhodují o financování této dopravy, nebo mají v tomto ohledu aktuální a spolehlivé informace. Konference „Efektivní elektromobilita v organizacích“ je první konferencí svého druhu v ČR, prezentující elektromobily jako dopravní prostředek pro organizace soukromého a veřejného sektoru, ne tedy a priori jako luxusní nebo zábavní předmět pro elektromobilní nadšence a jejich sdružení. Obsah konference je cíleně zaměřen na organizace a správce jejich vozového parku.  Konference „Smart city v praxi“ je zaměřena především na ty zástupce měst a obcí a veřejných organizací, kteří se budou rozhodovat o volbě konkrétních řešení od konkrétního dodavatele pro definování a naplňování investičních projektů, jimiž je koncept smart city v daném městě realizován.

Pozvánky na tyto konference a zprávy z těchto a dalších konferencí naleznete v naší rubrice Konference zde


Náměstí Piazza Santa Maria dei Battuti v Trevisu: moderní světelné technologie vracejí místu historii

16.5.2017 Treviso je 84tisícové italské město v oblasti Benátsko, s dějinami sahajícími do starořímských časů a s množstvím historických památek. V jeho centru se nachází starobylé náměstí Piazza Santa Maria dei Battuti, které dosud sloužilo spíše jako průjezdná ulice. Po mnoha letech se nyní obnovuje jeho přirozená funkce náměstí v souvislosti s plánovanou pěší zónou. V květnu 2017 k tomuto důležitému městotvornému záměru významně přispělo zajímavé řešení inteligentního veřejného osvětlení, dodané společností Osram. Základním cílem bylo vrátit tomuto místu (viz foto) ve večerních hodinách jeho původní divadelní vzhled. Instalace moderních světelných a řídicích technologií pak navíc umožňuje využít další přínosy, které takovéto technologie nabízejí – v neposlední řadě ekonomické a ekologické. Celý článek zde


Bílé LED veřejné osvětlení a jeho nemilé důsledky

20.2.2017 Současným trendem ve světelných zdrojích pro veřejné osvětlení jsou LED svítidla používající bílé světlo s velkým podílem modré složky. To působí dojmem bílého dne, což se někomu třeba i líbí, ale má i „temnou“ stránku – je škodlivé pro lidi i městskou přírodu. V čem je problém, na to jsme se zeptali RNDr. Jana Hollana, Ph.D. z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.

Celý článek zde


Smart city Wipperfürth: chytré veřejné osvětlení s víceúčelovou informační infrastrukturou

2.2.2017 Důležitou součástí inteligentních měst neboli smart city je i účinné a úsporné veřejné osvětlení. Často bývá spojováno pouze s LED světelnými zdroji, ačkoli tyto zdroje samy osobě nejsou samospasitelné, jak dokládají závěry odborných diskusí i největší projekt veřejného osvětlení v Madridu. Kromě LED zdrojů se při modernizacích veřejného osvětlení uplatňují rozmanité řídicí technologie. Infrastruktura veřejného osvětlení zároveň může posloužit více účelům. Takovéto modernizační projekty přitom zdaleka nejsou jen doménou velkoměst, ale mohou se týkat i sídel menší a střední velikosti. Důkazem je „chytrý“ projekt v jednadvacetitisícovém historickém městě Wipperfürth v německém Severním Porýní – Vestfálsku.

Celý článek zde


Projekt „Light up the dark“: inteligentní veřejné osvětlení zlepšuje život švédských dětí

5.5.2015 Jak známo, denní biorytmy lidí (i ostatních živočichů) řídí světlo. Bílé světlo s modrým barevným komponentem potlačuje tvorbu spánkového hormonu melatoninu, a pomáhá tak být bdělý a soustředěný. V zimním období je ho však nedostatek, což se projevuje i na lidské psychice a návycích. Vážným problémem je to v severských zemích, kde v tuto dobu zapadá slunce již velmi časně odpoledne. V kombinaci s různými „vymoženostmi civilizace“ to v konečném důsledku ohrožuje i zdravý duševní a tělesný vývoj dětí. Možnost, jak tomu čelit pomocí inteligentního veřejného osvětlení, ukázal výrobce Royal Philips v projektu „Light up the dark“ (Rozsviť tmu) ve švédské Uppsale. S výsledky projektu seznámil veřejnost v polovině dubna 2015. Celý článek zde


Consulting Services: Naše odborné služby

Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services je konzultační firma v oblasti inovativních technologií pro dopravu a smart city (včetně energetiky a vodíkových technologií), která rovněž provozuje informační portály www.smartcityvpraxi.cz a www.proelektrotechniky.cz a organizuje odborné akce. V rámci našich odborných služeb Vám nabízíme vypracování strategie smart city, spolupráci na vytváření strategických dokumentů, vytváření a realizace projektů pro smart city, další odborné konzultační služby (studie, průzkumy, analýzy), vytváření a realizace dalších projektů s inovativními technologiemi (automatická vozidla, vodíkové technologie, elektromobilita aj.), specializované vzdělávací akce „na klíč“, prezentační a autorské služby (prezentace na konferencích, portálech). Celý článek zde























http://www.proelektrotechniky.cz/elektromobilita.php




















Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services