Přečtěte si: Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy

Home | O smart city | Zajímavé projekty | Moderní technologie    
  O nás | Rozhovory-komentáře | Konference | Partneři | Kontakty

Zateplení, nová svítidla, regulace vytápění: Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze zahájila rozsáhlý projekt EPC

27.5.2022 Fakultní Thomayerova nemocnice zahájila v posledním květnovém týdnu 2022 rozsáhlý projekt energetických úspor. Jeho cílem je výrazné zlepšení vnitřního komfortu, přičemž areál zároveň podstatně sníží energetickou náročnost provozu: během 5 let dosáhne úspora 18 GWh zemního plynu a 10 GWh elektřiny. Projekt je realizován metodou energetických úspor se zárukou (EPC), a tak má tuto úsporu nemocnice garantovánu přímo ve smlouvě. Projekt realizují ve sdružení společnosti METROSTAV DIZ, ENESA z holdingu ČEZ ESCO a METROSTAV.

Projekty EPC

Podstatou projektů EPC je financování investičních projektů energetického hospodářství – tj. zařízení na dodávku a využití energie (obvykle tepla a elektřiny) v budovách a jiných objektech – z dosažených úspor energie. Projekt EPC obvykle zahrnuje návrh energetického hospodářství, dodání a instalaci energetických zařízení, pravidelnou údržbu zařízení po dobu trvání projektu a v neposlední řadě měření a vyhodnocování dosažených úspor.

Jde tedy o dodávku na klíč. V tomto případě však náklady spojené s realizací projektu nese dodavatelská firma. Ta rovněž nese plnou zodpovědnost za vhodnou volbu použité technologie, dodávku a následný provoz. Způsoby financování projektu přitom mohou být různé – bankovní půjčkou i z jiných zdrojů.

Metodu EPC je v ČR možné již třetím rokem kombinovat s dotacemi, například v rámci OP ŽP či OP PIK. Díky tomu vznikají komplexní projekty, kde jsou nová zařízení propojena chytrou technologií a vzniklá úspora energie je navýšena o přínos zateplení pláště budovy a nových oken. Ideální pro kombinaci EPC s dotacemi jsou právě projekty v nemocnicích, kde je často potřeba provést i řadu stavebních úprav, aby byla úspora co nejvyšší.

Projekt EPC v Thomayerově nemocnici

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) v pražské Krči patří mezi tradiční a největší zdravotnická zařízení v ČR. Zřizovatelem je Ministerstvo zdravotnictví ČR. V roce 2018 oslavila své 90. výročí a zajišťuje zdravotní péči pro jednu z největších spádových oblastí v Praze. Ta zahrnuje MČ Prahy 4 a část Středočeského kraje. Zajišťuje zároveň specializovanou léčbu v mnoha oborech pro pacienty z celé ČR. Ve FTN pracuje téměř 2 600 zaměstnanců. FTN má celkem 13 klinik a více než 1000 lůžek.

Fakultní Thomayerova nemocnice byla slavnostně otevřena již v roce 1928 jako jedno z nejmodernějších zařízení tohoto typu v Evropě. Stalo se tak u příležitosti 10. výročí vzniku první Československé republiky. Řada objektů je tak památkově chráněna, dřevěná okna budou nově nahrazena jejími přesnými replikami.

Právě zahájený projekt představuje největší projekt EPC realizovaný ve fakultních nemocnicích v Česku, a to za plného provozu.

Tento projekt energetických úspor zahrnuje zateplení střech i obvodových stěn, výměnu oken a vchodových dveří a modernizaci osvětlení. Téměř 11 500 svítidel bude nahrazeno moderním LED osvětlením, které bude mít o 60 % nižší spotřebu energie ve srovnání se stávajícími typy, což představuje úsporu 4,6 mil. Kč ročně.

V plánu je rovněž instalace pokročilého systému regulace vytápění jednotlivých místností podle způsobu či času využití. Každá místnost si tak automaticky řídí dodávku tepla podle vlastní okamžité potřeby nezávisle na ostatních prostorách. V pokojích, sesternách či jídelnách tak bude možné udržovat vyšší teplotu než na chodbách, toaletách či schodištích – vždy s ohledem na vnitřní komfort a rozumnou spotřebu energie.

Roční garance energetických úspor v rámci tohoto projektu činí 7,1 mil. Kč v cenách roku 2021. V roce 2022 budou úspory ještě vyšší vzhledem k cenám energií. Nemocnice přitom sníží spotřebu plynu a elektřiny minimálně o 30 %. Jednoznačným ekologickým přínosem je očekávaná roční úspora 2 517 tun emisí CO2. Stejné množství například vyprodukuje za 1 den provozu klasický elektrárenský blok o výkonu 100 MW.

Celková investice dosáhne téměř 365 mil. Kč bez DPH, z toho úsporná opatření stavebního charakteru ve výši 318 mil. Kč a na moderní úsporné energetické technologie půjde 47 mil. Kč.

Investici pokryjí ze 45 % dotace z evropských zdrojů v rámci Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). 50 % výdajů bude hrazeno ze státního rozpočtu. Ostatní náklady budou hrazeny z rozpočtu nemocnice a pokryty dosaženými úsporami.

redakce Smartcityvpraxi.cz

Foto © ČEZ

Další informace zde

 Přečtěte si také:

Spolkové bydlení: Město poskytne pozemek, na kterém si lidé postaví dům. Přihlašování je už spuštěno

2.5.2022 Situaci s předraženým bydlením se snaží řešit i město Brno. Od 21. dubna 2022 běží půlroční lhůta, ve které se mohou zájemci hlásit do nového projektu spolkového bydlení. V něm město poskytne bezplatně na 99 let pozemek, na kterém si lidé do 45 let sdružení do spolku postaví za vlastní peníze bytový dům. První spolkový dům by mohl vzniknout v proluce Cejl 123. Na tomto pozemku mohou po změně územního plánu být vystavěny byty o čisté podlahové ploše 535,5 m2 (pro představu je to zhruba 8–12 bytů, v závislosti na dispozicích).

Celý článek zde


Brožura „Příběhy chytrých pomocníků“ - čtvrté vydání

24.3.2022 V březnu 2022, u příležitosti konference Smart city v praxi VII, vyšlo již čtvrté vydání brožury „Příběhy chytrých pomocníků“. A že se po pandemickém bezčasí věci opět dávají do pohybu, je tato brožura z velké části zaměřena na chytrou mobilitu, ať už po ulicích nebo po vodě, při přepravě cestujících nebo nákladu. Pozornosti ovšem neunikly ani moderně koncipované energetické služby a další chytrá řešení. A abychom nezapomněli, významnou roli vždy hrají lidé, kteří nezřídka pocházejí z různých prostředí a musí se mezi sebou domluvit.
            

Celá brožura – čtvrté vydání, je k dispozici ke stažení ve formátu pdf zde


Moderní technická a organizační řešení pomáhají ekonomice měst a obcí, životnímu prostředí i energetické soběstačnosti

22.3.2022 Dne 22. března 2022 proběhl v pražském hotelu Olympik další, již sedmý, ročník již tradiční konference pořádané provozovateli tohoto portálu, konzultační firmou Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services. Již tradičně se konala v hybridním formátu, tj. prezenčně a zároveň v přenosu online. Konference se konala pod záštitou místopředsedy vlády pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj a primátorky statutárního města Brna.

Celý článek zde


K jádru věci – náš manažerský a ekonomický blog

24.10.2021 Oba naše portály Proelektrotechniky.cz a Smartcityvpraxi.cz jsou zaměřeny převážně na novinky a zajímavé informace ze světa moderních technologií, chytrých měst a obcí a souvisejících projektů. Naše odbornost je nicméně širší. Hlavní konzultant a majitel naší firmy Jakub Slavík je vzděláním a profesí ekonom a manažerský poradce i praktický učitel, kterému se běžné zážitky z konzultační práce přetvářejí do poučných příběhů ze života. Tyto příběhy a postřehy, svým obsahem převážně ekonomické a manažerské, tak trochu přesahují zaměření našich portálů. Mají tu ale své místo, protože jdou, jak řečeno v názvu této rubriky, k jádru věci.

Přečtěte si zde:


Brožura Příběhy chytrých pomocníků

Naše brožura Příběhy chytrých pomocníků vychází již od roku 2019 jako doprovodná publikace našich každoročních konferencí Smart city v praxi. Velmi nás těší setrvalý zájem municipalit o chytrá řešení pro normální život v chytrých městech a zájem průmyslu takováto řešení vyvíjet, zkoušet a dodávat. K tomu, aby se tyto zájmy potkaly, je tu i tato naše brožura.Čtenáři v ní najdou zajímavé a čtivě podané příklady praktického využití moderních technologií ve městech.

Přejeme příjemné počtení a spoustu inspirace. 

Všechna vydání naší brožury Příběhy chytrých pomocníků jsou k dispozici zde


Živá strategie pro chytré město, obec či region: nabízíme naše služby odborného poradenství

22.4.2021 Základem úspěšného „chytrého“ města, obce či regionu je jeho strategie. Aby takováto strategie byla prakticky použitelným a stále „živým“ dokumentem, k tomu nabízí provozovatel tohoto portálu, naše konzultační firma Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services, městům, obcím a dalším zainteresovaným osobám své odborné služby. Opíráme se při nich o čtvrtstoletí praxe v manažerském poradenství, z toho téměř sedm let při rozvoji smart citíes v ČR, v neposlední řadě jako spoluautoři aktualizované oficiální metodiky smart city nebo vítězné strategie smart city Blatná.

Celý článek zde


Fotoreportáže z našich smart měst a obcí

V létě 2020 zpracovával provozovatel tohoto portálu, naše firma Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services, analýzu a zhodnocení vybraných strategií českých smart měst, obcí a regionů. 

Podívejte se:


Consulting Services: Naše odborné služby

Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services je konzultační firma v oblasti inovativních technologií pro dopravu a smart city (včetně energetiky a vodíkových technologií), která rovněž provozuje informační portály www.smartcityvpraxi.cz a www.proelektrotechniky.cz a organizuje odborné akce. V rámci našich odborných služeb Vám nabízíme vypracování strategie smart city, spolupráci na vytváření strategických dokumentů, vytváření a realizace projektů pro smart city, další odborné konzultační služby (studie, průzkumy, analýzy), vytváření a realizace dalších projektů s inovativními technologiemi (automatická vozidla, vodíkové technologie, elektromobilita aj.), specializované vzdělávací akce „na klíč“, prezentační a autorské služby (prezentace na konferencích, portálech). Celý článek zde


Smart city v praxi: první kniha českého autora o konceptu smart city a jeho zavádění v každodenním životě


Chytrým městem, obcí, či regionem, označovaným souhrnně pojmem „smart city“, rozumíme koncept strategického řízení, při němž jsou využívány moderní technologie z oblasti energetiky a služeb, mobility a informatiky pro ovlivňování kvality života ve městě, a následně k dosahování hospodářských a sociálních cílů. Nejde tedy o pouhé „digitální město“ nebo o nepromyšlené pořizování nákladných moderních technologií pro potřebu měst a regionů, jak je tento pojem někdy mylně interpretován. Zhruba stopadesátistránková barevná publikace Smart city v praxi s bohatým obrazovým doprovodem je přednostně určena jako praktická příručka těm, pro něž koncept smart city představuje každodenní práci řídících pracovníků a specialistů při vytváření strategie chytrého města a při jejím naplňování pomocí projektů moderních technologií. 

Více o knize zde

Knihu je možné zakoupit v e-shopu vydavatelství Profi Press zde


Cyklus odborných konferencí „Smart city v praxi“, „Efektivní elektromobilita ve smart city“ a „Elektrické autobusy pro město“

Konference „Elektrické autobusy pro město“ se již od svého prvního běhu v říjnu 2013 vyprofilovala jako zcela ojedinělá prezentační a vzdělávací akce i jako místo vzájemné výměny aktuálních zkušeností mezi profesionály z elektrické osobní dopravy. Díky svému zaměření na konkrétní téma, konkrétní prezentující a konkrétní publikum se tato konference stala prostředkem přímé komunikace mezi výrobci elektrobusů a trolejbusů (včetně jejich komponent a infrastruktury) a jejich provozovateli a uživateli. V neposlední řadě zde hrají důležitou roli i zástupci institucí, které rozhodují o financování této dopravy, nebo mají v tomto ohledu aktuální a spolehlivé informace. Konference „Smart city v praxi“ je zaměřena především na ty zástupce měst a obcí a veřejných organizací, kteří se budou rozhodovat o volbě konkrétních řešení od konkrétního dodavatele pro definování a naplňování investičních projektů, jimiž je koncept smart city v daném městě realizován. Elektromobilita jako součást konceptu inteligentních měst vytváří příležitost k efektivnímu využívání osobních a užitkových elektromobilů pro ozdravění prostředí ve městech a regionech. Zároveň otevírá možnosti spolufinancování z evropských zdrojů pro příslušně zaměřené projekty. Konference Efektivní elektromobilita ve smart city se těmito tématy zabývá a je určena odborné veřejnosti z řad municipalit, městských služeb, průmyslu a ostatních organizací, správcům jejich vozového parku, příp. školám a dalším zájemcům o tuto problematiku. 

Pozvánky na tyto konference a zprávy z těchto a dalších konferencí včetně prezentací a videozáznamů přednášek naleznete v naší rubrice Konference zde


Co to je a jak funguje inteligentní město – smart city

Pojmem smart city rozumíme koncept strategického řízení města, resp. obce nebo regionu (pro jednoduchost hovořme dále pouze o „smart city“ bez dalšího rozlišení), při němž jsou využívány moderní technologie pro ovlivňování kvality života ve městě. Přitom dochází k synergiím mezi různými aktivitami a veřejnými službami, díky nimž město funguje – především doprava, logistika, bezpečnost, energetika, správa budov, atd. V konceptu smart city je současně kladen důraz na „tvrdé“ i „měkké“ aspekty řízení života ve městě a na soulad „šedé“ a „zelené“ infrastruktury města. Celý článek zde


Smart city – inteligentní město, město budoucnosti

Na redakci našeho portálu se obrátili kolegové s prosbou, abychom koncept smart city vysvětlili mladým čtenářům ve věku -nácti nebo čerstvých -ceti. Takové prosbě nejde odolat, zvlášť když ve zmíněném věku je právě teď generace našich dětí. Vymyslel jsem si tedy návštěvu ve fiktivním smart city a duchem jsem se přitom vrátil o nějakých třicet let zpátky. Redakční počítač byl najednou pryč a já posedával v moderním vlaku, s cizími nápisy za okny…

Celý článek zde

















http://www.proelektrotechniky.cz/elektromobilita.php




















Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services