Přečtěte si: Moderní technologie v elektrické dopravě: zpráva z konference

Home | O smart city | Zajímavé projekty | Moderní technologie    
  O nás | Rozhovory-komentáře | Konference | Partneři | Kontakty

Místo modrých zón sdílené zóny: Soul řeší problém s neoprávněným parkováním k spokojenosti rezidentů i návštěvníků

4.2.2019 Desetimiliónové jihokorejské hlavní město Soul se – úplně stejně, jako třeba Praha – potýká s úskalími oblastí na ulici vyhrazených k parkování pouze pro rezidenty, tedy vychvalovaných i zatracovaných modrých zón. Také zde zoufalí návštěvníci, například zákazníci místních obchodů, z nedostatku jiné příležitosti neoprávněně parkují. V lednu 2019 představil Soul světové odborné veřejnosti své inovativní a úspěšné řešení tohoto problému.

Mohlo by se snad zdát divné, že Soul se svými 3,4 milióny parkovacími místy oproti 2,6 miliónům registrovaných automobilů trpí nedostatkem místa k zaparkování. Vše je jasnější pří podrobnějším pohledu. Tento problém se v Soulu totiž paradoxně týká ne hustě zalidněných oblastí, ale spíše okrajových čtvrtí.  Z celkem tří miliónů porušení zákazu parkování, k nimž ročně v Soulu dochází, jich na tyto oblasti připadá 80 %. Důvodem je, že právě zde je relativně málo veřejných parkovišť a parkování na ulici je vyhrazeno rezidentům. Většina porušení zákazu parkování jde na vrub nakupujících nebo jiných návštěvníků. Ti v některých případech blokovali i místa vyhrazená hasičům.

Město Soul se rozhodlo řešit tento problém tím, že parkovací místa pro rezidenty změní během dne na sdílená parkovací místa. Pilotní projekt, který k tomu proběhl, měl velmi pozitivní ohlas i výslednou statistiku – počet stížností od rezidentů na neoprávněné parkování klesl o 60 %.

Na základě těchto výsledků se vedení města rozhodlo rozšířit tento systém na celé území Soulu. Pomáhají přitom moderní technologie, jejichž základem je aplikace ModuParking („modu“ znamená korejsky „každý“). V rámci této aplikace si rezidenti zarezervují své parkovací místo spolu s obdobím hodin, během nichž je potřebují. Když je parkovací místo volné, ostatní uživatelé zde mohou zaparkovat. Tomuto účelu se zaregistrují do aplikace a za parkování zaplatí v přepočtu 13 – 34 Kč za hodinu.

Aplikace ModuParking přitom motivuje rezidenty, aby dali své místo k dispozici pro sdílené parkování. Získávají totiž značnou část čistého příjmu ze zaplacených poplatků za použití svého parkovacího místa a mají rovněž slevy na parkování v městě mimo své bydliště. Díky flexibilnějšímu systému parkování mají zároveň větší šanci, že na vyhrazených zónách zaparkují blíže svému bydlišti.

Kromě řešení problému s neoprávněným parkováním přináší městu tento systém i významný finanční užitek. Vybudování jednoho parkovacího místa stojí město v přepočtu 1,5 mil. Kč a tuto částku každé sdílené parkovací místo fakticky ušetří.

O úspěchu tohoto systému svědčí skutečnost, že počet jeho uživatelů se za rok zdvojnásobil. Také průzkum na vzorku tisíce obyvatel ukázal 95,7% míru jeho přijetí.  

redakce Smartcityvpraxi.cz

Ilustrační foto © archiv redakce Smartcityvpraxi.cz

Další informace zde

 Přečtěte si také:

Mobility hubs: město Leuven podporuje multimodalitu

1.2.2019 Čistá městská mobilita, to zdaleka nejsou jen „alternativní“ pohony automobilů ve městě. Znamená to celkovou koncepci městské mobility podporující používání více druhů dopravy na cestě od východiska k cíli, včetně významného podílu hromadné dopravy. Města se snaží takto vyváženou mobilitu podporovat různým způsobem. O zajímavém počinu zvaném „mobility hubs“, tedy centra, či uzly mobility, ve stotisícovém belgickém městě Leuven byla odborná veřejnost informována v lednu 2019.

Celý článek zde


Projekt Moby: systém sdílených poloautomatických elektrovozítek pro vozíčkáře se připravuje v Itálii

29.1.2019 Vozíčkáři mají v mnoha ohledech nelehký život. Obzvlášť komplikované je pro ně dopravit se dál, než jim stačí jejich vlastní síly v rukou, a do míst, kde není k dispozici spolehlivá a bezbariérová hromadná doprava. Vozíčkář pak musí mít k dispozici speciálně upravený automobil. I v tom lepším případě, že ho má, je přemisťování „z podvozku na podvozek“ – tedy z invalidního vozíku do automobilu – dosti náročná procedura. S řešením přišla italská firma Italdesign, zaměřená na vývoj nových vozidel. Je jím systém sdílených elektrických vozítek od začátku konstruovaných pro podporu mobility vozíčkářů. Jak byla v lednu 2019 informována odborná veřejnost, tento systém je nyní v přípravě pod názvem Moby.

Celý článek zde


E-komerce: hrozba i výzva městské mobilitě a přístup města Bruselu

25.1.2019 Jak konstatují mj. poznatky z evropského projektu ASSURED, mnohem větší hrozbou pro městskou mobilitu, než je individuální osobní doprava, se stále více stává městská nákladní doprava. Může za to zejména fenomén e-komerce, tedy prudký rozvoj internetového obchodu. Jeho důsledkem jsou rostoucí počty dodávkových automobilů zaplavujících městské ulice při navzájem nekoordinovaných rozvážkách zboží. Tento fenomén již nějaký čas zaznamenává také město Brusel a v lednu 2019 seznámilo odbornou veřejnost se svým přístupem k jeho řešení.

Celý článek zde


Jak si „srovnat svoje smart noty“: nabízíme interaktivní školení smart city pro města, obce a regiony

Řada českých měst a obcí má v současné době zájem o postavení „smart city“ či „chytré obce“ a k tomuto postavení již často podniká konkrétní kroky. Problém je, že pojem smart city provází v ČR (ostatně i jinde ve světě) řada nedorozumění – od pojímání smart city jako pouhého „digitálního města“ po technické výstřelky typu „chytré“ lavičky. V této situaci se provozovatelé našeho portálu, firma Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services, rozhodli nabídnout městům, obcím a dalším institucím zainteresovaným na rozvoji „smart“ konceptu krátké interaktivní školení pro praktickou realizaci tohoto konceptu v jejich konkrétních podmínkách.

Celý článek zde

Smart city v praxi: první kniha českého autora o konceptu smart city a jeho zavádění v každodenním životě


Chytrým městem, obcí, či regionem, označovaným souhrnně pojmem „smart city“, rozumíme koncept strategického řízení, při němž jsou využívány moderní technologie z oblasti energetiky a služeb, mobility a informatiky pro ovlivňování kvality života ve městě, a následně k dosahování hospodářských a sociálních cílů. Nejde tedy o pouhé „digitální město“ nebo o nepromyšlené pořizování nákladných moderních technologií pro potřebu měst a regionů, jak je tento pojem někdy mylně interpretován. Zhruba stopadesátistránková barevná publikace Smart city v praxi s bohatým obrazovým doprovodem je přednostně určena jako praktická příručka těm, pro něž koncept smart city představuje každodenní práci řídících pracovníků a specialistů při vytváření strategie chytrého města a při jejím naplňování pomocí projektů moderních technologií. 

Více o knize zde

Knihu je možné zakoupit v e-shopu vydavatelství Profi Press zde


Cyklus odborných konferencí „Smart city v praxi“, „Efektivní elektromobilita v organizacích“ a „Elektrické autobusy pro město“

1.6.2017 Konference „Elektrické autobusy pro město“ se již od svého prvního běhu v říjnu 2013 vyprofilovala jako zcela ojedinělá prezentační a vzdělávací akce i jako místo vzájemné výměny aktuálních zkušeností mezi profesionály z elektrické osobní dopravy. Díky svému zaměření na konkrétní téma, konkrétní prezentující a konkrétní publikum se tato konference stala prostředkem přímé komunikace mezi výrobci elektrobusů a trolejbusů (včetně jejich komponent a infrastruktury) a jejich provozovateli a uživateli. V neposlední řadě zde hrají důležitou roli i zástupci institucí, které rozhodují o financování této dopravy, nebo mají v tomto ohledu aktuální a spolehlivé informace. Konference „Efektivní elektromobilita v organizacích“ je první konferencí svého druhu v ČR, prezentující elektromobily jako dopravní prostředek pro organizace soukromého a veřejného sektoru, ne tedy a priori jako luxusní nebo zábavní předmět pro elektromobilní nadšence a jejich sdružení. Obsah konference je cíleně zaměřen na organizace a správce jejich vozového parku.  Konference „Smart city v praxi“ je zaměřena především na ty zástupce měst a obcí a veřejných organizací, kteří se budou rozhodovat o volbě konkrétních řešení od konkrétního dodavatele pro definování a naplňování investičních projektů, jimiž je koncept smart city v daném městě realizován.

Pozvánky na tyto konference a zprávy z těchto a dalších konferencí naleznete v naší rubrice Konference zde


Consulting Services: Naše odborné služby

Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services je konzultační firma v oblasti inovativních technologií pro dopravu a smart city (včetně energetiky a vodíkových technologií), která rovněž provozuje informační portály www.smartcityvpraxi.cz a www.proelektrotechniky.cz a organizuje odborné akce. V rámci našich odborných služeb Vám nabízíme vypracování strategie smart city, spolupráci na vytváření strategických dokumentů, vytváření a realizace projektů pro smart city, další odborné konzultační služby (studie, průzkumy, analýzy), vytváření a realizace dalších projektů s inovativními technologiemi (automatická vozidla, vodíkové technologie, elektromobilita aj.), specializované vzdělávací akce „na klíč“, prezentační a autorské služby (prezentace na konferencích, portálech). Celý článek zde























http://www.proelektrotechniky.cz/elektromobilita.php




















Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services