Přečtěte si: Moderní technologie v elektrické dopravě: zpráva z konference

Home | O smart city | Zajímavé projekty | Moderní technologie    
  O nás | Rozhovory-komentáře | Konference | Partneři | Kontakty

Od áut k autobusom: Dobíjacia infraštruktúra pre elektrické autobusy

22.2.2018 Nabíjacie stanice ABB spĺňajú tri medzinárodné normy na nabíjanie:

• normu na nabíjanie jednosmerným prúdom  CHAdeMo, ktorá je normou pre vozidlá Kia, Citroën, Mitsubishi, Peugeot a Nissan;

• normu Combined Charging Solution (CCS), ktorá je normou pre vozidlá Audi, BMW, Mercedes-Benz, Daimler, Ford, Fiat, Chrysler, General Motors, Porsche, Volkswagen, Volvo a v súčasnosti tiež pre nový automobil Model 3 Tesla;

• normu na nabíjanie striedavým prúdom (Type 2 Standard).

Tieto stanice sú preto vhodné pre všetky typy elektromobilov dostupných na trhu. Spoločnosť ABB dodáva riešenie nabíjania v rámci rozvoja udržateľnej mobility už od roku 2010 a inštalovala vyše 6 000 jednosmerných rýchlonabíjačiek po celom svete pre osobné automobily a úžitkové vozidlá. I keď Slovensko na rozvoj elektrických automobilov ešte len čaká, ponuka firmy ABB v Európe napreduje – či už je to uvedenie sortimentu vysokovýkonných staníc s nabíjacím výkonom až do 350 kW (!) alebo komplexných systémov nabíjacej infraštruktúry pre veľké úžitkové vozidlá.

Prevádzka nočných nabíjačiek v autobusovom depe

Technológie nabíjacej infraštruktúry elektrických osobných áut sú pilotnou fázou pre využitie elektrickej energie v hromadnej preprave ľudí a tovaru. Práve ekologická mestská hromadná doprava je v zornom poli množstva predstaviteľov veľkomiest. Benefity v oblasti emisií pri prevádzke električiek, trolejbusov alebo aj podzemnej a nadzemnej dráhy sú však konfrontované s obstarávacími nákladmi a údržbou celého systému. Zaujímavou alternatívou sú preto elektrické autobusy, ktorých nabitie dokážu zvládnuť vysokovýkonné rýchlonabíjačky ABB už počas technickej prestávky vodiča na konečnej stanici príslušnej linky. Výrobcovia vozidiel pre mestskú hromadnú dopravu ich už zaraďujú do svojho produktového portfólia.


Elektrobus Volvo model 7900e pre Veľkú Britániu – systém OppCharge

Na prvý pohľad to možno vyzerá ako sci-fi príbeh z budúcnosti. Lenže dostupnosť technológie a nezávislosť od trakčného vedenia električiek a trolejbusov významne zvyšujú atraktivitu elektrických autobusov pre mestá. Nakúpené elektrobusy v Košiciach, Bratislave a Žiline len potvrdzujú nástup takejto alternatívy vo verejnej doprave.

Od rozvodnej siete ku kolesu

ABB ponúka komplexné riešenia pre požiadavky miest:

Nočné nabíjanie – nabíjanie počas noci, t. j. v čase, keď je väčšina autobusov v depe, poskytuje možnosť nabíjania, a to s maximálnym dôrazom na efektivitu. V princípe ide o sekvenčné nabíjanie viacerých vozidiel v depe počas stanovenej doby. Celý systém je riešený tak, aby sa optimalizovali súvisiace investičné náklady i priebeh spotreby energie. Podstatou konštrukcie je základňa s možnosťou pripojenia až troch nabíjačiek. To znamená, že akonáhle sa dokončí nabíjanie prvého vozidla, automaticky sa začne nabíjať ďalší autobus, čo maximalizuje dostupnosť vozidiel a znižuje prvotné investície a následné prevádzkové náklady. Konektor je v štandardizovanom zhotovení CCS. Nočné nabíjanie je ponúkané ako súčasť systému dobíjania OppCharge.

OppCharge, príležitostné nabíjanie – ide o automatizovaný rýchlonabíjací systém, ktorý umožňuje elektrickým autobusom nepretržitú prevádzku. Tento systém je možné integrovať do už existujúceho systému prepravy osôb. Elektrobus je vybavený vlastným automatizovaným strešným štvorpólovým pripojením (pomocou pantografu) pre nabíjacie stanice na konečných zástavkách, termináloch, prípadne na trase. Nabíjanie je ukončené v priebehu 3 až 6 minút.

Elektrický autobus s extrémne rýchlym nabíjaním TOSA

TOSA, superrýchle nabíjanie – vozidlo so systémom TOSA vyzerá ako bežný trolejbus, kým sa nepozriete na strechu karosérie. Namiesto trolejových zberačov má tento elektrobus regulované pohyblivé rameno, ktoré sa pripojí do „nabíjačky“ integrovanej v konštrukcii zastávky. Tým sa aktivuje vysokovýkonné nabíjanie a batérie sú nabité v priebehu 20 (!) sekúnd, t. j. v priebehu času potrebného na nastúpenie a vystúpenie cestujúcich. TOSA systém je navrhnutý pre frekventované linky a spĺňa náročné požiadavky na vyťažených trasách počas špičky.

Vladimír Kukučka, obchodný manažér ABB

Foto © ABB

www.abb.sk

 Přečtěte si také:

Singapur bude testovat autonomní elektrobusy standardní délky, technologii dodá Volvo a ABB

22.1.2018 Autonomní elektrické minibusy o kapacitě cca 5 – 10 osob se ve zkušebních provozech rozvíjejí jako „třetí druh“ dopravy, vedle tradiční individuální automobilové dopravy a hromadné dopravy – viz například naše reportáž z německého Bad Birnbachu. Autonomní řízení se však v budoucnu může rozšířit i na elektrobusy standardní délky 12 m. Za tímto účelem podepsali v lednu 2018 dohodu o výzkumném a vývojovém programu pro autonomní elektrobusy švédský dodavatel autobusů a elektrobusů Volvo Buses a univerzita Nanyang Technological University (NTU) v Singapuru. Dodavatelem nabíjecí infrastruktury bude společnost ABB.

Celý článek zde


Trh elektrických autobusů prožívá „velký třesk“, omezují ho finance: zpráva z konference „Elektrické autobusy pro město VI“

23.11.2017 Dne 22. listopadu 2017 se v Praze již pošesté konala konference „Elektrické autobusy pro město“, organizovaná firmou Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services, která je provozovatelem našeho portálu. Konference, které se zúčastnilo přes 150 zástupců dopravců, municipalit, průmyslu, škol a dalších zainteresovaných osob a organizací, byla pořádána opět jako součást mezinárodního veletrhu Czechbus pod záštitou Sdružení dopravních podniků ČR.

Celý článek zde

Město Nantes bude provozovat 24m elektrobusy s průběžným dobíjením ABB TOSA

3.11.2017 Systém „bleskového dobíjení“ ABB TOSA (Trolleybus Optimisation Système Alimentation) pro průběžně dobíjené elektrobusy se úspěšně rozvíjí ve švýcarské Ženevě (viz foto níže) již od roku 2013. Mohlo by se nicméně zdát, že jde o ojedinělý projekt, vytvářený na míru specifickým potřebám tohoto města. Není tomu tak. Tento systém začne brzy využívat i téměř třísettisícové francouzské město Nantes spolu s dvaceti 24metrovými elektrobusy HESS. Stane se tak na základě dodavatelské smlouvy uzavřené v říjnu 2017 mezi švýcarským výrobcem vozidel Carrosserie HESS AG a společností ABB.

Celý článek zde

ABB HVC-Overnight Charging: řešení pro noční dobíjení velkých parků elektrobusů

1.11.2017 Parky elektrobusů v evropských a dalších světových městech postupně rostou a z jednotek vozidel se stávají desítky. To začíná klást nároky nejen na průběžné dobíjení (tam, kde se tato technologie využívá), při němž elektrobusy přijíždějí k nabíjení postupně a samo nabíjení trvá řádově minuty, ale také na noční dobíjení, kdy se mají nabít všechny elektrobusy během provozní přestávky nižšími výkony po dobu několika hodin. Jako odpověď na tento problém představila společnost ABB v říjnu 2017 na veletrhu Busworld 2017 v Kortrijku svoji technologii HVC-Overnight Charging. 

Celý článek zde

Systém ABB TOSA: průběžné dobíjení elektrobusů v Ženevě dostane inteligentní řízení

27.9.2017 Dopravní systém kloubových elektrobusů Hess s „bleskovým dobíjením“ ABB TOSA, který je od roku 2013 v provozu v Ženevě, se od roku 2016 na základě úspěšného provozu dále rozšiřuje na novou linku č. 23. V září 2017 zaznamenal tento systém další důležitý milník: Jeho dodavatel, společnost ABB, dostala od ženevského městského dopravce Transports publics genevois (tpg), objednávku na technologii pro inteligentní řízení tohoto systému městské dopravy.

Celý článek zde


Cyklus odborných konferencí „Smart city v praxi“, „Efektivní elektromobilita v organizacích“ a „Elektrické autobusy pro město“

Konference „Elektrické autobusy pro město“ se již od svého prvního běhu v říjnu 2013 vyprofilovala jako zcela ojedinělá prezentační a vzdělávací akce i jako místo vzájemné výměny aktuálních zkušeností mezi profesionály z elektrické osobní dopravy. Díky svému zaměření na konkrétní téma, konkrétní prezentující a konkrétní publikum se tato konference stala prostředkem přímé komunikace mezi výrobci elektrobusů a trolejbusů (včetně jejich komponent a infrastruktury) a jejich provozovateli a uživateli. V neposlední řadě zde hrají důležitou roli i zástupci institucí, které rozhodují o financování této dopravy, nebo mají v tomto ohledu aktuální a spolehlivé informace. Konference „Efektivní elektromobilita v organizacích“ je první konferencí svého druhu v ČR, prezentující elektromobily jako dopravní prostředek pro organizace soukromého a veřejného sektoru, ne tedy a priori jako luxusní nebo zábavní předmět pro elektromobilní nadšence a jejich sdružení. Obsah konference je cíleně zaměřen na organizace a správce jejich vozového parku.  Konference „Smart city v praxi“ je zaměřena především na ty zástupce měst a obcí a veřejných organizací, kteří se budou rozhodovat o volbě konkrétních řešení od konkrétního dodavatele pro definování a naplňování investičních projektů, jimiž je koncept smart city v daném městě realizován.

Pozvánky na tyto konference a zprávy z těchto a dalších konferencí naleznete v naší rubrice Konference zde

























http://www.proelektrotechniky.cz/elektromobilita.php




















Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services