Přečtěte si: Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR

Home | O smart city | Zajímavé projekty | Moderní technologie    
  O nás | Rozhovory-komentáře | Konference | Partneři | Kontakty

Reportáž Smartcityvpraxi.cz: vlakotramvaje v Chemnitz

2.8.2024 Dopravní systémy typu tram-train, pro něž se vžilo české pojmenování „vlakotramvaj“, kombinují městskou tramvaj a příměstskou železnici. O nasazení vlakotramvají se již desítky let uvažuje také v ČR, aktuálním příkladem je Středočeský kraj. Jeden takovýto systém tram-train se nachází i nedaleko českých hranic, v Saské Kamenici (německy Chemnitz). Na konci července 2024 se jej rozhodla blíže prozkoumat i naše redakce.

Stručné představení chemnitzských vlakotramvají

Vlakotramvaje v Chemnitz, česky Saské Kamenici provozuje dopravce City-Bahn Chemnitz GmbH – k tomu účelu založená společnost vlastněná regionálními dopravními institucemi. Celý tento dopravní systém bývá nazýván Chemnitzer Modell. V současné době měří linky jeho vlakotramvají v součtu 95 km. V délce cca 75 km jsou tyto linky provozovány na železničních tratích, 20 km na tramvajové síti městského dopravce CVAG. (Poznámka: Jde o délku linek, nikoli tratí).

Od roku 2002 zde, jako tzv. nultá etapa, funguje provoz na lince C 11 Chemnitz – Stollberg, na níž byla elektrifikována část původní železniční trati napětím 750 V DC. Není to stejné napětí jako v případě tramvajové sítě v Chemnitz (600 V DC), ovšem nejde ani o napájecí soustavu na německých celostátních železnicích (15 kV 162/3 Hz AC). Jezdí zde modifikované městské tramvaje typu Variobahn, jejichž výrobu postupně převzalo několik výrobců, naposledy Stadler Rail.

V Chemnitz nyní jezdí vlakotramvaje typu Citylink od Vossloh také na linkách C13, C14 a C15 z města Aue na jihovýchodě přes městskou tramvajovou síť a hlavní nádraží do měst Burgstädt, Mittweida a Hainichen na severovýchod od Chemnitz. Jejich charakteristickým znakem je provoz kombinující elektrickou trakci na městské tramvajové síti a dieselový pohon (resp. dieselgenerátor dodávající elektřinu pro elektromotory) na příměstských tratích. Fotografie ukazuje dvě takovéto „vrčící“ vlakotramvaje linek C13 a C14, míjející se na širé trati.

Pro jejich zavedení bylo třeba na hlavním nádraží vybudovat kolejové napojení vlakotramvají na celostátní železniční síť. Jak je vidět na fotografii níže, na hlavním nádraží tak dnes cestující najde doslova vše pod jednou střechou: modrou městskou tramvaj, červenou vlakotramvaj a vpravo nahoře vlaky „klasické“ železnice.

V dalších etapách rozvoje tohoto dopravního systému se počítá s jeho provozováním také na dalších železničních tratích elektrifikovaných výše zmíněným systémem 15 kV 16 2/3  Hz a k tomu jsou objednána i vícesystémová elektrická vozidla.

Různé výšky nástupišť, přizpůsobivá vozidla

Nezávisle na pohonu si musí vozidla poradit s různou úrovní nástupišť, tak aby byl vždy zajištěn bezbariérový přístup. Zdejší tramvaje mají nástupiště 24 cm nad kolejnicí, zatímco u vlaků je to 38 cm nebo 55 cm. To je řešeno různou výškou nástupišť a různou výškou nástupních prostor u různých dveří téhož vozidla, čemuž pak odpovídá i řešení jejich interiéru (viz foto dole).

Protože i zde platí, že tramvajové a železniční kolejnice mají jiný profil, musí být kola tvarována kompromisně tak, aby umožnila bezpečnou jízdu po obou typech kolejnic. Dále musí vlakotramvaj umožňovat zabezpečení jízdy podle železničních i tramvajových předpisů. Je tedy například vybavena vlakovou houkačkou nebo systémem automatického vlakového zabezpečení, který na železniční trati při nedodržení povolené rychlosti nebo projetí návěstí „Stůj“ vlak samočinně zastaví.

Podobně musí chemnitzské vlakotramvaje splňovat i další požadavky na bezpečnost, například zvýšenou pevnost oproti běžným tramvajím pro případ kolize s jiným železničním vozidlem.

Plánovaný rozvoj tohoto drážního systému je prozatím zhruba před polovinou. Přesto už nyní je zřejmé, že počet cestujících vzrostl oproti původnímu stavu o stovky procent, čímž se chemnitzská vlakotramvaj řadí mezi 15 nejúspěšnějších regionálních železnic v Německu.

Vlastní dojmy

Sama příprava cesty za chemnitzskými vlakotramvajemi byla tak trochu adrenalinový zážitek. V posledních měsících totiž tento pozoruhodný dopravní systém postihla vlna nepředvídatelných stávek jejích řidičů za ekonomické požadavky pod taktovku odborové centrály německých strojvedoucích. Řidiči vlakotramvají jsou ovšem součástí městského a regionálního – nikoli celostátního – dopravního systému, čemuž odpovídají i reálně možné finance zaměstnavatele. Kromě příznivého počasí pro fotografování a únosného minima letních výluk bylo tedy nutno vystihnout také den, kdy se právě nestávkovalo.

Asi největším dojmem byla účelnost a spolehlivost vlakotramvají, jezdících ve všední den odpoledne v půlhodinovém taktu mezi poměrně hustými intervaly městských tramvají. Přijely vždy na čas a přechod mezi příměstskou železnicí a městskou dopravou tuto spolehlivost nijak nenarušoval. 

Pro nás zvyklé na bateriovou elektromobilitu ovšem působil vrčící a kouřící diesel Citylinků na předměstí v kombinaci s jejich tramvajovým vzhledem poněkud zvláštně. Je samozřejmě otázkou, zda a za jakých podmínek by bylo možné využít místo dieselagregátu trakční baterie tak, jak to známe z historie parciálních trolejbusů.

Trochu zmatení jsme byli také z různé výšky dveří, nástupišť a podlah u tohoto vozidla. Zvláště ve městě nám nebylo na první pohled vždy jasné, kde se nastoupí bez bariér a kde bude cestující balancovat na vysunutých schůdcích (viz na fotografii vzadu). Zřejmě je to ale otázka zvyku.

Interiér nicméně působí velmi útulně a bylo zřejmé, že vyhovuje městskému i příměstskému režimu.

Úhrnem vzato na nás chemnitzské vlakotramvaje působily jako příjemný závan moderní doby uprostřed průmyslového města nesoucího i po pětatřiceti letech stopy bývalé Německé demokratické republiky, kdy se jmenovalo Karl-Marx-Stadt. Přejme tedy tomuto pozoruhodnému dopravnímu systému další úspěšný rozvoj plný zájmu cestujících a v neposlední řadě také rozumné odboráře.

redakce Smartcityvpraxi.cz

Foto © archiv redakce Smartcityvpraxi.cz

 Přečtěte si také:

Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy: Zpráva z konferencí Smart city v praxi IX a Efektivní elektromobilita v organizacích IV

21.3.2024 Ve dnech 19. a 20. 3. proběhly, opět jako doprovodný program veletrhu AMPER, v areálu brněnského výstaviště dvě odborné konference pořádané provozovateli tohoto portálu: 9. ročník konference Smart city v praxi a 4. ročník konference Efektivní elektromobilita v organizacích. Konference byly zaměřeny na moderní technologie v mobilitě, energetice a dalších oblastech, včetně problematiky strategického řízení a financování. Konferencí se dohromady zúčastnilo na 130 odborníků z řad veřejných služeb, municipalit, dopravců, škol a dalších relevantních organizací.

Celý článek zde


Aby chytré město nebylo hloupé: MMR ČR vydalo publikaci autorského týmu našeho portálu o poučení z dobrých příkladů i z chyb

3.10.2023 Praktické realizaci konceptu smart city napomůže publikace MMR ČR s názvem „Aby chytré město nebylo hloupé“, která právě vychází v jeho edici ObcePro. Publikaci zpracoval autorský tým provozovatelů a spolupracovníků tohoto portálu pod vedením Jakuba Slavíka, zkušeného konzultanta a autora čtivě podaných odborných manažerských publikací. Publikace je přehledně členěna do tematických okruhů, jako např. strategie smart city, inteligentní městská mobilita, inteligentní energetika a služby, informační a komunikační technologie nebo spolupráce veřejného a soukromého sektoru. V každém z nich nejprve čtenáře stručně uvede do problému, a poté na případových studiích z domácí i zahraniční praxe ukáže, kde se kdy stala chyba a jak se chyb vyvarovat.

Další informace a možnost stažení publikace zde
Naše služby pro Váš marketing

Marketing je řídící proces pro identifikaci, předvídání a uspokojování požadavků zákazníků za účelem dosažení zisku. Takto vymezený marketing představuje řešení několika základních otázek, jakými jsou identifikace potřeb zákazníků, vymezení cílových segmentů trhu a vytváření konkurenční výhody pro každý z nich. Tak rozumí marketingu i naše konzultační firma a její tým. Její služby orientované na marketingové řízení v soukromém i veřejném sektoru mohou jejich zákazníkům významně přispět k efektivnímu oslovování trhu.

Další podrobnosti k nabízeným službám jsou k dispozici ZDE:


Cyklus odborných konferencí „Smart city v praxi“, „Efektivní elektromobilita v organizacích“ a „Elektrické autobusy pro město“

Konference „Elektrické autobusy pro město“ se již od svého prvního běhu v říjnu 2013 vyprofilovala jako zcela ojedinělá prezentační a vzdělávací akce i jako místo vzájemné výměny aktuálních zkušeností mezi profesionály z elektrické osobní dopravy. Díky svému zaměření na konkrétní téma, konkrétní prezentující a konkrétní publikum se tato konference stala prostředkem přímé komunikace mezi výrobci elektrobusů a trolejbusů (včetně jejich komponent a infrastruktury) a jejich provozovateli a uživateli. V neposlední řadě zde hrají důležitou roli i zástupci institucí, které rozhodují o financování této dopravy, nebo mají v tomto ohledu aktuální a spolehlivé informace. Konference „Smart city v praxi“ je zaměřena především na ty zástupce měst a obcí a veřejných organizací, kteří se budou rozhodovat o volbě konkrétních řešení od konkrétního dodavatele pro definování a naplňování investičních projektů, jimiž je koncept smart city v daném městě realizován. Konference Efektivní elektromobilita v organizacích je určena odborné veřejnosti z řad průmyslu a ostatních relevantních organizací, správcům jejich vozového parku, dalším zájemcům o tuto problematiku, příp. školám či městským službám.

Pozvánky na tyto konference a zprávy z těchto a dalších konferencí včetně prezentací a videozáznamů přednášek naleznete v naší rubrice Konference zde


K jádru věci – náš manažerský a ekonomický blog

Oba naše portály Proelektrotechniky.cz a Smartcityvpraxi.cz jsou zaměřeny převážně na novinky a zajímavé informace ze světa moderních technologií, chytrých měst a obcí a souvisejících projektů. Naše odbornost je nicméně širší. Hlavní konzultant a majitel naší firmy Jakub Slavík je vzděláním a profesí ekonom a manažerský poradce i praktický učitel, kterému se běžné zážitky z konzultační práce přetvářejí do poučných příběhů ze života. Tyto příběhy a postřehy, svým obsahem převážně ekonomické a manažerské, tak trochu přesahují zaměření našich portálů. Mají tu ale své místo, protože jdou, jak řečeno v názvu této rubriky, k jádru věci.

Přečtěte si zde:


Živá strategie pro chytré město, obec či region: nabízíme naše služby odborného poradenství

Základem úspěšného „chytrého“ města, obce či regionu je jeho strategie. Aby takováto strategie byla prakticky použitelným a stále „živým“ dokumentem, k tomu nabízí provozovatel tohoto portálu, naše konzultační firma Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services, městům, obcím a dalším zainteresovaným osobám své odborné služby. Opíráme se při nich o čtvrtstoletí praxe v manažerském poradenství, z toho téměř sedm let při rozvoji smart citíes v ČR, v neposlední řadě jako spoluautoři aktualizované oficiální metodiky smart city nebo vítězné strategie smart city Blatná.

Celý článek zde


Consulting Services: Naše odborné služby

Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services je konzultační firma v oblasti inovativních technologií pro dopravu a smart city (včetně energetiky a vodíkových technologií), která rovněž provozuje informační portály www.smartcityvpraxi.cz a www.proelektrotechniky.cz a organizuje odborné akce. V rámci našich odborných služeb Vám nabízíme vypracování strategie smart city, spolupráci na vytváření strategických dokumentů, vytváření a realizace projektů pro smart city, další odborné konzultační služby (studie, průzkumy, analýzy), vytváření a realizace dalších projektů s inovativními technologiemi (automatická vozidla, vodíkové technologie, elektromobilita aj.), specializované vzdělávací akce „na klíč“, prezentační a autorské služby (prezentace na konferencích, portálech). Celý článek zde


Smart city v praxi: první kniha českého autora o konceptu smart city a jeho zavádění v každodenním životě


Chytrým městem, obcí, či regionem, označovaným souhrnně pojmem „smart city“, rozumíme koncept strategického řízení, při němž jsou využívány moderní technologie z oblasti energetiky a služeb, mobility a informatiky pro ovlivňování kvality života ve městě, a následně k dosahování hospodářských a sociálních cílů. Nejde tedy o pouhé „digitální město“ nebo o nepromyšlené pořizování nákladných moderních technologií pro potřebu měst a regionů, jak je tento pojem někdy mylně interpretován. Zhruba stopadesátistránková barevná publikace Smart city v praxi s bohatým obrazovým doprovodem je přednostně určena jako praktická příručka těm, pro něž koncept smart city představuje každodenní práci řídících pracovníků a specialistů při vytváření strategie chytrého města a při jejím naplňování pomocí projektů moderních technologií. 

Více o knize zde

Knihu je možné zakoupit v e-shopu vydavatelství Profi Press zde





















http://www.proelektrotechniky.cz/elektromobilita.php





















Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services