Přečtěte si: Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy

Home | O smart city | Zajímavé projekty | Moderní technologie    
  O nás | Rozhovory-komentáře | Konference | Partneři | Kontakty

Kogenerační jednotka v sociálním zařízení pro efektivní hospodaření s energií i jako záložní zdroj pro kritická zařízení

18.3.2021 V září 2021 bude v Domově důchodců v Dobré Vodě uvedena do provozu nová víceúčelová kogenerační jednotka. Metodou design&build ji dodá společnost ENESA z ČEZ ESCO, která o tomto zajímavém projektu informovala odbornou veřejnost v březnu 2021.

Kogenerace a metoda design&build

Kogenerace znamená společnou výrobu elektřiny a tepla v jednom zařízení.

Kogenerační jednotka, tedy energetická jednotka pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla, využívá při výrobě elektřiny tepelnou energii pro vytápění, čímž se její celková energetická účinnost dostává nad 90 procent. Znamená to jak finanční úsporu, tak i větší šetrnost vůči životnímu prostředí. Jako palivo je navíc využíván plyn, a celý proces tak v porovnání se spalováním uhlí produkuje výrazně méně emisí.

Design&build je metodou dodávky výstavbových projektů, která je charakteristická tím, že odpovědnost za zpracování projektové dokumentace projektu, a tím i za celkovou kvalitu provedení je přenesena na zhotovitele stavby. Objednatel obvykle specifikuje ve svém zadání pouze účel, standardy, rozsah a výkonová kritéria plnění. U projektů realizovaných touto metodou je větší jistota dodržení nabídkové ceny, která nebude ovlivněna změnami v projektové dokumentaci provedené zhotovitelem při realizaci díla.

Klíčovým prvkem této metody je tedy realizace projektu s ohledem na náklady celého životního cyklu nové technologie. Další výhodou je, že za úspěšnost zakázky odpovídá jeden dodavatel, který musí navrhnout řešení, vypracovat projektovou dokumentaci, zajistit stavební povolení a veškeré dodávky, vybudovat a upravit přípojky a inženýrské sítě, vnitřní rozvody a nastavit měření a regulaci, tak aby vše odpovídalo parametrům na cenu a ekologickou zátěž.   

Sociální zařízení v Dobré Vodě a jeho projekt nové kogenerační jednotky

V sociálním zařízení v Dobré Vodě bydlí téměř 250 seniorů, o které pečuje tým 200 zaměstnanců. Bylo postaveno v 60. letech minulého století. Od té doby prošlo řadou rekonstrukcí tak, aby odpovídalo současným požadavkům. Realizace podkrovní nástavby z roku 2002 je hodnocena velmi kladně i z hlediska urbanistického a architektonického. Podkroví s převahou dřeva citlivě zapadá do okolního přírodního prostředí lesoparku a lesa, který je klienty mimořádně oceňován.

Zajištění komfortu klientů tohoto zařízení a zachování okolní přírody motivuje vedení Domova důchodců k hledání energeticky úsporných řešení s dlouhodobým ekologickým přínosem. Proto se rozhodlo vyměnit starou kogenerační jednotku za novou, výkonnější s využitím právě zmíněné metody design&build.

Při řešení této zakázky se vychází ze současné spotřeby energie a budoucích nároků.  Nejlépe jim odpovídá kogenerační jednotka na zemní plyn o elektrickém výkonu 160 kWe a tepelném výkonu 250 kW.  Celková účinnost zdroje bude minimálně 93 %.

Součástí dodávky je i modernizace vzduchotechniky včetně tlumičů a úprava kouřovodu, vše s ohledem na minimalizaci hluku a spalin v bezprostředním okolí sociálního zařízení.  Vše musí být hotovo před začátkem topné sezony, tedy na podzim letošního roku.

Tato nová kogenerační jednotka zajistí, kromě standardního vytápění a ohřevu teplé vody, v případě výpadku elektrické energie dostatečný výkon pro záložní napájení osvětlení, provoz kuchyně a výtahů.  

Tento projekt modernizace má celkový rozpočet 7 mil. Kč.

redakce Smartcityvpraxi.cz, s využitím podkladů ENESA

Foto © ENESA

Další informace zde

 Přečtěte si také:

Šumperk má dvě nové kogenerační jednotky

14.10.2020 Kogenerační jednotky, které z plynu vyrábějí zároveň elektřinu i teplo a jsou přitom šetrné k životnímu prostředí (blíže o kogeneraci viz v naší Nápovědě k článkům), mají své pevné místo také v Šumperku. Společnost SATEZA ze skupiny ENERGIE AG BOHEMIA, která ve městě provozuje systém centrálního zásobování teplem, se rozhodla navázat na dobré zkušenosti s dodávkou tepla z již dříve nainstalované první kogenerační jednotky. Na základě toho uzavřela na přelomu září a října 2020 se společností ČEZ Energo smlouvu na dodávku tepla z dalších dvou kogeneračních jednotek, které byly v roce 2020 uvedeny do provozu.

Celý článek zde


Kogeneraci se v Prostějově daří – ČEZ zde vybuduje již sedmou kogenerační jednotku

23.9.2020 Kogenerační jednotky z plynu vyrábějí elektřinu a zároveň teplo a jsou přitom šetrné k životnímu prostředí (blíže o kogenerace viz v naší Nápovědě k článkům). Významnou podporu má tento způsob výroby energie v Prostějově. V září 2020 zde radní rozhodli o instalaci další, v pořadí již sedmé, kogenerační jednotky, která bude dodávat teplo lidem bydlícím v okolí Holandské ulice.

Celý článek zde


Projekty kogenerace pro nemocnice v Havlíčkově Brodě a Pelhřimově zahájeny

7.1.2020 Nemocnice v Havlíčkově Brodě a v Pelhřimově s více než 300, resp. 500 lůžky patří mezi přední zdravotnická zařízení v kraji Vysočina. Kromě špičkového vybavení a kvalitní péče se starají i o svůj efektivní provoz. K němu brzy přispějí projekty kogenerace, zahájené na začátku roku 2020. Celou investici ve výši 60 mil. Kč hradí dodavatel, kterým je ČEZ Energo, společná dcera ČEZ ESCO a známého třebíčského výrobce kogeneračních jednotek TEDOM.

Celý článek zde


EPC funguje v Česku už 25 let

10.12.2019 V listopadu 2019 uplynulo 25 let od zahájení prvního energeticky úsporného projektu řešeného metodou energetických služeb se zárukou úspor – EPC. Celkem bylo realizováno více než 250 projektů za 3,6 mld. korun, které zákazníkům ušetřily energii v hodnotě 4,1 mld. korun. Projekty uspořily celkově 820 000 tun ekvivalentu emisí CO2, což se rovná zhruba tomu, co vypustí za rok jedna větší uhelná elektrárna.

Celý článek zde

Kogenerace v Příboře prospívá občanům i místnímu průmyslu

7.11.2019 Společnost ČEZ Energo, člen skupiny ČEZ ESCO, vybudovala v Příboře na Novojičínsku novou kogenerační jednotku. Místním obyvatelům i firmám to přinese dlouhodobou stabilizaci cen tepla. O podrobnostech tohoto projektu byla odborná veřejnost informována v říjnu 2019.

Celý článek zde

Brožura „Příběhy chytrých pomocníků“ - druhé vydání

V březnu 2020 vyšla brožura „Příběhy chytrých pomocníků“, druhé vydání. Najdete zde opět příběhy o moderních technologiích ve službách měst a obcí, a také příběh ze života o Rozumném městě, Smart Kocourkově a strategii smart city. Je to příběh z konzultační praxe konzultační firmy provozující tento portál. Rozumné Město a Smart Kocourkov jsou fiktivní názvy dané skutečným městům. Jak název napovídá, tento příběh ukazuje dva zcela odlišné přístupy ke konceptu smart city a vytváření jeho strategického dokumentu – rozumný a, řekněme, méně rozumný. Články z této brožury také publikujeme na našich portálech. 

Celá brožura – druhé vydání, je k dispozici ke stažení ve formátu pdf zde


Jak si „srovnat svoje smart noty“: nabízíme interaktivní školení smart city pro města, obce a regiony

Řada českých měst a obcí má v současné době zájem o postavení „smart city“ či „chytré obce“ a k tomuto postavení již často podniká konkrétní kroky. Problém je, že pojem smart city provází v ČR (ostatně i jinde ve světě) řada nedorozumění – od pojímání smart city jako pouhého „digitálního města“ po technické výstřelky typu „chytré“ lavičky. V této situaci se provozovatelé našeho portálu, firma Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services, rozhodli nabídnout městům, obcím a dalším institucím zainteresovaným na rozvoji „smart“ konceptu krátké interaktivní školení pro praktickou realizaci tohoto konceptu v jejich konkrétních podmínkách.

Celý článek zde

Smart city v praxi: první kniha českého autora o konceptu smart city a jeho zavádění v každodenním životě


Chytrým městem, obcí, či regionem, označovaným souhrnně pojmem „smart city“, rozumíme koncept strategického řízení, při němž jsou využívány moderní technologie z oblasti energetiky a služeb, mobility a informatiky pro ovlivňování kvality života ve městě, a následně k dosahování hospodářských a sociálních cílů. Nejde tedy o pouhé „digitální město“ nebo o nepromyšlené pořizování nákladných moderních technologií pro potřebu měst a regionů, jak je tento pojem někdy mylně interpretován. Zhruba stopadesátistránková barevná publikace Smart city v praxi s bohatým obrazovým doprovodem je přednostně určena jako praktická příručka těm, pro něž koncept smart city představuje každodenní práci řídících pracovníků a specialistů při vytváření strategie chytrého města a při jejím naplňování pomocí projektů moderních technologií. 

Více o knize zde

Knihu je možné zakoupit v e-shopu vydavatelství Profi Press zde


Cyklus odborných konferencí „Smart city v praxi“ a „Elektrické autobusy pro město“

Konference „Elektrické autobusy pro město“ se již od svého prvního běhu v říjnu 2013 vyprofilovala jako zcela ojedinělá prezentační a vzdělávací akce i jako místo vzájemné výměny aktuálních zkušeností mezi profesionály z elektrické osobní dopravy. Díky svému zaměření na konkrétní téma, konkrétní prezentující a konkrétní publikum se tato konference stala prostředkem přímé komunikace mezi výrobci elektrobusů a trolejbusů (včetně jejich komponent a infrastruktury) a jejich provozovateli a uživateli. V neposlední řadě zde hrají důležitou roli i zástupci institucí, které rozhodují o financování této dopravy, nebo mají v tomto ohledu aktuální a spolehlivé informace. Konference „Smart city v praxi“ jsou zaměřeny především na ty zástupce měst a obcí a veřejných organizací, kteří se budou rozhodovat o volbě konkrétních řešení od konkrétního dodavatele pro definování a naplňování investičních projektů, jimiž je koncept smart city v daném městě realizován.

Pozvánky na tyto konference a zprávy z těchto a dalších konferencí naleznete v naší rubrice Konference zde


Consulting Services: Naše odborné služby

Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services je konzultační firma v oblasti inovativních technologií pro dopravu a smart city (včetně energetiky a vodíkových technologií), která rovněž provozuje informační portály www.smartcityvpraxi.cz a www.proelektrotechniky.cz a organizuje odborné akce. V rámci našich odborných služeb Vám nabízíme vypracování strategie smart city, spolupráci na vytváření strategických dokumentů, vytváření a realizace projektů pro smart city, další odborné konzultační služby (studie, průzkumy, analýzy), vytváření a realizace dalších projektů s inovativními technologiemi (automatická vozidla, vodíkové technologie, elektromobilita aj.), specializované vzdělávací akce „na klíč“, prezentační a autorské služby (prezentace na konferencích, portálech). Celý článek zde

















http://www.proelektrotechniky.cz/elektromobilita.php




















Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services