Přečtěte si: Moderní technologie v elektrické dopravě: zpráva z konference

Home | O smart city | Zajímavé projekty | Moderní technologie    
  O nás | Rozhovory-komentáře | Konference | Partneři | Kontakty

City Air Management: software od Siemense pomáhá sledovat a řídit kvalitu ovzduší ve městech

12.7.2018 Města, zejména velká, jsou ohrožena emisemi z nejrůznějších zdrojů mnohem více než rozptýlené osídlení, na což upozorňuje i zpráva EEA. Je proto snaha kvalitu ovzduší ve městech průběžně monitorovat, předvídat a – nakolik je to prakticky možné – také řídit. Napomoci by tomu mělo softwarové řešení City Air Management (CyAM) představené v červenci 2018 společností Siemens v Singapuru, jednom z předních světových inteligentních měst, na setkání World Cities Summit.

CyAM je cloudový software s ovládacím panelem, který zobrazuje v reálném čase informace o kvalitě ovzduší získané ze senzorů ve městě a předpovídá vývoj hodnot na následující tři až pět dnů. Tyto předpovědi jsou vytvářeny pomocí algoritmů sdružených do neurální sítě, které čerpají z historických a aktuálních dat o kvalitě ovzduší a modelů chování počasí a dopravy (Poznámka: Neurální, či umělou neuronovou sítí obecně rozumíme jeden z výpočetních modelů používaných v umělé inteligenci, napodobující chování biologických struktur. Skládá se z umělých „neuronů“, vzájemně propojených a předávajících si signály.)

Vedení města a další rozhodující činitelé mohou využít existující data a kombinaci potenciálně možných opatření pro rozhodnutí o konkrétních krocích, které pomohou snížit koncentraci škodlivin, zejména pevných částic a oxidů dusíku, které patří k nejrizikovějším emisím (viz výše uvedená zpráva EEA). Jak konstatuje Siemens, CyAM umí například použít data získaná ze senzorů k tomu, aby nabídl výběr z možných sedmnácti opatření pro zlepšení kvality ovzduší, která lze implementovat velmi rychle. K takovým opatřením patří zavedení nízkoemisních zón, snížení nejvyšší povolené rychlosti nebo zavedení veřejné dopravy zdarma po určitou, časově omezenou dobu. Města pak mohou zkušenosti z těchto opatření začlenit do svého střednědobé a dlouhodobé strategie.

CyAM je založený na MindSphere, cloudovém otevřeném operačním systému Siemens pro internet věcí.

Na závěr je namístě poznamenat dvě věci:

Jak ukazují mj. zkušenosti s českým projektem TRAFFICSENSNET, již jen získávání dostatečně relevantních vstupních dat ze senzorů ovzduší, nezkreslených okamžitými teplotními a povětrnostními vlivy, pro softwarové zpracování v reálném čase je náročným problémem samo o sobě. Více než kde jinde zde platí známý akronym GIGO („garbage in – garbage out“, tedy „smetí dovnitř – smetí ven“). Tomuto problému je proto třeba při praktické implementaci obdobných řešení věnovat nemenší důležitost než samotnému zpracování získaných dat.

Dále je zřejmé, že opatření, uváděná výše jako „velmi rychlá“, ve skutečnosti vůbec rychlá být nemusí – záleží na vůli, odpovědnosti a reálných možnostech lidí, kteří rozhodují. Politickou a manažerskou odpovědnost při rozhodování tedy nenahradí žádný software.

redakce Smartcityvpraxi.cz

Ilustrační foto © archiv redakce Smartcityvpraxi.cz

Další informace zde

 Přečtěte si také:

Aplikace VBB jump usnadňuje dětem přepravu v berlínské městské dopravě

14.6.2018 Městskou dopravu v 3,5miliónovém německém hlavním městě Berlíně tvoří síť více než 140 km metra, cca 330 km rychlodráhy S-Bahn, téměř 190 km tramvají a přes 1600 km autobusů. Aby se v této spleti vyznaly i děti, a od malička se tak učily používat veřejnou dopravu jako přátelskou a ekologickou, přichází v červnu 2018 berlínský městský dopravce Verkehrsverbund Berlin-Brandenburg (VBB) ve spolupráci s vývojářskou firmou HaCon s aplikací pro plánování jízdy „od dveří ke dveřím“ speciálně určenou dětem pod názvem VBB jump.

Celý článek zde


Zastávkový označník s technologií e-paper: česká premiéra u DPMB

13.6.2018 Zobrazovaní technologie elektronického papíru (e-paper) má řadu výhod mimo jiné pro zastávkové označníky. V zahraničí se proto stáje více rozvíjí, například v rakouském Tyrolsku, ale i v jiných městech Rakouska či Švýcarska. Českým zájemcům se tato moderní technologie předvedla mj. v rámci prezentace společnosti VARS BRNO na konferenci Smart city v praxi III, pořádané provozovateli našeho portálu. Svoji českou premiéru v živém provozu má od června 2018 v brněnské MHD, kde ji Dopravní podnik města Brna začal testovat na zastávce Mozolky.

Celý článek zde


MaaS Madrid: mobilita jako služba v jedné aplikaci od městského dopravce

12.4.2018 Konceptem mobilita jako služba (Mobility as a Service – MaaS) rozumíme multimodální a udržitelné služby mobility reagující na potřeby zákazníků v dopravě prostřednictvím integrovaného plánování cesty a plateb na principu jednoho nákupu (one-stop-shop). Jak byla odborná veřejnost informována začátkem dubna 2018, tento koncept bude rozvíjet i španělské hlavní město Madrid prostřednictvím svého městského dopravce  Empresa Municipal de Transportes, EMT.

Celý článek zde


Aplikace Bike Citizens Analytics pomáhá plánovat městskou cyklodopravu

24.1.2018 Cyklista jede městem, už už by odbočil a bude v cíli, jenže ouha – jednosměrný provoz. Musí hledat náhradní trasu, aby nevjel do protisměru. Kromě toho ať chce nebo ne, i cyklista je účastník dopravního provozu a značky pro něj platí stejně, jako pro automobilisty. Podobně se mu do cesty může postavit rušná dopravní tepna, kterou na kole nelze bez rizika překřížit. Co nejvíce ulevit městským cyklistům od podobných situací může pomoci aplikace Bike Citizens Analytics, vyvinutá nizozemskou univerzitou NHTV Breda University a představená odborné veřejnosti v lednu 2018.

Celý článek zde


Aplikace Traffic Agent: děti v Oslo pomáhají včas předcházet dopravním problémům

17.2.2017 Informační a komunikační technologie pomáhají v chytrých městech – smart city – mimo jiné při rychlé reakci na závady na městských silničních komunikacích. Do takovéto činnosti se mohou rády a úspěšně zapojit také školní děti. Příkladem toho je šestisettisícové smart city Oslo, které již v únoru 2015 spustilo speciální aplikaci zvanou Traffic Agent. Jak byla v únoru 2017 informována odborná veřejnost, za dva roky svého fungování zaznamenala tato aplikace významné úspěchy.

Celý článek zde


SBB Reiseplaner: Švýcarské spolkové dráhy nabízejí aplikaci pro plánování cesty „od dveří ke dveřím“

6.2.2017 To, že cesta začíná u vlastních dveří (ne tedy na zastávce veřejné dopravy) a u jiných dveří zase končí, si uvědomuje stále více dopravců. Soustřeďují se pak i v osobní přepravě na to, čemu se v nákladní dopravě říká „logistický řetězec“ – tedy na usnadnění přepravy z východiska do cíle s využitím různých druhů dopravy. S řešením podporující tento přístup přicházejí v lednu 2017 Švýcarské spolkové dráhy (SBB), které nabízejí aplikaci SBB Reiseplaner. SBB Reiseplaner funguje v operačních systémech iOS a Android. Je založen na platformě Hafas od německé IT firmy HaCon. Hafas představuje univerzální aplikaci pro inteligentní systémy v hromadné dopravě, od plánování cesty po mobilní jízdenkové systémy a správu vozového parku.

Celý článek zde


Cyklus odborných konferencí „Smart city v praxi“, „Efektivní elektromobilita v organizacích“ a „Elektrické autobusy pro město“

Konference „Elektrické autobusy pro město“ se již od svého prvního běhu v říjnu 2013 vyprofilovala jako zcela ojedinělá prezentační a vzdělávací akce i jako místo vzájemné výměny aktuálních zkušeností mezi profesionály z elektrické osobní dopravy. Díky svému zaměření na konkrétní téma, konkrétní prezentující a konkrétní publikum se tato konference stala prostředkem přímé komunikace mezi výrobci elektrobusů a trolejbusů (včetně jejich komponent a infrastruktury) a jejich provozovateli a uživateli. V neposlední řadě zde hrají důležitou roli i zástupci institucí, které rozhodují o financování této dopravy, nebo mají v tomto ohledu aktuální a spolehlivé informace. Konference „Efektivní elektromobilita v organizacích“ je první konferencí svého druhu v ČR, prezentující elektromobily jako dopravní prostředek pro organizace soukromého a veřejného sektoru, ne tedy a priori jako luxusní nebo zábavní předmět pro elektromobilní nadšence a jejich sdružení. Obsah konference je cíleně zaměřen na organizace a správce jejich vozového parku.  Konference „Smart city v praxi“ je zaměřena především na ty zástupce měst a obcí a veřejných organizací, kteří se budou rozhodovat o volbě konkrétních řešení od konkrétního dodavatele pro definování a naplňování investičních projektů, jimiž je koncept smart city v daném městě realizován.

Pozvánky na tyto konference a zprávy z těchto a dalších konferencí naleznete v naší rubrice Konference zde


Consulting Services: Naše odborné služby

Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services je konzultační firma v oblasti inovativních technologií pro dopravu a smart city (včetně energetiky a vodíkových technologií), která rovněž provozuje informační portály www.smartcityvpraxi.cz a www.proelektrotechniky.cz a organizuje odborné akce. V rámci našich odborných služeb Vám nabízíme vypracování strategie smart city, spolupráci na vytváření strategických dokumentů, vytváření a realizace projektů pro smart city, další odborné konzultační služby (studie, průzkumy, analýzy), vytváření a realizace dalších projektů s inovativními technologiemi (automatická vozidla, vodíkové technologie, elektromobilita aj.), specializované vzdělávací akce „na klíč“, prezentační a autorské služby (prezentace na konferencích, portálech). Celý článek zde

























http://www.proelektrotechniky.cz/elektromobilita.php




















Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services