Přečtěte si: Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR

Home | O smart city | Zajímavé projekty | Moderní technologie    
  O nás | Rozhovory-komentáře | Konference | Partneři | Kontakty

Zajímavé projekty

Archiv článků 2020

Elektrobusy ve smart city Písek: chytrý přístup s trochou rozpaků

16.12.2020 V sychravém dopoledni 10. prosince 2020 bylo na autobusovém nádraží prvního českého smart city Písek zprovozněno nabíjení jeho pěti nových elektrobusů MHD. K této neokázalé, ale nanejvýš důležité události byla přizvána i naše redakce. V rámci chytrého řešení písecké MHD přitom nejde o pouhou náhradu „kus za kus“ dieselu za elektrobus, ale u příležitosti tohoto milníku dochází ke změně a celkovému zefektivnění linkového vedení. Chytrý je i způsob pořízení a provozování nabíjecí infrastruktury. Rozpaky naproti tomu budí použitá nabíjecí technologie. Ale popořádku.

Celý článek zde


Palivočlánkový autobus také v Irsku: Dublin testuje Caetano na „zelený“ vodík

10.12.2020 Jednou z dalších zemí EU, která se seznamuje s provozem palivočlánkových autobusů, je Irsko. Průmyslové sdružení Hydrogen Mobility Ireland slavnostně přivítalo v první polovině listopadu 2020 v jeho hlavním městě Dublinu první palivočlánkový autobus, který zde poté vyrazil do ulic na testovací provoz. Zkušebním vozidlem je portugalský 12m Caetano H2.City Gold, který měl letos svoji evropskou premiéru. Tento autobus o kapacitě až 87 cestujících je dodáván ve dvou- a třídveřové verzi. Pohání jej 180kW synchronní motor s permanentními magnety od firmy Siemens.

Celý článek zde


Modernizační fond zahajuje činnost – otevírají se předregistrační výzvy

7.12.2020 Výroba a distribuce tepelné energie z obnovitelných zdrojů, výstavba fotovoltaických elektráren nebo optimalizace spotřeby energie ve výrobních a technologických procesech, to je jen malý výčet projektů, které se mohou od konce listopadu 2020 hlásit do tzv. předregistračních výzev ze 150 miliardového Modernizačního fondu. Ten české energetice pomůže s přechodem na čisté ekologické zdroje a České republice pak s plněním národních cílů v oblasti snižování emisí skleníkových plynů a ochrany klimatu.

Celý článek zde


Špatné ovzduší v Sofii a řešení jménem superkapacitorový elektrobus

3.12.2020 V roce 2021 bude v Sofii jezdit 45 superkapacitorových elektrobusů. Průkopníkem je výrobce Chariot Motors, který se stal světovým dodavatelem tohoto inovativního řešení. Tato technologie je určena pro průběžně dobíjené elektrobusy – koncept vhodný zvláště pro města s relativně krátkými linkami a snadným přístupem k vlastnímu zdroji energie v podobě trakční sítě tramvají, trolejbusů nebo metra.

Celý článek zde


Depo pro elektrobusy v Malmö ukazuje chytré řešení pro nabíjení rozsáhlých elektrobusových parků

1.12.2020 Malmö na jihu Skandinávského poloostrova je se svými více než 300 tisíci obyvatel třetím největším švédským městem. Jeho oceánské podnebí je spíše mírné, ovšem také velmi vlhké. Zimní teploty přitom dokážou i zde klesnout až pod –20 °C. Vedle příměstských vlaků je městská hromadná doprava v Malmö zajišťována početnými autobusy provozovanými největším severským dopravcem Nobina. Tak jako mnoho dalších severských měst má i Malmö strategii mít svůj autobusový park nízkoemisní. To by ovšem nebylo možné bez robustní nabíjecí a udržovací infrastruktury pro elektrobusy. 

Celý článek zde


Praha otestuje novou technologii pro měření hladiny zaplněnosti v odpadových nádobách

25.11.2020 Městská společnost Operátor ICT (OICT) se chystá otestovat v rámci nástroje pro měření hladiny zaplněnosti v odpadových nádobách nový typ senzorů v nádobách na separovaný odpad. Veřejnost o tom byla informována v říjnu 2020. Senzor poskytuje data, která využívá Odbor ochrany prostředí MHMP pro lepší nastavení frekvence svozů u jednotlivých nádob tak, aby lépe odpovídala jejich výtěžnosti. Nástroj tak pomáhá zpřesnit rozhodování o směřování výdajů v oblasti investic do četnosti svozů.

Celý článek zde


ČEZ ESCO – realizace dobíjecích zázemí pro provoz elektrobusů

24.11.2020 Rozvoj bateriových elektrobusů s sebou přináší i nutnost řešení dodávky elektrické energie pro dobíjení. Požadavky na dobíjení je potřeba pečlivě plánovat od začátku celého procesu úvah o zavádění elektrobusů do provozu. Požadavky se v zásadě odvíjejí od způsobu využívání elektrobusů (nájezdy vozidel), požadovaných výkonů, typů dobíjecích stanic a možností připojení z hlediska distribuční soustavy. V ČR zavádějí elektrobusy jak stávající dopravní podniky, tak také soukromí dopravci. Dopravní podniky již mají obvykle zavedený provoz v elektrické trakci, využívají nasmlouvané příkony s provozovateli distribučních soustav a budují napájecí zázemí s využitím stávajících napájecích kapacit (dodatečné vyvedení výkonů z měníren apod.). Dopravci spolu s nově zaváděným provozem elektrobusů řeší výběr a výkon dobíjecích stanic především podle očekávaných provozních charakteristik.

Celý článek zde


Smart rozvaděč veřejného osvětlení založený na otevřených technologiích a na systému Tecomat Foxtrot 2

4.11.2020 Promyšlená rekonstrukce veřejného osvětlení v obcích a městech nemusí začínat prostou výměnou výbojkových svítidel za LED svítidla jenom proto, že dotace jsou podmíněny především imperativem úspor. A s přívlastkem úsporný je spojena dnes LED technologie především.  Systematičtější přístup je začínat od rekonstrukce infrastruktury. Tedy od zapínacích míst – rozvaděčů veřejného osvětlení (RVO). Od lokálních bodů rozprostřených po městě nebo obci. Tímto směrem se vydala společnost Technologie hlavního města Praha, která ověřovala tento koncept na pilotních projektech začátkem roku 2020.

Celý článek zde

Na podporu turistiky: Praha nabídne všem městům zdarma zdrojové kódy k IT systému „V Praze jako doma“

27.10.2020 Hlavní město Praha nabídne prostřednictvím městských společností Prague City Tourism a Operátor ICT (OICT) zdrojový kód k IT systému „V Praze jako doma“. Oznámila to v druhé polovině října 2020. Zájemci z řad měst a obcí mohou tento systém snadno využít pro přípravu vlastních projektů na podporu ohrožených segmentů tuzemské ekonomiky.

Celý článek zde


Dálkové vytápění v Janských lázních: přechod z páry na horkou vodu sníží ztráty tepelné energie

26.10.2020 Společnost ENESA v Janských Lázních dokončila v září 2020 konverzi z páry na horkou vodu. Laicky řečeno, v nových trubkách bude místo páry proudit horká voda. Přechod z páry na horkou vodu znamená snížení ztrát tepelné energie, což vede k nižší spotřebě paliva, snížení emisí CO2 o 3 800 tun ročně a zlepšení životního prostředí. Podívejme se zde na některé podrobnosti tohoto zajímavého projektu.

Celý článek zde


Daniel Hoan Memorial Bridge: moderní osvětlovací technika povýšila most na symbol města a místo pro události

23.10.2020 Daniel Hoan Memorial Bridge je most přes řeku Milwaukee ve stejnojmenném šestisettisícovém městě v americkém státě Wisconsin. Je přes tři kilometry dlouhý a po jeho 16m širokém povrchu vede šestiproudá silnice. Vybudován byl v letech 1970 – 1977 a stal se dominantou a ikonou města. Od října 2020 je jeho ikonická role posílena moderním propojeným architektonickým osvětlením od společnosti Signify (dříve Philips Lighting).

Celý článek zde


Obec Bratčice: náves se starou nádrží se proměnila v živé centrum

19.10.2020 Říjnové vydání časopisu Státního fondu životního prostředí Priorita představilo zajímavou případovou studii revitalizace vodní plochy v obci Bratčice v okrese Brno-venkov o sedmi stech obyvatelích. Podívejme se zde na nejzajímavější momenty tohoto pozoruhodného projektu. V Bratčicích místu neřeknou jinak než Na Bahně. Ještě nedávno to byl neutěšený prostor s typickou požární nádrží z betonových bloků ze sedmdesátých let. Ačkoli jde o náves ve středu obce, její prostor zdaleka neodpovídal požadavkům, které by měla splňovat.

Celý článek zde


Netradiční elektrobusy: elektromobilní knihovny v Göteborgu motivují děti, aby více četly

15.10.2020 Od září 2020 jezdí ve švédském Göteborgu dva elektrobusy Volvo v netradičním provedení jako pojízdné knihovny. V působivém barevném provedení, bez hluku a emisí, lákají děti ke čtení. Díky svým provozním vlastnostem přitom mohou zajíždět do bezemisních zón, dokonce i do budov – například nákupních center při různých událostech věnovaných knihám.

Celý článek zde


Šumperk má dvě nové kogenerační jednotky

14.10.2020 Kogenerační jednotky, které z plynu vyrábějí zároveň elektřinu i teplo a jsou přitom šetrné k životnímu prostředí (blíže o kogeneraci viz v naší Nápovědě k článkům), mají své pevné místo také v Šumperku. Společnost SATEZA ze skupiny ENERGIE AG BOHEMIA, která ve městě provozuje systém centrálního zásobování teplem, se rozhodla navázat na dobré zkušenosti s dodávkou tepla z již dříve nainstalované první kogenerační jednotky. Na základě toho uzavřela na přelomu září a října 2020 se společností ČEZ Energo smlouvu na dodávku tepla z dalších dvou kogeneračních jednotek, které byly v roce 2020 uvedeny do provozu.

Celý článek zde


Trojitě hybridní elektrická jednotka bude vozit cestující v Anglii

8.10.2020 Hybridní lokomotivy či elektrické jednotky pro přepravu cestujících mohou významně ušetřit energii, emise i náklady provozovatele. Specifické nároky pro jejich využití klade britská železniční síť, resp. její elektrifikovaná část, která v oblasti jihovýchodní Anglie používá napájení ze třetí kolejnice 750 V DC (jako například v pražském metru) a jinde svrchní odběr střídavou soustavou 25 kV 50 Hz AC (jako např. v jižní části české železniční sítě). Těmto požadavkům vyhovuje elektrická jednotka řady 769 Flex, jichž bylo 19 dodáno pro britského železničního dopravce Great Western Railway na konci srpna 2020.

Celý článek zde


Kogeneraci se v Prostějově daří – ČEZ zde vybuduje již sedmou kogenerační jednotku

23.9.2020 Kogenerační jednotky z plynu vyrábějí elektřinu a zároveň teplo a jsou přitom šetrné k životnímu prostředí (blíže o kogenerace viz v naší Nápovědě k článkům). Významnou podporu má tento způsob výroby energie v Prostějově. V září 2020 zde radní rozhodli o instalaci další, v pořadí již sedmé, kogenerační jednotky, která bude dodávat teplo lidem bydlícím v okolí Holandské ulice.

Celý článek zde


Palivočlánkové vlaky Alstom Coradia iLint zkušebně také do hor

17.9.2020 Celkem 31 palivočlánkových vlaků Alstom Coradia iLint se v současné době připravuje pro provoz v německých spolkových zemích Dolní Sasko a Hessensko v převážně rovinatém nebo mírně zvlněném terénu. O tyto vlaky projevil zájem také rakouský národní železniční dopravce ÖBB. Od první dekády v září 2020 do konce listopadu téhož roku bude na zkoušku provozován na hornatých regionálních tratích na jihu Rakouska.

Celý článek zde


Město Bodø: elektrobusy poprvé za polárním kruhem

11.10.2020 Město Bodø s 56 tisíci obyvateli leží na pobřeží Norska severně od polárního kruhu. Průměrné denní teploty se zde pohybují od listopadu do dubna pod nulou nebo jen mírně nad ní a pouze v létě vyšplhají „až“ k 13 °C. Měsíční úhrn srážek je zde oproti České republice až dvojnásobný. I v těchto podmínkách však budou od června 2021 jezdit elektrobusy s průběžným dobíjením OppCharge. Bude to vůbec první provoz elektrobusů za polárním kruhem.

Celý článek zde


Moskva opouští trolejbusy, nastupují elektrobusy

8.9.2020 Země bývalého Sovětského svazu byly, pokud jde o elektrickou městskou dopravu, po dlouhá léta doménou trolejbusů. Situace se však postupně mění. Více než dvanáctimiliónová Moskva, hlavní město Ruské federace, ukončila v srpnu 2020 provoz na svých posledních šesti trolejbusových linkách. Moskva však předpokládá postupnou elektrifikaci formou elektrobusů.

Celý článek zde


Detroit zahájil provoz autonomního elektrického minibusu pro seniory

7.9.2020 Detroit, který je se svými více než 270 tisíci obyvateli největším městem amerického státu Michigan, se rozhodl podpořit své seniory a další zdravotně postižené občany autonomní minibusovou linkou. Její provoz byl zahájen v polovině července 2020.

Celý článek zde


Chytré veřejné osvětlení v Rajnochovicích: vyšší bezpečnost, nižší náklady

2.9.2020 Obec Rajnochovice s více než 500 obyvateli se rozkládá v srdci Hostýnských vrchů. Díky krásné přírodě těží hlavně z turistiky a agroturistiky, stále větší zájem návštěvníků je například o jízdu po úzkokolejné Rajnochovické lesní železnici. Návštěvníkům i obyvatelům obce poslouží od konce srpna 2020 moderní veřejné osvětlení. Jejím dodavatelem je ostravská společnost ČEZ Energetické služby ze skupiny ČEZ ESCO. Nové veřejné osvětlení přineslo kvalitnější nasvícení místních komunikací, a tím i zvýšení bezpečnosti silničního provozu. Tento projekt o rozpočtu přes 2 mil. Kč byl spolufinancován z programu EFEKT.

Celý článek zde


Hybridní bateriové vlaky v Německu využijí leasing a soukromé finance

2.9.2020 Hybridní elektrické bateriové vlaky pro provoz pod trolejí i mimo trolej jsou jednou z cest, jak zavést bezemisní provoz i na neelektrifikovaných tratích. Provoz těchto vlaků, resp. elektrických jednotek pro přepravu cestujících, připravuje nyní zadavatel veřejné dopravy v německé zemi Šlesvicko-Holštýnsko NAH.SH. V srpnu 2020 byl učiněn důležitý krok k realizaci projektu – bylo zajištěno jeho financování s využitím soukromých zdrojů.

Celý článek zde


Dopravce v Kolíně nad Rýnem představil veřejnosti největší evropský park palivočlánkových autobusů – 37 vozidel

31.8.2020 Region německé metropole Kolín nad Rýnem rozvíjí už od roku 2011 palivočlánkové autobusy, které provozuje tamní regionální dopravce Regionalverkehr Köln GmbH (RVK). Park palivočlánkových autobusů tohoto dopravce je dnes největší v Evropě – činí celkem 37 vozidel. Široká veřejnost s ním byla seznámena v srpnu 2020, těsně před jeho uvedením do provozu v plném rozsahu, v areálu RVK v Meckenheimu nedaleko Kolína nad Rýnem.

Celý článek zde


Moderní technologie pomáhá lesnictví: aplikace odhaluje kůrovce ve Vysočina aréně

24.8.2020 Moderní informační technologie mohou pomáhat i v zemědělství a lesnictví. Důkazem toho je již druhé snímaní lesa ve Vysočina aréně u Nového Města na Moravě v polovině srpna 2020, při němž pomáhala aplikace od společnosti Unicorn, hlavního partnera konference Smart city FOR ARCH pořádané provozovateli tohoto portálu.

Celý článek zde


Knowledge Brief: příručka UITP shrnuje nejnovější evropské poznatky z projektů palivočlánkových autobusů

19.8.2020 Mezinárodní unie veřejné dopravy UITP ve spolupráci s projekty JIVE a JIVE 2 vydala v červenci 2020 stručné shrnutí nejnovějších zkušeností „Fuel cell buses: Best practices and commercialisation approaches“, česky „Palivočlánkové autobusy: osvědčené praxe a přístupy ke komercializaci“. Pro naše čtenáře z ní v tomto článku vybíráme některé zajímavé poznatky. V rámci projektů JIVE a JIVE 2 je nebo bude nasazeno do provozu celkem cca 290 palivočlánkových autobusů. 

Celý článek zde


MMR ČR zjednoduší práci stavebníkům – zavede od roku 2021 hromadnou elektronickou podatelnu

19.8.2020 V průběhu roku 2021 zavede ministerstvo pro místní rozvoj (MMR ČR) novou elektronickou službu, která usnadní život stavebníkům. Investoři budou moci od příštích prázdnin využít tzv. hromadnou podatelnu. Veřejnosti to oznámilo v srpnu 2020.

Celý článek zde


Kasárna pod Radobýlem: úspěšná revitalizace litoměřického brownfieldu zkolaudována

18.8.2020 Dlouhodobě nevyužívaný bývalý vojenský objekt v areálu Kasáren pod Radobýlem v Litoměřicích se v roce 2020 dočkal rekonstrukce, a to díky národnímu programu Regenerace a podnikatelské využití brownfieldů, který spravuje Ministerstvo průmyslu a obchodu a implementuje agentura CzechInvest. Kolaudace úspěšného projektu se konala v srpnu 2020. Historie kasáren sahá až ke konci 19. století, kdy Litoměřice získaly postavení důležitého vojenského centra. Od roku 1911 začala vyrůstat na severozápadním okraji města dělostřelecká kasárna jako součást 9. sborového velitelství rakouské armády. Z té doby pochází většina hodnotných staveb uvnitř areálu. 

Celý článek zde


Metoda PDB pomáhá efektivním stavbám

17.8.2020 V odborných médiích, která se věnují energeticky úspornému stavebnictví, se stále častěji skloňuje termín Design&Build (DB) nebo PDB (Performance Design&Build). S touto metodou seznámila v srpnu 2020 odbornou veřejnost blíže společnost ENESA ze skupiny ČEZ. Spolu s tím informovala i o nově vzniklých internetových stránkách na její podporu.  PDB je v ČR doposud málo využívaný způsob zadávání a smluvního zajištění stavebních zakázek formou dodávky staveb „na klíč“, který je charakteristický tím, že odpovědnost za zpracování prováděcí projektové dokumentace celé stavby a veškeré další činnosti, které povedou k dokončení stavby, je zcela přenesena na zhotovitele stavby.

Celý článek zde


Elektrobusy v Miláně mají „chytré“ nabíjení CalBatt MaeStor

5.8.2020 Italské město Milán je jedno z těch, které sází na elektrifikaci svého autobusového parku. Do roku 2030 plánuje přechod všech svých autobusů na plně elektrický pohon nebo diesel-hybrid. Jedná se v součtu o stovky elektrických autobusů. Nabíjení takového parku se již neobejde bez „chytrých“ technologií, které celý nabíjecí proces optimalizují. Milánský dopravce vsadil na italský systém Maestor fungující na platformě CatBatt od stejnojmenné italské firmy. Odborné veřejnosti byla představena na konci července 2020.

Celý článek zde


Praha propojí Portál Pražana s Portálem občana

28.7.2020 Koncem července 2020 bylo nejvyššími představiteli hlavního města Prahy a resortu vnitra podepsáno Memorandum o dlouhodobé spolupráci na projektech Portál Pražana a Portál občana. Dokument si klade na cíl podpořit rozvoj funkcionalit obou portálových řešení, zvýšit vzájemnou využitelnost portálů ze strany jejich uživatelů a zastřešit zkušenosti a znalosti mezi pracovními týmy ministerstva a hlavního města. V konečném důsledku bude vzájemná spolupráce šetřit veřejné rozpočty. Praha tak míří na českou špičku v moderních řešeních v oblasti eGovernmentu.

Celý článek zde


ČEZ spolupracuje s regiony: posiluje zásobování elektrickou energií na Králicku

17.7.2020 Úspěšnou spolupráci energetické skupiny ČEZ s regionem při jeho rozvoji znají čtenáři našich portálů na příkladu Smart regionu Vrchlabí. Dalším takovým příkladem, o němž byla veřejnost informována v červenci 2020, je region kolem orlickoústeckého městečka Králíky.

Celý článek zde


ČD Cargo zlepší klima – a aniž by to bylo řečeno, pomůže i městům

16.7.2020 ČD Cargo je dceřinou společností národního železničního dopravce České dráhy, podnikající v oboru železniční nákladní dopravy. Lokomotivní park ČD Cargo dnes tvoří více než 850 lokomotiv zastoupených v 37 typových řadách. Zhruba z jedné poloviny jde o dieselové lokomotivy, druhá polovina lokomotiv je elektrických. Z tohoto výčtu je zřejmé, že ČD Cargo má příležitost zlepšit životní prostředí v oblasti spotřeby energie, emisí a hluku. K tomu směřuje nový společensky odpovědný závazek této firmy z července 2020.

Celý článek zde


Aplikace CTS a Moovit pro MaaS: look, book and play (koukni, zarezervuj a zaplať)

15.7.2020 Koncept mobilita jako služba (Mobility as a Service – MaaS) je jednou z cest, jak zvýšit zájem veřejnosti o hromadnou dopravu. Zároveň je to oblast přitahující dodavatele inovativních technologií v oblasti hardware a software. Příkladem je spolupráce americké technologické společnosti Cubic Transportation Systems (CTS) a firmy Moovit, dceřiné společnosti Intel, zaměřené na řešení pro MaaS. Odborná veřejnost o něm byla informována v červenci 2020.

Celý článek zde


Pražský pilotní projekt „Chytrý svoz odpadu“ byl schválen radou města a bude pokračovat

3.7.2020 Projekty souvisejícími s využíváním inovativních technologií v Praze se zabývá městská společnost Operátor ICT (OICT), která je rovněž partnerem připravované konference Smart city FOR ARCH, organizované provozovateli tohoto portálu. V červnu 2020 zaznamenal významný milník její projekt „Chytrý svoz odpadu“, jehož závěrečnou zprávu schválila rada města. Hlavním cílem tohoto pilotního projektu, jehož realizace byla schválena Radou hlavního města Prahy v první polovině roku 2018, bylo vytvoření nástroje, který umožní on-line dohled stavu zaplněnosti u vytipovaných sběrných nádob na tříděný odpad (papír, plast, čiré sklo, barevné sklo, nápojové kartóny a kovové obaly). 

Celý článek zde


Klokan: školní elektrobusy v Polsku, první Solaris pro město Godzianów

1.7.2020 „Kangur – Bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły“ neboli „Klokan – bezpečná a ekologická cesta do školy“, to je název polského programu financovaného z prostředků Národního fondu pro životní prostředí a vodní hospodářství (NFOŚiGW), jehož součástí je i podpora měst při nákupu školních elektrobusů. Prvním projektem tohoto druhu je školní elektrobus Solaris pro 2,5tisícové město Godzianów poblíž Lodže, objednaný v červnu 2020.

Celý článek zde


Nové kotle, okna, dveře, měřidla i svítidla: projekt EPC největších českých studentských kolejí postoupil do své další fáze

29.6.2020 Projekt energetických úspor v 9 objektech menz a kolejí ČVUT, který ročně uspoří nejznámější české technické univerzitě 20 milionů korun a 4 125 tun CO2, postoupil koncem června 2020 do další fáze. Na největších českých kolejích probíhají práce na zateplení, výměnách oken a svítidel. Dodavatelem úsporného projektu je společnost ENESA, dcera ČEZ ESCO.

Celý článek zde


Půl miliónu nových svítidel: stát New York inovuje veřejné osvětlení v rámci programu Smart Street Lighting NY

26.6.2020 Americký stát New York má celkem 19 miliónů stálých obyvatel žijících v 62 městech – největší z nich (ale ne hlavní) je známý osmimiliónový New York City. Od roku 2018 v těchto městech probíhá konverze více než půl miliónu svítidel veřejného osvětlení na „chytré“ řešení. Jak byla informována odborná veřejnost, koncem června 2020 bylo takto vyměněno více než 50 tisíc svítidel.

Celý článek zde


Spojení nespojitelného? ČEZ a Shell spolupracují při výstavbě nabíjecích stanic

23.6.2020 Zní to snad jako spojení nespojitelného, nicméně petrolejářský gigant Shell a česká energetická skupiny ČEZ intenzivně spolupracují při budování nabíjecích stanic pro elektromobily. Rychlé dobití elektromobilu u stanic ČEZ bude napříště možné také na vybraných čerpacích stanicích Shell v České republice. Veřejnosti to bylo oznámeno v polovině června 2020.

Celý článek zde


ChargeUp: Unicorn dodal řídicí systém pro nové dobíječky vybudované v Galerii Vaňkovka

19.6.2020 Teplárny Brno ve spolupráci s městem Brno vybudovaly na začátku června 2020 dvě nové stanice značky Siemens v brněnském obchodním centru Galerie Vaňkovka. Pro vzdálenou správu a řízení stanic si společnost Teplárny Brno zvolila řešení ChargeUp od společnosti Unicorn, které zajistí jejich bezproblémový chod a zpoplatnění pro veřejnost. Nabíjecí stanice jsou dostupné v aplikaci ChargeUp ESP, a elektromobilisté si je tak mohou snadno vyhledat, navigovat k nim, vybrat dobíjecí tarif a zahájit dobíjení, za které následně mohou zaplatit kartou nebo prostřednictvím účtu FairPay. Aplikace navíc umožňuje sledovat dobíjení vzdáleně a informuje řidiče formou notifikačních zpráv, v případě potřeby je možné dobíjení vzdáleně ukončit. 

Celý článek zde


Chytré řízení mobility z Brna pro střední Anglii

18.6.2020 Konsorcium měst Warwickshire, Coventry a Nottingham vybralo společnost Siemens Mobility jako dodavatele pro zajištění údržby křižovatek vybavených světelně signalizačním zařízením (SSZ). Smlouva uzavřená 1. dubna 2020 na dobu pěti let navazuje na předchozí více než dvacetiletou úspěšnou spolupráci. Zajímavostí je, že na tomto řešení se významnou měrou podílí brněnská pobočka Siemens Mobility.

Celý článek zde


OÖVV INFO: jedna aplikace pro jízdenky v celém Horním Rakousku

17.6.2020 Od začátku června 2020 mohou cestující u všech 19 dopravců sdružených v Hornorakouském dopravním svazu – Oberösterreichischer Verkehrsverbund (OÖVV) – platit jízdné pomocí jedné aplikace. Umožňuje to integrovaný informační a prodejní systém, který je výsledkem spolupráce firem eos.uptrade a HaCon.

Celý článek zde


Anenský areál: EPC pro tepelné hospodářství v historické budově

17.6.2020 V prostorách Anenského areálu, který patří Národnímu divadlu, se rozjela významná rekonstrukce vytápění. Od října 2020 bude objekty zásobovat teplem nová kotelna, osazená účinnějším a ekologičtějším kotlem. Projekt v hodnotě 13,2 mil. Kč bude mít na starost společnost ENESA, dcera ČEZ ESCO.

Celý článek zde


Výzva Tromso: Norské fondy dotují monitoring ovzduší

16.6.2020 V řešení problému znečištěného ovzduší pomohou Česku miliony korun z Norských fondů. Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP) otevřel v polovině června 2020 v programu Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu financovaném z Norských fondů novou dotační výzvu „Tromso“. V ní je pro města, obce a další žadatele připraveno 65 milionů korun určených na monitoring a analýzu stavu ovzduší. Dotace pokryje až 100 % způsobilých výdajů na projekt.

Celý článek zde


Pražské tramvaje dostanou družicový navigační systém

15.6.2020 Od roku 2021 budou všechny pražské tramvaje vybaveny multikonstalačním přijímačem družicových navigačních systémů (tedy přijímačem schopným využívat několik těchto systémů), které pomohou výrazně zpřesnit určování polohy tramvají v ulicích. Odborná veřejnost o tom byla informována začátkem června 2020.

Celý článek zde


Vídeň testuje palivočlánkový autobus Solaris

9.6.2020 Vídeňské elektrické autobusy jsou pro české příznivce elektromobility spojovány především s jednorázovým projektem elektrických midibusů průběžně dobíjených pantografem z troleje. Vídeňský městský dopravce Wiener Linien nicméně pro svůj rozvoj elektrických autobusů uvažuje i s dalšími alternativami, palivočlánkové autobusy nevyjímaje. Důkazem je testovací provoz palivočlánkového autobusu od polského výrobce Solaris, který proběhne v prvních červnových týdnech 2020.

Celý článek zde


Projekt FABULOS: autonomní elektrické minibusy v Helsinkách kombinují různá navigační zařízení pro provoz v jakýchkoli povětrnostních podmínkách

5.6.2020 Finské hlavní město Helsinky jsou jedním z evropských průkopníků provozu autonomních elektrických minibusů. Nijak proto nepřekvapí, že v rámci evropského projekt autonomních elektrických minibusů FABULOS byl v dubnu 2020 zahájen pilotní provoz právě v Helsinkách. V rámci projektu FABULOS budou v roce 2020 ve Finsku, Estonsku a Norsku testovány autonomní elektrické minibusy od tří dodavatelských konsorcií: Sensible 4-Shotl (finsko-španělský), Saga (norsko-kanadský) a Mobile Civitatem (estonský). Jedním s cílů projektu je získat zkušenosti ze skutečných dopravních situací.

Celý článek zde


Lesní park u Temelína: jaderná elektrárna pomáhá rozvíjet zelenou infrastrukturu

4.6.2020 Zelená infrastruktura je důležitou součástí měst a obcí. Při jejím rozvoji může účinně napomáhat spolupráce municipalit s místním průmyslem. Důkazem je nová část parku přiléhajícího k jaderné elektrárně Temelín, kterou tato elektrárna otevřela na začátku června 2020. Ještě nedávno zde ležely rozmanitý, často neidentifikovatelný a těžko tříditelný odpad. Ten energetici vytřídili a odvezli na vlastní skládku. Sanace místa trvala čtyři měsíce a společnost ČEZ do ní investovala čtyři sta tisíc korun. Nově tak vznikl lesní park, který navazuje na zámecký park kolem Infocentra Jaderné elektrárny Temelín.

Celý článek zde


Dancer Mobility poskytne kompletní leasingové služby pro elektrobusy

3.6.2020 Odpovědí na problém investic i inovativní povahu elektrobusů pro dopravce jsou, jako jeden z důležitých trendů v elektromobilitě městské dopravy, rozmanité obchodní modely. K nim patří zejména leasing elektrobusů. Důkazem je nově vzniklá litevská leasingová společnost Dancer Mobility, poskytující leasing elektrobusů Dancer Bus. Odborná veřejnost o ní byla informována v květnu 2020.

Celý článek zde


Konference Smart city FOR ARCH je připravena

2.6.2020 Významným doprovodným programem veletrhu FOR ARCH bude letos konference Smart city FOR ARCH, zaměřená na problematiku chytrých měst a moderních technologií, které pomáhají tento manažersko-strategický koncept realizovat. Konferenci Smart city FOR ARCH organizuje konzultační firma Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services. Konference navazuje na úspěšnou sérii odborných konferencí „Smart city v praxi“, pořádaných každoročně od roku 2016. Tomu odpovídá i připravený program. 

Celý článek zde


Pražský dopravní podnik zahajuje předběžné tržní konzultace s potenciálními dodavateli plné automatizace metra technologií CBTC

28.5.2020 Ve světě je dnes provozováno více než 60 plně automatizovaných linek metra, jejichž celková délka přesahuje tisíc kilometrů. Převažující technologií je přitom CBTC, tedy automatizace na principu pohyblivých bloků nezávislých na pevných kolejových obvodech, a tudíž umožňujících větší hustotu provozu i větší flexibilitu při řízení provozu. Tímto směrem míří i pražské metro. Jeho provozovatel, Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP), k tomu v květnu 2020 učinil důležitý krok: zahájil předběžné tržní konzultace s potenciálními dodavateli automatických systémů metra.

Celý článek zde


Řetězec ASKO elektrifikuje svoji logistiku

25.5.2020 Pozitivní efekty elektromobility v podobě úspor emisí a hluku se projevují zejména při stání a rozjezdech vozidel nebo při jízdě nízkými rychlostmi. Nejpatrnější jsou tyto přínosy ve městech při náhradě těžkých vozidel se spalovacími motory elektrickými. Vedle autobusové dopravy je proto důležitou oblastí elektrifikace městská nákladní doprava. Za tímto účelem se největší norský zelinářský řetězec ASKO a jeho vlastník NorgesGruppen spojil v květnu 2020 s elektrotechnickou skupinou ABB, aby vybudovala potřebnou nabíjecí infrastrukturu.

Celý článek zde


CaetanoBus: další evropský výrobce palivočlánkových autobusů bude mít premiéru v Německu

21.5.2020 Na evropský trh již brzy vstoupí zcela nový dodavatel palivočlánkových autobusů, portugalská společnost CaetanoBus. Jak byla odborná veřejnost informována v květnu 2020, během tohoto roku začne v německém městě Niebüll na linkách dopravce Autokraft GmbH (dceřiné společnosti Německých drah – DB) provoz dvou palivočlánkových autobusů od tohoto výrobce. Oficiálně byl představen na veletrhu Busworld 2019.

Celý článek zde


EPC přináší úspory školám a nemocnicím v Moravskoslezském kraji, součástí je vytápění i vnitřní osvětlení

11.5.2020 Snížení nákladů na spotřebu elektřiny, tepla, plynu a vody o 42 mil. Kč – to je přínos za rok 2019 všech energeticky úsporných projektů se zárukou (EPC), které v Moravskoslezském kraji poskytuje společnost ENESA, dceřiná společnost ČEZ ESCO. Většina projektů v regionu se týká nemocnic nebo středních škol provozovaných krajem a také školek i základních škol ve vlastnictví města Český Těšín. Odborná veřejnost byla o této úspěšné bilanci informována začátkem května 2020.

Celý článek zde


Palivočlánková elektrárna v Danbury zahájila komerční provoz

4.5.2020 Již dříve avizovaná 4MW palivočlánková elektrárna ve více než 80tisícovém městě Danbury v americkém státě Connecticut zahájila koncem dubna 2020 komerční provoz. Účinnost této elektrárny s palivovými články od společnosti FuelCell Energy je srovnatelná a plynovými turbínami, přitom neprodukuje prakticky žádné škodlivé emise.

Celý článek zde


Inteligentní měnírna HESOP slouží také v Hamburku

29.4.2020 Hospodárné využívání elektrické energie je základem efektivního provozu všech elektrických vozidel. Přispívá k němu významnou měrou i inteligentní měnírna HESOP od francouzského výrobce Alstom, která slouží již několik let v mnoha dopravních systémech po celém světě. Poprvé v Německu byla v dubnu 2020 uvedena do provozu na metru v Hamburku.

Celý článek zde


Nabíjecí stanice ČEZ hlásí: Elektromobilita v ČR se setrvale rozvíjí

23.4.2020 Skupina ČEZ, jejíž divize /E/Mobilita je hlavním partnerem konference Smart city FOR ARCH, zaznamenala během 1. čtvrtletí 2020 významný nárůst v odběrech elektrické energie ve svých nabíjecích stanicích pro elektromobily. To svědčí o setrvalém rozvoji elektromobility v ČR, který nezpomalila ani současná omezení v rámci vládních protiepidemických opatření.

Celý článek zde


Moderní technologie ve službách bezpečnosti a ukázněnosti: od léta 2020 začnou fungovat inteligentní kamery na čtrnácti železničních přejezdech

21.4.2020 Neukáznění řidiči na železničních přejezdech vážně ohrožují sebe i jiné a situace se, navzdory tragickým nehodám, nijak nelepší. Na pomoc proti této velmi nebezpečné neukázněnosti proto přicházejí moderní technologie. Do léta 2020 se, v návaznosti na úspěšný pilotní projekt, postupně spustí provoz inteligentních kamer na vybraných železničních přejezdech. Záznamy z těchto kamer budou pomáhat ve správním řízení vedeném proti přestupci Policií ČR. V krajním případě tak může neukázněný řidič přijít o řidičský průkaz.

Celý článek zde


Elektromobilita a nákupní centra: síť dobíjecích stanic skupiny ČEZ v Kauflandu se rozšiřuje

16.4.2020 Skupina ČEZ, jejíž divize /E/Mobilita je hlavním partnerem konference Smart city FOR ARCH, v současnosti provozuje více než 190 veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily, z toho přes 130 rychlodobíjecích. Čerpání energie v síti je možné jak pro stálé zákazníky, tak i pro jednorázové zájemce o dobíjení. V uplynulých měsících vyrostly její stanice také na parkovištích nákupního řetězce Kaufland doslova po celé republice – od Ostrova nad Ohří až po Karvinou. Na začátku dubna 2020 přibyly nabíjecí stanice, umožňující doplnit baterie elektromobilu i během kratšího nákupu, u Kauflandu v Rakovníku a pražských Horních Měcholupech.

Celý článek zde


Dancer bus: dva netradiční elektrobusy v Klaipedě, v hledáčku výrobce je i český trh

15.4.2020 Do ulic litevského přístavního města Klaipedy vyjely po Velikonocích 2020 na linku č. 8 tamního dopravce Klaipėdos autobusų parkas dva elektrobusy s netradičním zevnějškem i dalšími konstrukčními detaily. Vyvinula je litevská inovační skupina Vejo projektai, která je prezentuje pod značkou Dancer bus, tedy česky „autobus-tanečník“.

Celý článek zde


Výkony palivočlánkové kogenerace v Inčchonu (Jižní Korea) nade všechna očekávání

2.4.2020 Jihokorejské město Inčchon (anglicky Incheon) – téměř třímiliónová metropole, ležící nedaleko hlavního města Soulu, má od roku 2018 smlouvu s americkou společností FuelCell Energy na provoz 20MW palivočlánkového kogeneračního parku pro dálkové vytápění v tomto městě po dobu 20 let. Partnerem je energetická společnost Korea Southern Power Co. Ltd. (KOSPO). Ukazuje se, že od svého zprovoznění na konci června 2018 přesahuje reálný provoz této palivočlánkové jednotky předpokládané provozní parametry.

Celý článek zde


Aplikace Fairtiq umožňuje bezkontaktní placení jízdenek v několika německých městech, týdenní zastropování funguje jako časové jízdné

31.3.2020 Od března 2020 mohou cestující na území německého Dopravního svazu Mittelthüringen zahrnujícího města Erfurt, Výmar, Jena, Gera and Gotha používat pro placení jízdného bezkontaktní aplikaci Fairtiq od stejnojmenné švýcarské firmy. Je to pohodlné i hygienické.

Celý článek zde


Na linky MHD v Rize vyjely trolejbusy s palivočlánkovým prodlužovačem dojezdu

30.3.2020 V březnu 2020 zaznamenala elektrická městská doprava pozoruhodný milník: Na linky městské dopravy v 700tisícové Rize, hlavním městě Lotyšska, vyjelo na linku č. 4 tamního dopravce Rīgas satiksme již dříve avizovaných deset trolejbusů Solaris s palivočlánkovým prodlužovačem dojezdu

Celý článek zde


Kolín nad Rýnem propojí 85 tisíc světelných míst systémem Interact City

27.3.2020 Více než miliónový Kolín nad Rýnem je jedním z německých smart cities. Čtenáři našich stránek ho znají zejména jako město provozující palivočlánkové autobusy. V příštích letech zde bude ve velkém rozsahu zaváděna další inovativní technologie: Všech 85 tisíc světelných míst ve veřejném osvětlení bude propojeno řídicím systémem Interact City od společnosti Signify (dříve Philips Lighting). Odborná veřejnost o tom byla informována v březnu 2020.

Celý článek zde


Amsterodamský městský dopravce integruje veškeré provozní plánování do jednoho software podporujícího také specifika elektrobusů

26.3.2020 Městský dopravce GVB v téměř 900tisícovém nizozemském Amsterodamu provozuje 203 autobusů, 200 tramvají, 90 vlaků metra a 18 osobních lodí, které dohromady přepraví v průměru 875 000 cestujících denně a ve špičkových dnech až milión cestujících. Jak byla odborná veřejnost informována v březnu 2020, tento dopravce se rozhodl převést veškeré své provozní plánování pod jednu střechu – softwarovou platformu HASTUS od kanadské společnosti GIRO.

Celý článek zde


Kolín nad Rýnem dostane 15 palivočlánkových autobusů Solaris ve sdružené veřejné zakázce s městem Wuppertal

24.3.2020 V rámci evropského projektu JIVE bude od roku 2021 jezdit v německém Kolíně nad Rýnem celkem 15 palivočlánkových autobusů od polského výrobce Solaris. Odborná veřejnost o tom byla informována v březnu 2020. Jde o součást sdružené zakázky na dodávku palivočlánových autobusů měst Kolín nad Rýnem a Wuppertal.

Celý článek zde


Hybridní systémy monitorování ovzduší

13.3.2020 Kolik nových provozů a potenciálních zdrojů znečištění ovzduší je možné ještě povolit, aby nebyly překročeny imisní limity? Kolik aut ještě snese ovzduší center velkých měst, aby se v nich obyvatelé nedusili? Jak optimalizovat dopravní systém města a kde začít budovat novou průmyslovou zónu? Kde postavit dětské hřiště či sportoviště, aby děti nebo sportovci dýchali co možná nejčistší vzduch? Jak objektivně informovat obyvatele města o stavu ovzduší? Aby se dalo se vší zodpovědností odpovědět na tyto otázky, je nutné průběžně znát stav ovzduší v dané lokalitě. To vše vede k jedinému možnému řešení, a tím je permanentní monitorování stavu znečištění ovzduší.

Celý článek zde


Bezdrátová zónová regulace vytápění v 1. základní škole Hořovice

12.3.2020 1. základní škola v Hořovicích je, alespoň pokud jde o energetické hospodářství, poměrně typickou českou školou. Její budova je stará řádově desítky let – patří tedy mezi ty novější a v rámci možností upravené zvenčí i zevnitř, ale ne již zcela moderní. Škola sestává z několika pavilónů vytápěných z lokální kotelny. Jednotlivé rozlehlé budovy byly osazeny množstvím klasických teplovodních radiátorů s ruční regulací. Jak je tomu u škol obvyklé, jednotlivé třídy a kabinety mívají odlišný časový rozvrh. V neposlední řadě je škola plná zvídavých žáků, které by snadno ovladatelné prvky energetického hospodářství ve třídách mohly svádět k neodborným zásahům. Jako nejvhodnější řešení pro zlepšení vytápění se proto ukázala bezdrátová zónová regulace.

Celý článek zde


Chytrá města se rozvíjejí a my je podporujeme: druhé vydání brožury „Příběhy chytrých pomocníků“, naše odborné služby a několik velkých poděkování

10.3.2020 Takřka v předvečer naší plánované konference „Smart city v praxi V“ zabránila vládní preventivní protiepidemická opatření jejímu uskutečnění. Pochopitelně je to komplikace, která nás z mnoha důvodů mrzí. Nicméně chytrá města v České republice se i nadále rozvíjejí a my jsme připraveni jejich rozvoj ze všech sil podporovat jako konzultanti, publicisté a organizátoři odborných akcí. K tomu tu máme několik dobrých zpráv:

Podle plánu vychází brožura „Příběhy chytrých pomocníků“, druhé vydání. V pdf formátu je tato brožura ke stažení zde. Články z této brožury jsme již také začali publikovat v plynulém textu na našich portálech a následovat budou další. V tištěné podobě budeme tuto brožuru rozdávat na všech našich obchodních jednáních a vzdělávacích akcích k tématům smart city a elektromobility.

Celý článek zde


Krakov testoval tramvaj bez řidiče

3.3.2020 Krakov je jedním z polských měst široce se angažujících v oblasti inovativní městské dopravy (viz například naše reportáž o krakovských elektrobusech). Na konci ledna 2020 zažila krakovská tramvajová doprava provozovaná městským dopravcem MPK pozoruhodnou událost: Vůbec poprvé v Polsku zde byl během noci testován automatický provoz tramvaje bez řidiče.

Celý článek zde


Atomová teplárna: Finsko zahajuje vývoj malého reaktoru pro centrální zásobování teplem

2.3.2020 Pro některé čtenáře našeho portálu bude možná nadpis tohoto článku působit jako science fiction nebo přinejmenším jako cosi hodně vzdáleného realitě. Na sesterských stránkách Proelektrotechniky.cz nicméně již delší dobu sledujeme problematiku tzv. malých reaktorů, které jsou důležitým rozvojovým směrem v jaderné energetice a o jejichž využití se zajímá i společnost ČEZ. V ekologicky smýšlejícím Finsku s ambiciózní energetickou politikou co do ochrany ovzduší a klimatu je to také jeden z mála možných způsobů, jak bez emisí řešit centrální zásobování teplem.

Celý článek zde

Bližší informace o fungování a různých typech jaderných reaktorů najdete v naší nápovědě k článkům zde.


Švestková dráha: nejmodernější a nejrychlejší česká lokálka bude mít unikátní bezúdržbový provoz

28.2.2020 Před časem téměř zrušená a díky okolním obcím a inovativnímu průmyslu opět zprovozněná Švestková dráha (trať Čížkovice – Obrnice na Ústecku) se stane technickým unikátem v oblasti provozu a údržby tratí. Jak v únoru 2020 oznámil její vlastník, společnost AŽD Praha, přejde tato trať na bezúdržbový provoz. Stane se tak první železniční tratí v naší zemi, která kromě pravidelných preventivních údržbových zásahů nebude potřebovat ani takzvané pochůzkáře, kteří pravidelně kontrolují technický stav tratě.

Celý článek zde

Volvo a ABB elektrifikují veřejnou dopravu v göteborgské aglomeraci

12.2.2020 Jak byli naši čtenáři již dříve informováni, v listopadu 2019 objednala dopravní skupina Transdev rekordních 157 kloubových elektrobusů Volvo pro přepravu cestujících v göteborgské aglomeraci. V lednu 2020 byly zveřejněny další podrobnosti tohoto rozsáhlého projektu elektrifikace městské dopravy, v němž hrají důležitou roli také nabíjecí stanice od skupiny ABB.

Celý článek zde

Problém jménem hluk z dopravy a řešení jménem elektrický autobus

5.2.2020 Zní to dramaticky, ale je to skutečnost: I nadměrný hluk přispívá k předčasným úmrtím. Není tudíž divu, že ve městech je hluk z dopravy ekologickým problémem číslo dva, hned za emisemi. Jeho řešením se vážně a systematicky zabývá také skupina Volvo se svojí dlouholetou historií výroby autobusů, která je dnes úspěšným dodavatelem elektrických bateriových a hybridních autobusů pro zdravý městský provoz.

Celý článek zde

Alstom Aptis: netradiční elektrobus vyjel do štrasburských ulic

4.2.2020 Vedle „stavebnicových“ elektrobusů Businova je Aptis od Alstomu dalším netradičně řešeným elektrobusem „made in France“, který náš portál již představil našim čtenářům. Na samém konci ledna 2020 zaznamenal tento elektrobus významný milník: První z objednané dvanáctikusové série byl dodán dopravci Compagnie des Transports Strasbourgeois (CTS) v 275tisícovém francouzském Štrasburku.

Celý článek zde

Smart city Vídeň: inteligentní mobilita, energetika a služby i městská zeleň pro klimaticky neutrální město

30.1.2020 Rakouské hlavní město Vídeň s 1,8 miliónem obyvatel patří k nejdéle fungujícím evropským smart cities. Koncept smart city Vídeň je rozvíjen již od roku 2011 jako iniciativa vedení města, shrnutá do základního strategického dokumentu „Smart City Wien, Rámcová strategie“ s časovým horizontem 2050 (o této strategii blíže pojednává v případové studii mj. naše publikace Smart city v praxi). V lednu 2020 prezentovalo město Vídeň široké veřejnosti svůj klimatický balíček zahrnující 50 opatření v sedmi tematických oblastech. Ten by měl z Vídně udělat uhlíkově neutrální metropoli a vzor v ochraně klimatu.

Celý článek zde


Businova: pět nevšedních elektrických autobusů „made in France“ v palivočlánkové verzi bude provozováno v Auxerre

21.1.2020 Auxerre je jedno z francouzských měst, které se zajímají o využití palivočlánkových autobusů. Na rozdíl například od Pau však vsadilo na méně známou francouzskou značku Businova od domácího výrobce Safra s velmi netradičním designem. Podle smlouvy podepsané s výrobcem v lednu 2020 bude tamnímu dopravci dodáno pět jeho palivočlánkových autobusů.

Celý článek zde

Mikrosítě s palivovými články úspěšně fungují na různých místech USA

20.1.2020 Mikrosítí (anglicky microgrid) rozumíme rozvodnou elektroenergetickou síť omezenou na určitý počet zdrojů energie a míst její spotřeby. Mikrosíť tak vlastně představuje jakousi zmenšenou verzi veřejné energetické soustavy, zpravidla využívající obnovitelné zdroje energie nebo kogeneraci a vytvářenou na principu smart grid. Jejich častým a nanejvýš potřebným využitím je propojení kritické infrastruktury města (bezpečnostní a záchranné složky, zdravotnická zařízení apod.) v mikrosíti s nezávislým a zaručeně spolehlivým zdrojem energie pro případ výpadku veřejné energetické sítě.

Celý článek zde

Palivočlánkové energetické jednotky FuelCell Energy využívající bioplyn: přes 20 MW po celém světě

15.1.2020 Na konci roku 2019 vstoupila do plně komerčního provozu 2,8megawattová kogenerační jednotka v americkém městě Tulare, instalovaná v místní čističce odpadních vod a využívající jako vstupní médium bioplyn. Pro jejího dodavatele, americkou společnost FuelCell Energy, je to příležitost k ohlédnutí za padesátiletým vývojem v oblasti stacionárních palivočlánkových technologií včetně možností využívání bioplynu jako ekologického, avšak poněkud problematického média, při jejich provozu.

Celý článek zde

Úsporné vytápění, svícení, energetický management: Smart region Vrchlabí pokračuje projektem EPC v pěti městských objektech

14.1.2020 Smart region Vrchlabí funguje již deset let a představuje první český „smart“ koncept.  V jeho realizaci pokračuje od ledna 2020 vrchlabská radnice projektem městské energetiky, který přinese snížení nákladů na energie v pěti objektech o téměř 19 %. Investice do modernizace v hodnotě 16,6 mil korun s DPH bude splácena po dobu 12 let z budoucích úspor tepla, elektřiny, plynu a vody.

Celý článek zde

Iarnród Éireann integruje informační systémy plánování cesty a provozu železnice

9.1.2020 Tajemně znějící název v nadpise je oficiálním jménem irských státních železnic (v gaelštině). A přestože Irsko se svými necelými dvěma tisíci km tratí nepatří právě k železničním velmocem, 48 miliónů cestujících ročně v dálkové, regionální a městské železniční dopravě není zanedbatelných. Na konci roku 2019 učinily irské železnice unikátní krok v oblasti inovací: Pod jedním systémem zkombinovaly aplikace informačních systémů pro cestující a pro dopravce, a vytvořily tak robustní nástroj pro podporu efektivní kolejové dopravy. 

Celý článek zde


„Čisté autobusy poháněné odpadky“: palivočlánkové autobusy ve Wuppertalu

8.1.2020 Průmyslové město Wuppertal o cca 350 tisících obyvatelích ležící v německém Severním Porýní-Vestfálsku se před Vánoci roku 2019 připojilo k dalším evropským městům provozujícím palivočlánkové autobusy. Tamní městský dopravce Wuppertaler Stadtwerke  (WSW) získal první ze série deseti palivočlánkových autobusů, jimiž bude elektrifikovat svůj vozový park. Zvláštností tohoto projektu je i výroba vodíku elektrolýzou, pro niž se elektřina získá energetickým využitím odpadu v městské spalovně.

Celý článek zde


Projekty kogenerace pro nemocnice v Havlíčkově Brodě a Pelhřimově zahájeny

7.1.2020 Nemocnice v Havlíčkově Brodě a v Pelhřimově s více než 300, resp. 500 lůžky patří mezi přední zdravotnická zařízení v kraji Vysočina. Kromě špičkového vybavení a kvalitní péče se starají i o svůj efektivní provoz. K němu brzy přispějí projekty kogenerace, zahájené na začátku roku 2020. Celou investici ve výši 60 mil. Kč hradí dodavatel, kterým je ČEZ Energo, společná dcera ČEZ ESCO a známého třebíčského výrobce kogeneračních jednotek TEDOM.

Celý článek zde


Palivočlánkový BRT v Pau zahájil provoz

3.1.2020 Prosinec 2019 zaznamenal důležitý milník v provozu palivočlánkových autobusů: V Pau, více než osmdesátitisícovém městě ležícím ve francouzských Pyrenejích, byl zahájen již dříve avizovaný provoz rychlé autobusové dopravy (bus rapid transit, BRT) jako první na světě provozované palivočlánkovými autobusy.

Celý článek zde




1 | 2 | Archiv-2022 | Archiv-2021 | Archiv-2020 | Archiv-2019 | Archiv-2018 | Archiv-2017 | Archiv-2016 | Archiv-2014/2015


















http://www.proelektrotechniky.cz/elektromobilita.php




















Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services