Přečtěte si: Moderní technologie v elektrické dopravě: zpráva z konference

Home | O smart city | Zajímavé projekty | Moderní technologie    
  O nás | Rozhovory-komentáře | Konference | Partneři | Kontakty

Webová aplikace čistáOVA pomáhá udržovat veřejné prostory Ostravě

9.4.2021 Jedním z měst, které se snaží zapojit do péče o veřejné prostory širokou veřejnost, je Ostrava. Slouží tomu i její webová aplikace čistáOVA, která byla spuštěna v květnu 2018, a do poloviny března 2021 jejím prostřednictvím obdrželo město od občanů více než 5,5 tisíce podnětů.

Aplikace ČistáOVA umožňuje jednoduše hlásit závady na území města, ať už jde o rozbitý chodník, uschlý strom, nepořádek v ulicích nebo třeba poškození mobiliáře v parcích či na dětských hřištích. Funguje na počítačích, tabletech i na mobilních telefonech. Veřejnost v ní může také sledovat, v jakém stavu je řešení jejich požadavku.

Aplikace (viz obrázek) je velmi jednoduchá. Zájemci ji nemusí odnikud stahovat, ale najdou ji na webových stránkách cistaova.ostrava.cz. Své připomínky mohou směřovat do konkrétních kategorií, jako je zeleň, cesty a chodníky, lavičky, autovraky a podobně. Stačí jen závadu či problém vyfotit, stručně popsat, připojit adresu nebo umístit značku do mapy, která je součástí aplikace. Kontaktní centrum hlášení zkontroluje a podnět zašle na příslušný městský úřad či instituci k řešení. Přímo v aplikaci potom uživatelé mohou sledovat, jestli se už jejich podnět řeší a následně, zda již byla závada odstraněna.

Nejčastěji hlášení v aplikaci upozorňovala na problémy s cestami a chodníky (1574), nepořádek v ulicích (1211), stav zeleně (808), černé skládky (495) a poškozená dětská hřiště a lavičky (284). Nejvíce hlášení (2400) pocházelo z městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Vyřešeno bylo bezmála pět tisíc hlášení, některá se ještě řeší. Ojediněle se také jednalo o oblasti, které nespadají pod město Ostravu, jako jsou například komunikace, které spravuje Správa silnic MSK, cyklostezky mimo katastr města a další. Ale i tyto podněty jsou předávány k řešení příslušným institucím a úřadům. Nejvíce podnětů bylo do aplikace nahlášeno za rok 2019 v březnu, a to 330 podnětů, za loňský rok bylo nejvíce hlášení v červenci – 238. Dohromady bylo do aplikace podáno již 5670 podnětů.

Rychlost, s jakou se daří podněty řešit, je velmi rozdílná, záleží na jejich povaze. Například zajistit úklid nepořádku kolem popelnic nebo na dětském hřišti lze poměrně rychle, ale skácení přestárlých stromů musí počkat na období vegetačního klidu a konec hnízdění ptáků, nebo oprava chodníku na technologické možnosti a volné personální kapacity.

Aplikace čistáOVA neslouží k hlášení závad, které ohrožují život, zdraví a majetek. V těchto případech se občané musejí obracet přímo na linku 156, stejně jako u dopravních přestupků, například při zjištění špatného parkování apod.

redakce Smartcityvpraxi.cz, s využitím podkladů města Ostravy

Ilustrační foto © archiv redakce Smartcityvpraxi.cz

Obrázek © Statutární město Ostrava

Další informace zde 

 Přečtěte si také:

Řídicí systém Driivz: ČEZ a Volvo společně pro chytrou elektromobilitu

29.3.2021 Specialista na dobíjecí software pro e-mobilitu, společnost Driivz, do níž ČEZ investoval prostřednictvím svého fondu Inven Capital již před dvěma lety, přilákala v polovině března 2021 dalšího významného investora: Volvo Group. S Driivz rozvíjí pilotní projekt inovativního řešení dobíjecí infrastruktury právě pro nákladní automobily. Software od Driivz pohání od roku 2020 i dobíječky ČEZ.

Celý článek zde


Portál Pražana se dále rozvíjí: plány na rok 2021

16.3.2021 Portál Pražana, který hlavní město spustilo na konci září 2020, slouží k snazší komunikaci obyvatelů metropole směrem k Magistrátu hl. m. Prahy, úřadům městských částí a městským organizacím. Fungování tohoto portálu a jeho další rozvoj zajišťuje městská společnost Operátor ICT, a.s. (OICT). Začátkem března 2021 byly veřejnosti představeny další plány jeho rozvoje.

Celý článek zde


Tábor – z cyklu fotoreportáží o českých smart cities

8.3.2021 V chytrém Táboře se prolíná historie a současnost využívající chytrá řešení. Hned před nádražní budovou nám to připomene 117letá Elinka, tedy první česká elektrifikovaná dráha z Tábora do Bechyně, jejíž elektrárna napájela rovněž první tamní elektrické veřejné osvětlení. Současnost moderní mobility ve městě, to je podpora elektromobility a cyklistiky, chytré parkování nebo moderní autobusové nádraží. Moderní technologie se tu nevyhýbají ani odpadovému hospodářství. A rozhodně nelze zapomenout na množství městské zeleně s herními prvky nebo na „táborské moře“ – rybník Jordán, oblíbený mezi obyvateli i vodním ptactvem.

Podívejte se:


Pražská aplikace Pozor tramvaj! Už měsíc v provozu

2.3.2021 Ačkoli tramvaje jezdí po ulicích jako automobily, jsou to kolejová vozidla se všemi příležitostmi i úskalími. K nim patří zejména malý jízdní odpor kovového kola na kovové kolejnici, který činí provoz velmi efektivním, ale prodlužuje zábrzdnou dráhu. Ne každý chodec si to uvědomuje. Od začátku února 2021 proto testuje Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) na tramvajových linkách 9, 11 a 22 novou bezpečnostní aplikaci „Pozor tramvaj!“.

Celý článek zde


Strategický marketing veřejných služeb: několik užitečných poznatků pro dnešní dobu

26.2.2021 Tento článek vznikl na popud kolegů žurnalistů zabývajících se veřejným sektorem. Jeho cílem je ukázat některé principy a nástroje strategického marketingového řízení aplikované na veřejné služby. Vodítkem je přitom tzv. marketingový mix, zahrnující produkt (tj. zboží či službu), cenu, místo (trh) a propagaci. Článek nemá ambice dodat v několika odstavcích a obrázcích ucelené manažerské školení, ale spíše nasměrovat čtenáře k dalšímu vzdělávání v tomto oboru.

Celý článek zde


Jak si „srovnat svoje smart noty“: nabízíme interaktivní školení smart city pro města, obce a regiony

Řada českých měst a obcí má v současné době zájem o postavení „smart city“ či „chytré obce“ a k tomuto postavení již často podniká konkrétní kroky. Problém je, že pojem smart city provází v ČR (ostatně i jinde ve světě) řada nedorozumění – od pojímání smart city jako pouhého „digitálního města“ po technické výstřelky typu „chytré“ lavičky. V této situaci se provozovatelé našeho portálu, firma Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services, rozhodli nabídnout městům, obcím a dalším institucím zainteresovaným na rozvoji „smart“ konceptu krátké interaktivní školení pro praktickou realizaci tohoto konceptu v jejich konkrétních podmínkách.

Celý článek zde

Smart city v praxi: první kniha českého autora o konceptu smart city a jeho zavádění v každodenním životě


Chytrým městem, obcí, či regionem, označovaným souhrnně pojmem „smart city“, rozumíme koncept strategického řízení, při němž jsou využívány moderní technologie z oblasti energetiky a služeb, mobility a informatiky pro ovlivňování kvality života ve městě, a následně k dosahování hospodářských a sociálních cílů. Nejde tedy o pouhé „digitální město“ nebo o nepromyšlené pořizování nákladných moderních technologií pro potřebu měst a regionů, jak je tento pojem někdy mylně interpretován. Zhruba stopadesátistránková barevná publikace Smart city v praxi s bohatým obrazovým doprovodem je přednostně určena jako praktická příručka těm, pro něž koncept smart city představuje každodenní práci řídících pracovníků a specialistů při vytváření strategie chytrého města a při jejím naplňování pomocí projektů moderních technologií. 

Více o knize zde

Knihu je možné zakoupit v e-shopu vydavatelství Profi Press zde


Cyklus odborných konferencí „Smart city v praxi“ a „Elektrické autobusy pro město“

Konference „Elektrické autobusy pro město“ se již od svého prvního běhu v říjnu 2013 vyprofilovala jako zcela ojedinělá prezentační a vzdělávací akce i jako místo vzájemné výměny aktuálních zkušeností mezi profesionály z elektrické osobní dopravy. Díky svému zaměření na konkrétní téma, konkrétní prezentující a konkrétní publikum se tato konference stala prostředkem přímé komunikace mezi výrobci elektrobusů a trolejbusů (včetně jejich komponent a infrastruktury) a jejich provozovateli a uživateli. V neposlední řadě zde hrají důležitou roli i zástupci institucí, které rozhodují o financování této dopravy, nebo mají v tomto ohledu aktuální a spolehlivé informace. Konference „Smart city v praxi“ jsou zaměřeny především na ty zástupce měst a obcí a veřejných organizací, kteří se budou rozhodovat o volbě konkrétních řešení od konkrétního dodavatele pro definování a naplňování investičních projektů, jimiž je koncept smart city v daném městě realizován.

Pozvánky na tyto konference a zprávy z těchto a dalších konferencí naleznete v naší rubrice Konference zde


Consulting Services: Naše odborné služby

Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services je konzultační firma v oblasti inovativních technologií pro dopravu a smart city (včetně energetiky a vodíkových technologií), která rovněž provozuje informační portály www.smartcityvpraxi.cz a www.proelektrotechniky.cz a organizuje odborné akce. V rámci našich odborných služeb Vám nabízíme vypracování strategie smart city, spolupráci na vytváření strategických dokumentů, vytváření a realizace projektů pro smart city, další odborné konzultační služby (studie, průzkumy, analýzy), vytváření a realizace dalších projektů s inovativními technologiemi (automatická vozidla, vodíkové technologie, elektromobilita aj.), specializované vzdělávací akce „na klíč“, prezentační a autorské služby (prezentace na konferencích, portálech). Celý článek zde

























http://www.proelektrotechniky.cz/elektromobilita.php




















Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services