Přečtěte si: Moderní technologie v elektrické dopravě: zpráva z konference

Home | O smart city | Zajímavé projekty | Moderní technologie    
  O nás | Rozhovory-komentáře | Konference | Partneři | Kontakty

Energeticky úsporné projekty EPC od společnosti ENESA šetří peníze i naši planetu, dotace přestávají být hlavní motivací

4.4.2023 Celkem 32 energeticky úsporných projektů řešených metodou EPC, které nyní provozuje společnost ENESA ze skupiny ČEZ ESCO, ušetřilo v roce 2022 za elektřinu, plyn, teplo a vodu 227 mil. Kč v cenách referenčních let projektů. Přepočteno na loňské vysoké ceny energií to bylo přes 300 mil. Kč. O dalších podrobnostech a zajímavých údajích byla odborná veřejnost informována koncem března 2023.

Metoda EPC a vývoj jejího trhu

Podstatou metody Energy Performance Contracting (EPC) je financování investičních projektů energetického hospodářství – tj. zařízení na dodávku a využití energie (obvykle tepla a elektřiny) v budovách a jiných objektech – z dosažených úspor energie. Projekt EPC obvykle zahrnuje návrh energetického hospodářství, dodání a instalaci energetických zařízení, pravidelnou údržbu zařízení po dobu trvání projektu a v neposlední řadě měření a vyhodnocování dosažených úspor.

Jde tedy o dodávku na klíč. V tomto případě však náklady spojené s realizací projektu nese dodavatelská firma. Ta rovněž nese plnou zodpovědnost za vhodnou volbu použité technologie, dodávku a následný provoz. Způsoby financování projektu přitom mohou být různé – bankovní půjčkou i z jiných zdrojů.

V EU spotřebovávají budovy 40 % veškeré energie a potenciál úspor v budovách je obrovský. Většina projektů úspor v ČR je ve veřejné správě. Potenciál úspor ve veřejných budovách je ale mnohem vyšší a je odhadován na 20 mld. Kč ročně.

Trh projektů EPC tak každoročně roste, v roce 2022 nicméně došlo jedné zásadní změně:

V předchozích letech vznikaly projekty především jako reakce na vypisované dotace na energetické úspory. V roce 2022, v důsledku současné geopolitické situace, ústící v rostoucí ceny energie, už dotace přestaly být klíčovým impulsem. Šetřit energie se začalo vyplácet i bez dotací. Příspěvkové organizace státu však stále naráží na legislativní bariéry, což je škoda.

Zajímavé projekty

Nejvyšší úspory dosáhl projekt Kongresového centra Praha (viz foto), zahájený v roce 2015. Od té doby má vedení centra garantováno, že každoroční úspory budou nejméně 24 mil. Kč. Pokud by to bylo méně, rozdíl doplatí poskytovatel. Rekordní úspory však hlásí i projekty v nemocnicích a průmyslu. Úspora ekvivalentu emisí CO2 dosáhla 45 400 tun, což odpovídá 17 dnům provozu běžného elektrárenského uhelného bloku o výkonu 100 MW.

Metoda EPC se již tradičně vyplácí v nemocnicích, ať už se jedná o českolipskou, jihlavskou nebo karlovarskou, všude se daří šetřit více, než mají zaručeno. V Karlovarské krajské nemocnici je to o 10 % více.

Zajímavé EPC projekty běží i v objektech 11 měst či městských částí napříč celou republikou: Český Těšín, Krnov, Jeseník, Vrchlabí, Kolín, Mnichovo Hradiště, Jablonec nad Nisou, Klatovy, Písek, MČ Praha 3 a projekt pro magistrát hlavního města Praha.

Obrovský potenciál úspor je také v průmyslu.

Příkladem může být projekt ve Vojenských opravárenských závodech. Výběr konkrétních energeticky úsporných opatření se zde řídil potenciálem úspor, které přinesou. Celý projekt odstartovalo v roce 2017 nahrazení centrálních parních kotelen v obou areálech novými zdroji tepla na zemní plyn umístěnými přímo ve vytápěných objektech, novými středotlakými plynovými rozvody, úpravami otopných soustav, rekonstrukcí trafostanic, rekonstrukce vnitřního i venkovního osvětlení, využití odpadního tepla, zateplení některých střech a instalace spořičů vody. Od roku 2018 se k nim přidal energetický dispečink, který zajišťuje dálkový monitoring, řízení a provoz energetických zařízení.

Dlouholeté zkušenosti s energeticky úspornými projekty nyní ENESA přenáší i do nově stavěných budov. Společně se stavební firmou VCES a Adam Rujbr Architects v roce 2022 připravila a realizovala ENESA výstavbu objektů Dětské léčebny se speleoterapií v Ostrově u Macochy metodou Design&Build.

Trocha zajímavé statistiky

Celkem ENESA ve své dosavadní historii realizovala šest desítek úspěšných EPC projektů, které přinesly zákazníkům úspory ve výši 2 mld. korun.

Souhrn projektů ENESA v roce 2022:

•    Garantovaná roční úspora nákladů na energie ve všech EPC projektech: 200 mil. Kč

•    Dosažená roční úspora nákladů na energie v cenách referenčního roku: 227 mil. Kč

•    Dosažená roční úspora nákladů na energie v cenách loňského roku: 304 mil. Kč

•    Nadúspora: 27 mil. Kč, tedy 13 %

•    Počet aktivních EPC projektů: 32

•    Ekvivalentní emise CO2: 45 400 tun

Souhrn projektů ENESA v letech 2006–2022

•    Dosavadní garantovaná úspora nákladů na energie: 1,8 mld. Kč

•    Skutečná úspora nákladů na energie: 2 mld. Kč

•    Počet objektů, kde se šetřily/šetří náklady na energie pomocí EPC: 449

•    Ekvivalentní emise CO2 ve všech dosavadních EPC projektech: 340 000 tun.

redakce Smartcityvpraxi.cz

Foto © ENESA

Další informace zde

 Přečtěte si také:

Moderní technologie i příroda ve městě, veřejné i soukromé finance, dobré i méně dobré příklady z praxe: zpráva z konference Smart city v praxi VIII

22.3.2023 Dne 21. března 2023 proběhl, opět jako doprovodný program veletrhu AMPER 2023 další, již osmý, ročník tradiční konference pořádané provozovateli tohoto portálu, konzultační firmou Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services. Konference o 90 účastnících, převážně z municipalit a městských služeb, se konala pod záštitou místopředsedy vlády pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj a primátorky statutárního města Brna.

Celý článek zde


Unikátní dětská léčebna se speleoterapií dostala moderní technologie při využití metody Design & Build

28.2.2023 V třetím lednovém týdnu 2023 byla otevřena nová Dětská léčebna se speleoterapií v Ostrově u Macochy, jediná svého druhu v České republice. Je určená pro děti ve věku od 4 do 18 let s astmatem, záněty dýchacích cest, alergiemi a atopickým ekzémem. Realizaci technologické části měla na starost společnost ENESA z ČEZ ESCO s využitím metody Design & Build.

Celý článek zde


Na střeše Kongresového centra bude instalována největší fotovoltaika v Praze

8.12.2022 V Kongresovém centru Praha (KCP) začala na konci listopadu 2022 výstavba největší fotovoltaické elektrárny v centru Prahy. Celkově na ploše 7 000 m2 vyroste 2 080 solárních panelů, které ročně Kongresovému centru uspoří 5,5 mil. Kč. Fotovoltaika doplní jeden z největších projektů energetických úspor (EPC) v Česku, který v KCP provozuje ENESA, dceřiná společnost ČEZ ESCO. Projekt ušetřil v roce 2022 centru 32 mil. Kč.

Celý článek zde


PilotK jádru věci – náš manažerský a ekonomický blog

Oba naše portály Proelektrotechniky.cz a Smartcityvpraxi.cz jsou zaměřeny převážně na novinky a zajímavé informace ze světa moderních technologií, chytrých měst a obcí a souvisejících projektů. Naše odbornost je nicméně širší. Hlavní konzultant a majitel naší firmy Jakub Slavík je vzděláním a profesí ekonom a manažerský poradce i praktický učitel, kterému se běžné zážitky z konzultační práce přetvářejí do poučných příběhů ze života. Tyto příběhy a postřehy, svým obsahem převážně ekonomické a manažerské, tak trochu přesahují zaměření našich portálů. Mají tu ale své místo, protože jdou, jak řečeno v názvu této rubriky, k jádru věci.

Přečtěte si zde:


Brožura Příběhy chytrých pomocníků

Naše brožura Příběhy chytrých pomocníků vychází již od roku 2019 jako doprovodná publikace našich každoročních konferencí Smart city v praxi. Velmi nás těší setrvalý zájem municipalit o chytrá řešení pro normální život v chytrých městech a zájem průmyslu takováto řešení vyvíjet, zkoušet a dodávat. K tomu, aby se tyto zájmy potkaly, je tu i tato naše brožura.Čtenáři v ní najdou zajímavé a čtivě podané příklady praktického využití moderních technologií ve městech.

Přejeme příjemné počtení a spoustu inspirace. 

Všechna vydání naší brožury Příběhy chytrých pomocníků jsou k dispozici zde


Živá strategie pro chytré město, obec či region: nabízíme naše služby odborného poradenství

22.4.2021 Základem úspěšného „chytrého“ města, obce či regionu je jeho strategie. Aby takováto strategie byla prakticky použitelným a stále „živým“ dokumentem, k tomu nabízí provozovatel tohoto portálu, naše konzultační firma Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services, městům, obcím a dalším zainteresovaným osobám své odborné služby. Opíráme se při nich o čtvrtstoletí praxe v manažerském poradenství, z toho téměř sedm let při rozvoji smart citíes v ČR, v neposlední řadě jako spoluautoři aktualizované oficiální metodiky smart city nebo vítězné strategie smart city Blatná.

Celý článek zde


Consulting Services: Naše odborné služby

Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services je konzultační firma v oblasti inovativních technologií pro dopravu a smart city (včetně energetiky a vodíkových technologií), která rovněž provozuje informační portály www.smartcityvpraxi.cz a www.proelektrotechniky.cz a organizuje odborné akce. V rámci našich odborných služeb Vám nabízíme vypracování strategie smart city, spolupráci na vytváření strategických dokumentů, vytváření a realizace projektů pro smart city, další odborné konzultační služby (studie, průzkumy, analýzy), vytváření a realizace dalších projektů s inovativními technologiemi (automatická vozidla, vodíkové technologie, elektromobilita aj.), specializované vzdělávací akce „na klíč“, prezentační a autorské služby (prezentace na konferencích, portálech). Celý článek zde


Smart city v praxi: první kniha českého autora o konceptu smart city a jeho zavádění v každodenním životě


Chytrým městem, obcí, či regionem, označovaným souhrnně pojmem „smart city“, rozumíme koncept strategického řízení, při němž jsou využívány moderní technologie z oblasti energetiky a služeb, mobility a informatiky pro ovlivňování kvality života ve městě, a následně k dosahování hospodářských a sociálních cílů. Nejde tedy o pouhé „digitální město“ nebo o nepromyšlené pořizování nákladných moderních technologií pro potřebu měst a regionů, jak je tento pojem někdy mylně interpretován. Zhruba stopadesátistránková barevná publikace Smart city v praxi s bohatým obrazovým doprovodem je přednostně určena jako praktická příručka těm, pro něž koncept smart city představuje každodenní práci řídících pracovníků a specialistů při vytváření strategie chytrého města a při jejím naplňování pomocí projektů moderních technologií. 

Více o knize zde

Knihu je možné zakoupit v e-shopu vydavatelství Profi Press zde


Cyklus odborných konferencí „Smart city v praxi“, „Efektivní elektromobilita ve smart city“ a „Elektrické autobusy pro město“

Konference „Elektrické autobusy pro město“ se již od svého prvního běhu v říjnu 2013 vyprofilovala jako zcela ojedinělá prezentační a vzdělávací akce i jako místo vzájemné výměny aktuálních zkušeností mezi profesionály z elektrické osobní dopravy. Díky svému zaměření na konkrétní téma, konkrétní prezentující a konkrétní publikum se tato konference stala prostředkem přímé komunikace mezi výrobci elektrobusů a trolejbusů (včetně jejich komponent a infrastruktury) a jejich provozovateli a uživateli. V neposlední řadě zde hrají důležitou roli i zástupci institucí, které rozhodují o financování této dopravy, nebo mají v tomto ohledu aktuální a spolehlivé informace. Konference „Smart city v praxi“ je zaměřena především na ty zástupce měst a obcí a veřejných organizací, kteří se budou rozhodovat o volbě konkrétních řešení od konkrétního dodavatele pro definování a naplňování investičních projektů, jimiž je koncept smart city v daném městě realizován. Elektromobilita jako součást konceptu inteligentních měst vytváří příležitost k efektivnímu využívání osobních a užitkových elektromobilů pro ozdravění prostředí ve městech a regionech. Zároveň otevírá možnosti spolufinancování z evropských zdrojů pro příslušně zaměřené projekty. Konference Efektivní elektromobilita ve smart city se těmito tématy zabývá a je určena odborné veřejnosti z řad municipalit, městských služeb, průmyslu a ostatních organizací, správcům jejich vozového parku, příp. školám a dalším zájemcům o tuto problematiku. 

Pozvánky na tyto konference a zprávy z těchto a dalších konferencí včetně prezentací a videozáznamů přednášek naleznete v naší rubrice Konference zde


Co to je a jak funguje inteligentní město – smart city

Pojmem smart city rozumíme koncept strategického řízení města, resp. obce nebo regionu (pro jednoduchost hovořme dále pouze o „smart city“ bez dalšího rozlišení), při němž jsou využívány moderní technologie pro ovlivňování kvality života ve městě. Přitom dochází k synergiím mezi různými aktivitami a veřejnými službami, díky nimž město funguje – především doprava, logistika, bezpečnost, energetika, správa budov, atd. V konceptu smart city je současně kladen důraz na „tvrdé“ i „měkké“ aspekty řízení života ve městě a na soulad „šedé“ a „zelené“ infrastruktury města. Celý článek zde


Smart city – inteligentní město, město budoucnosti

Na redakci našeho portálu se obrátili kolegové s prosbou, abychom koncept smart city vysvětlili mladým čtenářům ve věku -nácti nebo čerstvých -ceti. Takové prosbě nejde odolat, zvlášť když ve zmíněném věku je právě teď generace našich dětí. Vymyslel jsem si tedy návštěvu ve fiktivním smart city a duchem jsem se přitom vrátil o nějakých třicet let zpátky. Redakční počítač byl najednou pryč a já posedával v moderním vlaku, s cizími nápisy za okny…

Celý článek zde

























http://www.proelektrotechniky.cz/elektromobilita.php




















Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services